Z┼á Martina Kuku─Ź├şna
"Ka┼żd├ę poznanie vych├ídza zo srdca, ka┼żd├ę vzdelanie zo ┼żivota"


Rovesn├şcke vzdel├ívanie ÔÇô RUJ ÔÇô 12.6.2024Po prv├Żkr├ít sme na hodine rusk├ęho jazyka zrealizovali rovesn├şcke vzdel├ívanie.  ┼Żiaci 7. ro─Źn├şka preuk├ízali svoje vedomosti pred ┼żiakmi  8. ro─Źn├şka. Spolo─Źne pracovali na zadan├Żch ├║loh├ích, s├║┼ąa┼żili, ale ├┤smaci sa stali u─Źite─żmi a siedmakov, ktor├ş sa u─Źia ru┼ítinu len prv├Ż rok, aj vysk├║┼íali z ─Ź├ştania textu o Moskve. Na z├íver si pozreli film o moskovskom metre.


S├║┼ąa┼ż dru┼żstiev mlad├Żch zdravotn├şkov ÔÇô 2. miesto ÔÇô 11.6.2024Na┼íe dru┼żstvo v zlo┼żen├ş Pol├ík Mat├║┼í 7. C, Majkov├í Bibi├ína 7. C, Ru┼żi─Źkov├í Nina 6. A, Furindov├í Barbora 8. C a La┼í┼í├íkov├í Martina 8. C sa 11. j├║na z├║─Źastnilo na S├║┼ąa┼żi dru┼żstiev mlad├Żch zdravotn├şkov.

Deti zabojovali a umiestnili sa na kr├ísnom 2. mieste, pri─Źom v na┼íej kateg├│rii DMZ II. stupe┼ł s├║┼ąa┼żilo 17 dru┼żstiev.  

Srde─Źne im gratulujeme a ─Ćakujeme za reprezent├íciu!


Odme┼łovanie za ├║spechy ÔÇô 7.6.2024Op├Ą┼ą boli v riadite─żni odmenen├ş aj na┼íi ├║spe┼ín├ş ┼żiaci v s├║┼ąa┼żiach: trojboj, futbal, Sl├ívik Slovenska. ─Äakujeme za reprezent├íciu.


Bal├ş─Źek od vydavate─żstva ÔÇô 3.B ÔÇô 7.6.20247. j├║na op├Ą┼ą pote┼íil deti z 3.B bal├ş─Źek s prekvapen├şm od vydavate─żstva DAXE. Vo vn├║tri ─Źakali diplomy, kniha a ─Źasopisy s n├ílepkami.

Knihu a spolo─Źn├Ż diplom dostal cel├Ż kolekt├şv za redak─Źn├║ s├║┼ąa┼ż "ZDRAV├Ł ┼ŻIVOTN├Ł ┼áT├ŁL".

A o zvy┼íok sa podelilo 11 deti za s├║┼ąa┼ż "BAVIA N├üS KNIHY".

Blaho┼żel├íme.


O Poh├ír Cirkevnej spojenej ┼íkoly ÔÇô 1. miesto - 6.6.2024M├íme 1. miesto vo futbalovom turnaji o Poh├ír Cirkevnej spojenej ┼íkoly v Dolnom Kub├şne pre ┼żiakov 1. stup┼ła!

Chlapci na┼íi, gratulujeme a ─Ćakujeme za reprezent├íciu.

Toto je rados┼ą ÔÇô video.


M├║zeum slovenskej dediny v Martine ÔÇô 2.B, 4.B ÔÇô 6.6.2024Vo ┼ítvrtok 6. j├║na sa na┼íi druh├íci a ┼ítvrt├íci vybrali na ┼íkolsk├Ż v├Żlet do M├║zea slovenskej dediny v Martine. U┼ż vstup do are├ílu d├Żchal minulos┼ąou. Pri prehliadke regi├│nu n├ís sprievodca zaviedol do ├┤smich objektov, v ktor├Żch okrem prezent├ície tradi─Źn├ęho ─żudov├ęho stavite─żstva a b├Żvania mohli ┼żiaci spozna┼ą v niektor├Żch usadlostiach vybran├ę doplnkov├ę zamestnania, ktor├ę sa v niektor├Żch pr├şpadoch stali hlavn├Żm zdrojom pr├şjmu vtedaj┼í├şch obyvate─żov ako napr. v─Źel├írstvo, spracovanie dreva, zvonk├írstvo, spracovanie ─żanu a v├Żroba pl├ítna, lisovanie oleja, figur├ílne rezb├írstvo a kov├í─Źstvo. To, ┼że mnoho z tradi─Źn├Żch remesiel sa uchov├íva pre ─Ćal┼íie gener├ície m├┤┼żu n├ív┼ítevn├şci vidie┼ą aj pri suven├şroch, ktor├ę si aj na┼íi ┼żiaci odniesli na pamiatku.


┼ákolsk├Ż v├Żlet ÔÇô Vlkol├şnec ÔÇô  2.A, 3.C, 4.A ÔÇô 5.6.2024V stredu 5. j├║na sa ┼żiaci 2.A, 3.C a 4.A z├║─Źastnili  ┼íkolsk├ęho v├Żletu do Vlkol├şnca.

V skanzene obdivovali ─żudov├║ architekt├║ru dediny, na farme sa vyte┼íili so zvieratkami a samozrejme si domov priniesli na pamiatku  mal├Ż suven├şr z  Vlkol├şnca. Z├í┼żitky ├║┼żasn├ę a po─Źasie na jednotku.


Atletick├Ż trojboj ÔÇô 5.6.20245. j├║na sa na atletickom ┼ítadi├│ne v Dolnom Kub├şne uskuto─Źnil Atletick├Ż trojboj 2024 (druh├Ż ro─Źn├şk) pre ┼żiakov a ┼żia─Źky 3. a 4. ro─Źn├şka z├íkladn├Żch ┼ík├┤l v Dolnom Kub├şne a okolia.

Na s├║┼ąa┼ż bolo prihl├ísen├Żch 99 s├║┼ąa┼żiacich zo 4 dolnokub├şnskych ┼ík├┤l (Spojen├í cirkevn├í ┼íkola, Z┼á J├íno┼í, Z┼á J. Mat├║┼íku, Z┼á M. Kuku─Ź├şna)


V├ş┼ąazi 3-boja:

1. Sabina Kuba─Źkov├í (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

2. Alexandra Groerov├í  (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

3. Eli┼íka Hl├ídekov├í  (Z┼á J. Mat├║┼íku)

1. Branislav Macek  (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

2. Alexej Bi┼ítiak  (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

3. Leo Šuvada (ZŠ J. Matúšku)

a Jakub Gabura (Spojená cirkevná škola)


Jednotliv├ę discipl├şny -

V├ş┼ąazi v behu na 50m:

1. Sabina Kuba─Źkov├í (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

2. Adela Zajacov├í  (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

3. M├íria Bobr├şkov├í  (Spojen├í cirkevn├í ┼íkola)

1. Jakub Gebura  (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

2. Matej ┼Żilinec (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

3. Branislav Macek (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

V├ş┼ąazi v skoku do dia─żky z miesta:

1. Sabina Kuba─Źkov├í  (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

2. Alexandra Groerov├í  (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

3. Adela Zajacov├í  (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

1. Leo ┼áuvada  (Z┼á J. Mat├║┼íku)

2. Branislav Macek  (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

3. Jakub Gebura (Spojená cirkevná škola)

V├ş┼ąazi v hode kriketovou lopti─Źkou:

1. Sabina Kuba─Źkov├í  (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

2. Eli┼íka Hl├ídekov├í  (Z┼á J. Mat├║┼íku)

3. Alexandra Groerov├í (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

1. Alexej Bi┼ítiak (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

2. Daniel Hub─Ź├şk (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)

3. Tom├í┼í Labda (Z┼á M. Kuku─Ź├şna)


Srde─Źne gratulujeme a ┼żel├íme ve─ża ─Ćal┼í├şch ┼íportov├Żch ├║spechov!


┼ákolsk├Ż v├Żlet ÔÇô Vlkol├şnec ÔÇô  2.A, 3.C, 4.A ÔÇô 5.6.2024V stredu 5. j├║na sa ┼żiaci 2.A, 3.C a 4.A z├║─Źastnili  ┼íkolsk├ęho v├Żletu do Vlkol├şnca.

V skanzene obdivovali ─żudov├║ architekt├║ru dediny, na farme sa vyte┼íili so zvieratkami a samozrejme si domov priniesli na pamiatku  mal├Ż suven├şr z  Vlkol├şnca. Z├í┼żitky ├║┼żasn├ę a po─Źasie na jednotku.


Oslavy MDD na N├ímest├ş slobody ÔÇô 31.5.202431. m├íja sa na N├ímest├ş slobody v Dolnom Kub├şne oslavoval De┼ł det├ş a de┼ą├║reniec bolo op├Ą┼ą ne├║rekom! Slne─Źn├ę po─Źasie s├şce ku koncu vystriedal poriadny d├í┼ż─Ć, ale deti a ich rodi─Źia si stihli u┼żi┼ą t├║to super akciu. ─Äakujeme v┼íetk├Żm spoluorganiz├ítorom a dobrovo─żn├şkom za spolupr├ícu, za pomoc.

Pozrite si aj report├í┼ż TVDK.


MDD v Zuberci - 5.A, 5.B, 5.C, 6.A ÔÇô 31.5.2024Na MDD ┼żiaci 5.A, 5.B, 5.C a 6.A nav┼ít├şvili M├║zeum oravskej dediny v Zuberci. Mali mo┼żnos┼ą si obzrie┼ą, ako sa kedysi ┼żilo a b├Żvalo v dobov├Żch domoch. Od sprev├ídzaj├║cich zamestnancov skanzenu sa dozvedeli, ako vyzeral be┼żn├Ż de┼ł na oravskom vidieku a ak├║ n├íro─Źn├║ ├║lohu v rodine zast├ívali deti. Nahliadli do tajov niektor├Żch remesiel (rezb├ír, ko┼żiar, keramik├ír, v├Żroba medu a svie─Źok, ma─żovanie na sklo a mnoh├ę in├ę). Dozvedeli sa, ko─żko pr├íce dalo, k├Żm sa dostal na st├┤l chlieb, ako sa hrali deti v minulosti, ─Źi ako sa vyu─Źovalo pred vy┼íe 200 rokmi. De┼ąom sa ve─żmi p├í─Źilo, ale ako skon┼ítatovali, takto by ┼żi┼ą nechceli.


Tvoriv├Ż De┼ł det├ş ÔÇô 1.C ÔÇô 31.5.2024De┼ł pln├Ż pozn├ívania, tvorivosti i ┼íportov├Żch aktiv├şt - tak├Ż bol De┼ł det├ş v 1.C.


VESEL├Ł DE┼ç DET├Ź ÔÇô 4.B ÔÇô 31.5.2024Aj takto sa oslavovalo MDD v na┼íej ┼íkole. Veselo a s├║┼ąa┼żivo. Nech s├║ v┼íetky deti na celom svete ┼í┼ąastn├ę a zdrav├ę!!!

Vide├í zo s├║┼ąa┼ż├ş ÔÇô video 1, video 2, video 3, video 4, video 5


MDD v kni┼żnici ÔÇô 2.C ÔÇô 31.5.2024Deti z 2.C osl├ívili MDD v kni┼żnici, vybrali si detsk├║ knihu, z ktorej si k├║sok pre─Ź├ştali a vyrobili si z├ílo┼żku. Teta Alenka mala pripraven├ę prekvapenia v kinder vaj├ş─Źku, ┼żiaci si tam na┼íli bu─Ć ├║lohu, ─Źo maj├║ spravi┼ą, alebo hra─Źku. Na z├íver kreslili obr├ízky ma─Źiek. Ve─żk├ę po─Ćakovanie patr├ş pani Alenke z Oravskej kni┼żnice za pekne str├íven├ę dopoludnie.


┼ákola v pr├şrode ÔÇô de┼ł piaty ÔÇô 31.5.2024┼ákola v pr├şrode, dovidenia! Bolo ├║├║├║┼żasne!

Vypo─Źujte si piese┼ł na rozl├║─Źku v podan├ş na┼íich ┼żiakov - video


V├Żlet do Oravsk├ęho Podz├ímku ÔÇô 1.A, 1.B ÔÇô 30.5.2024D┼ła 30. m├íja sa ┼żiaci z 1.A a 1.B vybrali na koncoro─Źn├Ż v├Żlet vl├í─Źikom do Oravsk├ęho Podz├ímku na rozpr├ívkov├Ż hrad.

Cesta vl├í─Źikom bola pre niektor├ę deti premi├ęrou.

Po pr├şchode do Podz├ímku sa deti pohrali a nara┼łajkovali na kr├ísnom detskom ihrisku, ktor├ę je vybudovan├ę hne─Ć ved─ża stanice. Potom kr├í─Źali hore na hrad, kde si pozreli 6 rozpr├ívok. Boli nielen n├ídhern├ę, ale aj ve─żmi pou─Źn├ę. Po─Źas prehliadky splnili aj 6 pre nich ─żahu─Źk├Żch ├║loh. Cestou z hradu sa zastavili v st├ínkoch v podhrad├ş a k├║pili si suven├şry - takmer pre cel├║ ┼íirok├║ rodinu. V alt├ínku alebo v chl├ídku pod stromami sa poriadne nadesiatovali.

Zahrali sa e┼íte do pr├şchodu vlaku na ob─ż├║benom detskom ihrisku. Tro┼íku ich aj postra┼íil d├í┼ż─Ć, tak sa schovali na stanici. Unaven├ş, ale pln├ş z├í┼żitkov po─Źkali na vl├í─Źik a vr├ítili sa vyhladnut├ş do ┼íkoly na v├Żborn├Ż obed. Bol to super de┼ł. Pozrite si s nami zop├ír momentov z tohto kr├ísneho d┼ła.


┼ákola v pr├şrode ÔÇô de┼ł ┼ítvrt├Ż ÔÇô 30.5.2024Vedomosti s├║ d├┤le┼żit├ę... Doobeda  v r├ímci vlastivedy deti spozn├ívali okolit├║ pr├şrodu. Teta porozpr├ívala i o domoch v korun├ích stromov. Cestou sp├Ą┼ą zahliadli i malinkat├║ vretenicu. Ve─żmi r├Żchlo zmizla vo vysokej tr├íve. A deti tie┼ż pridali do kroku, aby stihli chutn├Ż obed. Nasledovalo rozl├║─Źkov├ę popoludnie ÔÇô posledn├í diskot├ęka a opeka─Źka. Treba si to poriadne u┼żi┼ą!

A kr├í─żovsk├Ż poklad putuje  k n├ím, dru┼żina Super ┼íportovci z├şskala najviac trampt├írov (┼ípeci├ílna pe┼ła┼żn├í mena v Trampt├írii) a v silnej konkurencii z├şskala 1. miesto. Blaho┼żel├íme a te┼í├şme sa.

Vide├í z diskot├ęky a oce┼łovania ÔÇô video 1, video 2, video 3


┼ákola v pr├şrode ÔÇô de┼ł tret├ş ÔÇô 29.5.2024Tret├ş de┼ł sa niesol v znamen├ş talentov...


Vysok├ę Tatry ÔÇô koncoro─Źn├Ż v├Żlet ÔÇô 7.C, 7.D ÔÇô 28.5.2024Na┼íi ┼żiaci 7.C a 7.D sa 28. m├íja z├║─Źastnili koncoro─Źn├ęho v├Żletu. ┼Żiaci i┼íli na─Źerpa┼ą energiu na z├ívere─Źn├Ż mesiac ┼íkolsk├ęho roka do Vysok├Żch Tatier. Po─Źasie im prialo a u┼żili si n├ídhern├ę v├Żh─żady z chodn├şka korunami stromov Bachledka. Potom sa schladili v najnav┼ítevovanej┼íej vysokohorskej jaskyni: Belianska jasky┼ła. V├Żlet si u┼żili naplno a na─Źerpan├║ energiu m├┤┼żu vlo┼żi┼ą do posledn├Żch p├şsomiek.


De┼ł matiek, De┼ł rodiny ÔÇô 2.C ÔÇô 28.5.2024V mesiaci m├íj si pripom├şname sviatok De┼ł matiek, ale aj Medzin├írodn├Ż de┼ł rodiny. Rodina je z├íklad spolo─Źnosti. To, ─Źo sa do nej zaseje, to sa bude ┼ża┼ą. Bez l├ísky a porozumenia to nejde. ┼Żiaci 2.C sa s nad┼íen├şm nau─Źili b├ísne, piesne, sc├ęnku a tanec, to v┼íetko predviedli pre svojich rodi─Źov, stark├Żch, pr├şbuzn├Żch.

Pozrite si aj videá: video 1, video 2, video 3, video 4, video 5


┼ákola v pr├şrode ÔÇô de┼ł druh├Ż ÔÇô 28.5.2024De┼ł druh├Ż ÔÇô n├ídhern├ę po─Źasie a ve─ża, ve─ża s├║┼ąa┼ż├ş....

Pozrite si aj vide├í ÔÇô hymna Trampt├írie, spev, s├║┼ąa┼ż t├şmov.


┼ákola v pr├şrode ÔÇô de┼ł prv├Ż ÔÇô 27.5.2024De┼ł prv├Ż, zoznamovac├ş. ┼á┼ąastlivo sme docestovali, zozn├ímili sme sa s anim├ítormi, absolvovali pozn├ívaciu cestu po kr├í─żovstve, vyrie┼íili z├íhadn├ę heslo. Vyrobili sme si erby, dary pre kr├í─ża a kr├í─żovn├║, vymysleli pokrik t├şmov. Ve─Źer bola sl├ívnostn├í korunov├ícia a prezentovali sa v┼íetky dru┼żiny a potom ┼íup na b├íl. Ako bonus - v├Żborn├Ż obed a ve─Źera (poniektor├ş aj na "dup─żu" i┼íli). Bez rodi─Źov, ale zvl├ídli sme to na v├Żborn├║.

A takto to tam v 1. de┼ł ┼żilo - video.


Exkurzia ÔÇô Osvien─Źim ÔÇô 18.5.2024Kam a┼ż m├┤┼żu vy├║sti┼ą nen├ívistn├ę prejavy a dehumaniz├ícia istej skupiny ─żud├ş, sa presved─Źili v piatok na┼íe deviata─Źky a na┼íi deviataci. Absolvovali u┼ż tradi─Źn├║ dejepisn├║ pozn├ívaciu exkurziu do nacistick├ęho koncentra─Źn├ęho t├íbora AUSCHWITZ - Osvien─Źim v Po─żsku. Pre┼íli si jednotliv├ę expoz├şcie, zost├║pili do podzemn├Żch ciel v├Ąz┼łov, ocitli sa v plynovej komore, polo┼żili kvety pri stene smrti. V druhej ─Źasti t├íbora pre┼íli zn├ímou br├ínou na rampu, kde prebiehali selekcie po transportoch, zastavili sa pri ruin├ích kremat├│ri├ş a vst├║pili aj do detsk├ęho baraku. Siln├ę momenty! Uvedomili si tam, ┼że nen├ívis┼ą nevymizla. Umocnen├í soci├ílnymi sie┼ąami je tu s nami aj v s├║─Źasnosti...


┼ákolsk├Ż poh├ír SFZ diev─Źat ÔÇô krajsk├ę kolo ÔÇô 15.5.2024Na krajskom kole vo futbale diev─Źat (┼ákolsk├Ż poh├ír SFZ) v Ru┼żomberku sa 15. m├íja darilo menje. Diev─Źat├í z├şskali 4. miesto, ale aj tak ─Ćakujeme za reprezent├íciu.


Divadeln├ę predstavenie ÔÇô 5.A, 5.B, 5.C, 6.A ÔÇô 15.5.2024V stredu 15. m├íja sa ┼żiaci tried 5.A, 5.B, 5.C a 6.A z├║─Źastnili divadeln├ęho predstavenia ┼ákared├ę k├í─Źatko v podan├ş B├íbkov├ęho divadla ┼Żilina. Predstavenie je ve─żmi aktu├ílne aj dnes, lebo poukazuje na probl├ęm posudzovania druh├Żch, ─Źo m├┤┼że neraz prer├ís┼ą do ┼íikany. Zn├ímy Andersenov pr├şbeh o k├í─Źatku bol popretk├ívan├Ż vtipn├Żmi a ├║smevn├Żmi momentami a spolu s ├║┼żasn├Żmi hereck├Żmi v├Żkonmi deti ve─żmi zaujal a u┼ż teraz sa mnoh├ş te┼íia na divadeln├Ż z├í┼żitok niekedy nabud├║ce. V z├ívere predstavenia mali mo┼żnos┼ą preuk├íza┼ą svoje v┼íeobecn├ę vedomosti o b├íbkovej hre a nesklamali.


S├║┼ąa┼ż mlad├Żch z├íchran├írov civilnej ochrany ÔÇô OK ÔÇô 14.5.202414. m├íja sa v na┼íej ┼íkole ÔÇô v na┼íom are├íli uskuto─Źnila s├║┼ąa┼ż ÔÇ×Okresn├ę kolo mlad├Żch z├íchran├írov civilnej ochranyÔÇť, ktor├║ organizoval Okresn├Ż ├║rad Doln├Ż Kub├şn pre z├íkladn├ę ┼íkoly a gymn├ízi├í okresu Doln├Ż Kub├şn.

T├íto s├║┼ąa┼ż je ur─Źen├í pre 4-─Źlenn├ę zmie┼ían├ę dru┼żstv├í ┼żiakov II. stup┼ła z├íkladn├Żch ┼ík├┤l a osemro─Źn├Żch gymn├ízi├ş (2 chlapci a 2 diev─Źat├í) a jej poslan├şm je overenie teoretick├Żch vedomost├ş a praktick├Żch zru─Źnost├ş z├şskan├Żch u─Źivom ÔÇ×Ochrana ┼żivota a zdraviaÔÇť. Sklad├í sa z nasledovn├Żch discipl├şn:

1. testy (civiln├í ochrana, dopravn├í, po┼żiarna a zdravotn├şcka v├Żchova),

2. hasenie mal├Żch po┼żiarov,

3. civilná ochrana

- pou┼żitie ochrannej masky,

- improvizovan├ę prostriedky individu├ílnej ochrany,

- evakua─Źn├í bato┼żina,

- rozpozn├ívanie varovn├Żch sign├ílov CO,

4. stre─żba zo vzduchovky na bodovac├ş ter─Ź,

5. pohyb v pr├şrode,

6. zdravotn├şcka pr├şprava

- o┼íetrenie r├┤znych druhov zranen├ş,

- volanie na ties┼łov├║ linku 112.

Na┼íe dve dru┼żstv├í sa umiestnili na 3. a 6. mieste, srde─Źne gratulujeme!


Netradi─Źn├í geografia o Islande ÔÇô 5.C ÔÇô m├íj 2024┼Żiaci 5.C za┼żili netradi─Źn├║ hodinu geografie - dozvedeli sa nie─Źo nov├ę o Islande.

Ke─Ć┼że t├║to krajinu spom├şnali v r├ímci preberan├ęho u─Źiva, mohli sa v─Ćaka prezent├ícii p. O┼ítadnick├ęho, ktor├Ż t├║to krajinu nav┼ít├şvil, dozvedie┼ą o nej tro┼íku viac. Mali mo┼żnos┼ą vidie┼ą l├ívov├Ż kame┼ł ─Źi ochutna┼ą l├ívov├║ so─ż a presved─Źi┼ą sa, ┼że aj napriek svojej netradi─Źnej farbe m├í t├íto so─ż svoju typick├║ slan├║ chu┼ą.


Hokejov├ş fan├║┼íikovia na pracovnom ÔÇô 4.D ÔÇô 14.5.2024Na┼íi ┼ítvrt├íci sa dnes pripravili na zajtraj┼í├ş hokejov├Ż z├ípas s Po─żskom. Nielen chlapci, ale i diev─Źat├í, s├║ v├í┼íniv├ş fan├║┼íikovia popul├írneho ┼íportu.


┼ákolsk├Ż poh├ír SFZ diev─Źat - region├ílne kolo ORAVA ÔÇô 13.5.202413. m├íja na┼íe diev─Źat├í ÔÇô futbalistky ÔÇô z├şskali v region├ílnom kole ┼ákolsk├ęho poh├íra SFZ 1. miesto a t├Żm si vybojovali postup na krajsk├ę kolo!

Srde─Źne gratulujeme a te┼í├şme sa s nimi.


Vesm├şr o─Źami det├ş - 39. ro─Źn├şk detskej v├Żtvarnej s├║┼ąa┼że ÔÇô m├íj 2024Vyhlasovate─żom s├║┼ąa┼że je Slovensk├í ├║stredn├í hvezd├íre┼ł v Hurbanove.

7. m├íja sa uskuto─Źnila vernis├í┼ż a vyhodnotenie s├║┼ąa┼że spojen├ę s odovzd├ívan├şm cien.

Do s├║┼ąa┼że sa zapojili takmer v┼íetky ┼íkoly a ┼íkolsk├ę zariadenia v okrese. Spomedzi 395 v├Żtvarn├Żch pr├íc porota udelila pre na┼íich ┼żiakov tieto ocenenia :

Kateg├│ria II. ┼żiaci Z┼á 1-4

┼áPECI├üLNA CENA POROTY: Karin Roj├şkov├í

Kateg├│ria III. ┼żiaci Z┼á 5-9

HLAVNÁ CENA A PRIAMY POSTUP: Marek Ranostaj

Gratulujeme!


V├şkendov├í atletika ÔÇô 11. a 12. m├íj 2024Na┼íi atl├ęti op├Ą┼ą str├ívili v├şkend na s├║┼ąa┼żiach 2. kola Majstrovstiev Stredoslovenskej atletickej oblasti.

Star┼í├ş ┼żiaci v sobotu 11. m├íja pretekali v Dubnici nad V├íhom a mlad┼í├ş ┼żiaci boli v nede─żu 12. m├íja v ─îadci.

Najlep┼íie umiestnenia a z├írove┼ł osobn├ę rekordy:

1. Vikt├│ria Zajacov├í bola najlep┼íou pretek├írkou celej s├║┼ąa┼że, lebo ako jedin├í obsadila trikr├ít 1. miesto (skok do dia─żky, beh na 60 m a beh na 150 m) a z├şskala pln├Ż po─Źet 33 bodov,

2. Andrej Mu─Źka skon─Źil na 2. mieste vo vrhu gu─żou,

3. J├ín ─Äa─Ćo skon─Źil na 2. mieste v skoku do v├Ż┼íky,

4. So┼ła Rosinsk├í skon─Źila na 2. mieste v hode kladivom,

5. Peter Jan─Źo sa umiestnil na 3. mieste vo vrhu gu─żou,

6. Tom├í┼í Le┼í┼łovsk├Ż tie┼ż skon─Źil na 3. mieste v hode kladivom.


De┼ł matiek ÔÇô m├íj 2024KR├üSNY DE┼ç MATIEK, mil├ę maminky, star├ę mamy.

─Äakujeme za va┼íu l├ísku, starostlivos┼ą,, obetavos┼ą... za to, ┼że ste, lebo s vami je ka┼żd├Ż de┼ł kr├ísny.

Pozrite si vyznania ┼żiakov 4.B a vypo─Źujte pesni─Źku od ┼żiakov 3.A - video.


Teambuilding ÔÇô Zvolen ÔÇô Divadlo J.G. Tajovsk├ęho ÔÇô 9.5.2024Bl├ş┼żi sa koniec ┼íkolsk├ęho roka , treba trochu zresetova┼ą hlavy a aj my ÔÇô zamestnanci ┼íkoly sme vo ┼ítvrtok poobede ÔÇô 9. m├íja mali TEAMBUILDING.....

Nav┼ít├şvili sme mesto Zvolen a Divadlo J.G. Tajovsk├ęho ÔÇô divadeln├ę predstavenie ┼áKOLA ÔÇô Z├üKLAD ┼ŻIVOTA. Vynikaj├║ce hereck├ę obsadenie, v├Żborn├ę v├Żkony, t├ęma n├ím ve─żmi bl├şzka!

T├íto kom├ędia prin├í┼ía humorn├ę pr├şhody z nostalgick├Żch ┼íkolsk├Żch ─Źias, ktor├ę s├║ prepojen├ę origin├ílnymi pies┼łami a kultov├Żmi v├Żrokmi.

Dej sa odohr├íval v obdob├ş prvej ─îeskoslovenskej republiky, tesne pred vypuknut├şm 2. svetovej vojny.

Mali sme mo┼żnos┼ą vidie┼ą, ┼że v ┼íkolskom syst├ęme s├║ a bud├║ ist├ę typy u─Źite─żov , ┼żiakov a situ├ície v┼żdy pr├ştomn├ę.

Nie v┼żdy s├║ v┼íak len na smiech, niekedy m├┤┼że mali─Źkos┼ą ovplyvni┼ą cel├Ż osud ─Źloveka.

Videli sme nesp├║tan├║ ┼żiveln├║ energiu ┼żiakov, ktor├í bola ─Źasto v kol├şzii s r├┤znorod├Żmi povahami pedag├│gov a snahou aspo┼ł nie─Źo de┼ąom odovzda┼ą. Ich stretnutia po─Źas vyu─Źovania vytv├írali dynamick├║ atmosf├ęru a humorn├ę situ├ície.

Zauj├şmav├ę, podnetn├ę, pou─Źn├ę, na zamyslenie!


Sl├ívik Slovenska 2024 ÔÇô okresn├ę kolo ÔÇô 9.5.2024Mestsk├Ż ├║rad v Dolnom Kub├şne, odbor ┼íkolstva, kult├║ry, ml├íde┼że a ┼íportu, zorganizoval z poverenia Region├ílneho ├║radu ┼íkolskej spr├ívy v ┼Żiline okresn├ę kolo s├║┼ąa┼że v interpret├ícii slovenskej ─żudovej piesne SL├üVIK SLOVENSKA 2024.

Dejiskom podujatia bola 9. m├íja koncertn├í sie┼ł ZU┼á Petra Michala Boh├║┼ła v Dolnom Kub├şne. S├║┼ąa┼żilo dovedna 23 det├ş v troch kateg├│ri├ích.

Aj tento rok na┼íu ┼íkolu reprezentovala trojica ┼żiakov, v prvej kateg├│rii s├║┼ąa┼żila Nikol ┼ákerdov├í, v druhej kateg├│rii Krist├şna Valkov├í a v tretej kateg├│rii Luk├í┼í Z├ívo─Ćan─Ź├şk .

Luk├í┼í sa umiestnil na 3. mieste. Srde─Źne gratulujeme!


Pasovanie za ─Źitate─żov Oravskej kni┼żnice ÔÇô 1.A ÔÇô m├íj 2024Aj ┼żiaci 1.A triedy boli pasovan├ş za riadnych ─Źitate─żov Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka v Dolnom Kub├şne.


Pasovanie za ─Źitate─żov Oravskej kni┼żnice ÔÇô 1.C ÔÇô 9.5.2024Diev─Źat├í a chlapci z 1.C str├ívili ┼ítvrtkov├ę dopoludnie 7. m├íja v Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka. Najsk├┤r boli pasovan├ş za riadnych ─Źitate─żov OK, nav┼ít├şvili v┼íetky oddelenia kni┼żnice, prezreli si v├Żstavku ┼żiackych kresieb a nakoniec si na detskom oddelen├ş vypo┼żi─Źali i svoju prv├║ kni┼żku z kni┼żnice. Te┼í├şme sa na ─Ćal┼íie stretnutie - "Knihomoli do Aquaparku".


┼ákolsk├Ż poh├ír SFZ ÔÇô diev─Źat├í ÔÇô OK ÔÇô 1. miesto ÔÇô 7.5.2024D┼ła 7. m├íja sa na inline ploche zimn├ęho ┼ítadi├│na v Dolnom Kub├şne uskuto─Źnilo OKRESN├ë KOLO V MALOM FUTBALE ┼ŻIA─îOK Z┼á - ┼áKOLSK├Ł POH├üR SFZ PRE ┼áKOLSK├Ł ROK 2023/2024

Na┼íe diev─Źat├í vybojovali 1. MIESTO a ├║─Źas┼ą v kvalifik├ícii o postup do krajsk├ęho kola s├║┼ąa┼że. Srde─Źne gratulujeme a prajeme ve─ża ├║spechov v ─Ćal┼íom kole!


┼Żiacka latka 2024 - skok do v├Ż┼íky - 7.5.2024Gratulujeme v┼íetk├Żm z├║─Źastnen├Żm ┼íportovcom (bolo ich vy┼íe 50) za ich aktivitu a blaho┼żel├íme ku kr├ísnym ┼íportov├Żm v├Żkonom:

kateg├│ria - najmlad┼íie ┼żiactvo:  

1. Adela Zajacov├í                 Z┼á M.Kuku─Ź├şna           113 cm

2. Simona Chomistekov├í         Z┼á J.Mat├║┼íku             113 cm

3. Adela Kutl├şkov├í                  Z┼á M.Kuku─Ź├şna           110 cm

1. J├ín ┼áimko                         Z┼á M.Kuku─Ź├şna           110 cm

2. Alexej Bi┼ítiak                     Z┼á M.Kuku─Ź├şna           95 cm

kateg├│ria ÔÇô dorast:  

1. Matej Marcinek                  SO┼á Ni┼żn├í                 163 cm

2. J├ín Mi─Ź├şk                           Z┼á J. Mat├║┼íku           160 cm

3. Peter ┼áimon                       Z┼á M. Kuku─Ź├şna         125 cm

kateg├│ria - mlad┼íie ┼żiactvo:  

1. Zuzana Bra┼íe┼łov├í              Z┼á J. Mat├║┼íku           136 cm

2. Vikt├│ria Zajacov├í               Z┼á M. Kuku─Ź├şna          133 cm

3. Nat├ília Gajdo┼íov├í               Z┼á M. Kuku─Ź├şna         115 cm

3. Vikt├│rie Bajdichov├í              Z┼á J. Mat├║┼íku          115 cm

1. Matej ─Äa─Ćo                        Z┼á M. Kuku─Ź├şna         130 cm

2. Filip Zrn├şk                           Z┼á M. Kuku─Ź├şna         130 cm

3. ─Żubom├şr Dibdiak                   Z┼á M. Kuku─Ź├şna         125 cm


Atletika ÔÇô mlad┼í├ş ┼żiaci ÔÇô 1.5.2024V stredu 1. m├íja sa na┼íi mlad┼í├ş ┼żiaci ┼íportovej triedy z├║─Źastnili 1. kola Majstrovstiev Stredoslovensk├ęho atletick├ęho zv├Ązu, a tak ako ich star┼í├ş kolegovia, z├şskali body v s├║┼ąa┼żi.

Vikt├│ria Zajacov├í nena┼íla premo┼żite─żku v dvoch ve─żmi ob─ż├║ben├Żch discipl├şnach a teda aj v riadnej konkurencii. Vyhrala v behu na 60 m aj 150 m. Body z├şskala aj za skok do v├Ż┼íky, aj ke─Ć nemala ┼íportov├ę ┼í┼ąastie a nesko─Źila svoj osobn├Ż rekord.

─Äal┼íie body z├şskal ─Żubom├şr Dibdiak vo vrhu gu─żou a Matej ─Äa─Ćo v behu na 600 m.

─Äakujeme za reprezent├íciu a dr┼ż├şme palce v ─Ćal┼í├şch kol├ích.


Stavanie m├íja ÔÇô 30.4.202430. m├íja sme na Kuku─Ź├şnke postavili M├üJ.

Patr├ş v┼íetk├Żm diev─Źat├ím, sle─Źn├ím, ┼żen├ím...

aj v┼íetk├Żm Kub├şn─Źanom...

U┼ż├şvajte kr├ísne slne─Źn├ę m├íjov├ę dni!

foto: Art M photography

Videá: video 1, video 2, video 3, video 4, video 5, video 6, video 7

Pozrite si aj report├í┼ż TVDK.


Gymnastika v 2.C ÔÇô apr├şl 2024


V mesiaci apr├şl, sme mali na hodine telesnej v├Żchovy tr├ęnera gymnastiky, kde si ┼żiaci tr├ęnovali vytrvalos┼ą, zotrva─Źnos┼ą, lokom├│cie horn├Żch a doln├Żch kon─Źat├şn, pr├şprava na kot├║─ż/kol├şska a pohybov├ę hry. ┼Żiaci sa sna┼żili, aj ke─Ć to niektor├Żm ne┼ílo. Aj snaha sa cen├ş.


Liter├írna s├║┼ąa┼ż Osmijanko ÔÇô 2.C ÔÇô apr├şl 2024V mesiaci apr├şl ┼żiaci 2.C dokon─Źili celoslovensk├║ liter├írnu s├║┼ąa┼ż Osmijanko, kde mali v ponuke r├┤zne knihy na ─Ź├ştanie. Vybrali si 4, ku ktor├Żm ma─żovali obr├ízky. Tieto v├Żkresy poslali po┼ítou v bal├şku, bolo ich vy┼íe 80. Bola to pekn├í akcia, ─Źasovo n├íro─Źn├í, ale zvl├ídli to v├Żborne. Ve─żk├í v─Ćaka patr├ş aj pani Alenke z Oravskej kni┼żnice A. Habov┼ítiaka v Dolnom Kub├şne.


Sl├ívik Slovenska ÔÇô ┼íkolsk├ę kolo ÔÇô apr├şl 2024Tak ako ka┼żd├Ż rok, aj v tomto ┼íkolskom roku sa na na┼íej ┼íkole konala spev├ícka s├║┼ąa┼ż Sl├ívik Slovenska.

Z├║─Źastnilo sa jej 21 ┼żiakov. S├║┼ąa┼ż bola rozdelen├í do troch vekov├Żch kateg├│ri├ş. V najmlad┼íej kateg├│ri├ş ┼żiakov 1. - 3. ro─Źn├şk zv├ş┼ąazila Nikol ┼ákerdov├í, v kateg├│rii 4. ÔÇô 6. ro─Źn├şk sa v├ş┼ąazkou stala Krist├şna Valkov├í a v kateg├│rii star┼í├şch ┼żiakov sa na 1. mieste umiestnil Luk├í┼í Zavo─Ćan─Ź├şk. Gratulujeme!


Odme┼łovanie za ├║spechy ÔÇô 29.4.202429. apr├şla sme odme┼łovali na┼íe ┼íikovn├ę deti - za predch├ídzaj├║ci t├Ż┼żde┼ł sa toho nazbieralo ve─ża, m├íme ve─żmi ┼íikovn├ę deti - v ┼íporte (atletika, futbal, hokej ), vo v├Żtvarn├Żch s├║┼ąa┼żiach ...

Srde─Źne gratulujeme a ─Ćakujeme za reprezent├íciu ┼íkoly.


Netradi─Źn├í pr├şrodoveda ÔÇô 29.4.2024Netradi─Źn├í, ale o to zauj├şmavej┼íia hodina pr├şrodovedy v 4.C. Na brehu i vo vode, s vlastnoru─Źne vyroben├Żmi lupami, sme pozorovali ┼żiv├ę i ne┼żiv├ę pr├şrodniny, rastlinky, mal├ę rybi─Źky, mot├Żle i v├í┼żky. K tomu pekn├ę po─Źasie ako bonus, p├í─Źilo sa v┼íetk├Żm.


Atletika ÔÇô star┼í├ş ┼żiaci ÔÇô 28.4.2024D┼ła 28. apr├şla sa v Banskej Bystrici konalo 1. kolo Majstrovstiev Stredoslovensk├ęho atletick├ęho zv├Ązu dru┼żstiev, kde sa z├║─Źastnili aj ┼żiaci na┼íich ┼íportov├Żch tried.

Najviac bodov z├şskal J├ín ─Äa─Ćo ÔÇô 21 bodov, ktor├Ż vyhral dve 3. miesta a to v skoku do v├Ż┼íky a vo vrhu gu─żou. Body z├şskal aj za 5. miesto v hode kladivom.

S├şce iba 14 bodov, ale lep┼íie umiestnenie z├şskal Tom├í┼í Le┼í┼łovsk├Ż, ktor├Ż vyhral 2. miesto v hode kladivom a skon─Źil na 6. mieste vo vrhu gu─żou.

Na 3. mieste skon─Źila So┼ła Rosinsk├í v hode kladivom a bodovala aj s osobn├Żm rekordom vo vrhu gu─żou. Spolu z├şskala 9 bodov.

Body z├şskal aj Filip D├║ha, ktor├Ż osobn├Żm rekordom 510 cm v skoku do dia─żky z├şskal 4 body za 7. miesto.

Gratulujeme a ─Ćakujeme za reprezent├íciu!


Volejbal ÔÇô star┼íie ┼żia─Źky ÔÇô 27.4.2024V sobotu 27. apr├şla sa uskuto─Źnil volejbalov├Ż turnaj - z├ípas star┼í├şch ┼żia─Źok.

Pre v┼íetk├Żch z├║─Źastnen├Żch neskuto─Źn├Ż z├í┼żitok. ─Äakujeme diev─Źat├ím za predveden├ę v├Żkony, rodi─Źom za v├Żborn├║ atmosf├ęru, s├║perovi VK Tvrdo┼í├şn za predveden├║ hru .

VK ORAVA DOLN├Ł KUB├ŹN - VK TVRDO┼á├ŹN 3:0,3:1

Skvel├í bodka na ukon─Źenie tejto sez├│ny - ve─żk├Ż posun vo v├Żkonnosti na┼íich mlad├Żch volejbalistiek.


Hokejistky v reprezent├ícii SR 16 ÔÇô 20.4.-26.4.2024V d┼łoch 20.4. ÔÇô 26.4.2024 absolvovali dve na┼íe hokejistky Nina ─îell├írov├í a Lucia Lupt├íkov├í (8.A) v├Żcvikov├Ż t├íbor reprezenta─Źn├ęho dru┼żstva SR 16 ┼Żeny a medzin├írodn├Ż turnaj diev─Źat do 16 rokov European Trophy v Bratislave, kde odohrali 4 kvalitn├ę z├ípasy.

─Äakujeme za reprezent├íciu a prajeme im ve─ża ├║spechov v ich ─Ćal┼íej hokejovej kari├ęre.


McDonald's cup ÔÇô OK ÔÇô 26.4.2024V piatok 26. apr├şla sa uskuto─Źnilo okresn├ę kolo futbalov├ęho turnaja pre ┼żiakov a ┼żia─Źky I. stup┼ła z├íkladn├Żch ┼ík├┤l McDonald's cup .

Na┼íe dru┼żstvo sa umiestnilo na 3. mieste. Gratulujeme!


De┼ł Zeme ÔÇô 1. stupe┼ł ÔÇô apr├şl 2024De┼ł Zeme si ┼żiaci 1. stup┼ła pripomenuli na hodin├ích pr├şrodovedy a ─Ź├ştania v d┼łoch od 22.4. do 26.4. 2024 r├┤znymi aktivitami.

V r├ímci rozv├şjania ─Źitate─żskej gramotnosti sa v ├║vodnej prezent├ícii dozvedeli odkedy a pre─Źo sa tento svetov├Ż de┼ł oslavuje, vypracovali ├║lohy, ktor├ę boli zameran├ę na ochranu ┼żivotn├ęho prostredia, na sp├┤sob pomoci pr├şrode det├ş aj dospel├Żch, na vplyvy, ktor├ę pre na┼íu plan├ętu nie s├║ prospe┼ín├ę a zameranie sa na zdrav├Ż ┼żivotn├Ż ┼ít├Żl a nie na konzumn├Ż sp├┤sob ┼żivota.

Praktick├ę zru─Źnosti si vysk├║┼íali pri saden├ş strom─Źekov ( tretiaci) a kvietkov (druh├íci ) a obozn├ímili sa aj na┼íi prv├í─Źikovia s pr├ícou v sklen├şku. Zasiali n├ím zeleninku.

V┼íetk├Żm ve─żmi pekne ─Ćakujeme.


Pre─Ź├ştaj a nakresli - vyhodnotenie v├Żtvarnej s├║┼ąa┼że ÔÇô 26.4.2024V piatok 26. apr├şla sa v Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka, ( vyhlasovate─ż s├║┼ąa┼że) uskuto─Źnilo vyhodnotenie 3. ro─Źn├şka celoslovenskej v├Żtvarnej s├║┼ąa┼że  pre deti v tvorbe oma─żov├ínky na mot├şvy rozpr├ívok Pavla Dob┼íinsk├ęho Pre─Ź├ştaj a nakresli. 3. ro─Źn├şk bol pre zapojen├Żch ┼żiakov zo IV.B mimoriadne ├║spe┼ín├Ż. Porota v zlo┼żen├ş Evka Dud├í┼íov├í, Nas┼ąa Oswald  J├ínyov├í a  Alenka Javorkov├í  vyberali z 384 pr├íc, ktor├ę sa dostali  do u┼ż┼íieho v├Żberu a v ka┼żdej z 3 rozpr├ívok  udelili 2 ocenenia a 1 ─Źestn├ę uznanie. V rozpr├ívke Zlat├í p├íva  z├şskala ocenenie Bibka Kubalov├í a ─Źestn├ę uznanie Ninka Bu┼íovsk├í, v rozpr├ívke ─îert sl├║┼żi dostala ─Źestn├ę uznanie ┼áarlotka ─îern├íkov├í a v rozpr├ívke ┼Żelezn├şk bol ocenen├Ż Mirko Trnk├│cy. ─Äakujeme na┼íim ┼íikovn├Żm v├Żtvarn├şkom (aj t├Żm neocenen├Żm) za ├║spe┼ín├║ reprezent├íciu ┼íkoly a knihovn├ş─Źke Alenke Javorkovej za spolupr├ícu a skvel├ę n├ípady pri tvorbe a zameran├ş  s├║┼ąa┼ż├ş, ktor├ę na┼íi ┼żiaci ve─żmi ob─żubuj├║.


Dve prv├ę miesta v okresnom kole biologickej olympi├ídy ÔÇô 25.4.2024D┼ła 25. apr├şla sa uskuto─Źnilo okresn├ę kolo Biologickej olympi├ídy kateg├│rie D, kde maj├║ ┼żiaci mo┼żnos┼ą s├║┼ąa┼żi┼ą samostatne v projektovej ─Źasti alebo teoreticko-praktickej ─Źasti.

V oboch ─Źastiach na┼íu ┼íkolu reprezentovala ┼żia─Źka 6. A triedy Nina Ru┼żi─Źkov├í a z├şskala dve prv├ę miesta.

V projektovej ─Źasti pozorovala spr├ívanie a vonkaj┼íie znaky jedincov kury dom├ícej, ktor├ę sama odchovala v automatickej liahni s inkub├ítorom v byte. Tie┼ż pozorovala ich spr├ívanie po za─Źlenen├ş do k┼Ľd─ża na dedine.

V teoreticko-praktickej ─Źasti uk├ízala svoje praktick├ę zru─Źnosti aj teoretick├ę vedomosti z u─Źiva biol├│gie 5. ÔÇô 7. ro─Źn├şka.

Te┼í├şme sa, ┼że Ninku biol├│gia ve─żmi zauj├şma, ─Ćakujeme za reprezent├íciu a prajeme jej ve─ża ─Ćal┼í├şch ├║spechov.


Pohostenie na technike ÔÇô 6.B, 6.C ÔÇô 25.4.2024┼áiestaci si 25. apr├şla na hodine techniky urobili mal├ę pohostenie. Vlastnoru─Źne si pripravili ovocn├ę ┼íp├şzy, ┼íunkovo-syrov├ę o─Źk├í, oblo┼żen├║ bagetu i osvie┼żuj├║cu citron├ídu. A za odmenu i nie─Źo sladk├ę. Pr├íca im ┼íla od ruky, zahanbi┼ą sa nedali veru ani chlapci. A ke─Ć┼że vlastnoru─Źne vyroben├ę najlep┼íie chut├ş, posilnen├ş zvl├ídli aj 7. hodinu.


Z rozpr├ívky do rozpr├ívky - vyhodnotenie s├║┼ąa┼że ÔÇô marec, apr├şl 2024Pri pr├şle┼żitosti "marca - mesiaca knihy" vyhl├ísilo OZ DARUJ ├ÜSMEV s├║┼ąa┼ż pod n├ízvom "Z rozpr├ívky do rozpr├ívky". Deti mali nap├şsa┼ą alebo nakresli┼ą obr├ízok o svojej ob─ż├║benej knihe.

Z na┼íej ┼íkoly sa zapojilo 15 deti z 3.B a 7 det├ş zo Z├Ü Maliarik. S├║┼ąa┼żili v dvoch kateg├│ri├ích a obe kateg├│rie vyhrali ┼żiaci z 3.B triedy.

V kategórii 7-8 rokov: Rebeka Furindová.

V kateg├│rii 9-11 rokov: Martin Roj├şk.

V├ş┼ąazi obdr┼żali kr├ísne ceny, a v┼íetky z├║─Źastnen├ę deti sladk├║ drobnos┼ą a pracovn├Ż zo┼íit. Blaho┼żel├íme.


Vzdel├ívanie v kni┼żnici a gal├ęrii ÔÇô 3.B ÔÇô 23.4.2024Diev─Źat├í a chlapci z 3.B 23. apr├şla str├ívili doobedie v spolo─Źnosti p. Javorkovej a p. M├Ąsiarovej - postupne v Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka a v Oravskej gal├ęrii v Dolnom Kub├şne.

Najprv h─żadali LES UKRYT├Ł V KNIHE, vyh─żad├ívali zauj├şmavosti, rozpr├ívali si o nich, ur─Źovali stromy pod─ża semien.

Potom sa presunuli do gal├ęrie, kde zhliadli v├Żstavu Rudolfa Surana, debatovali o jeho pr├ícach, no a na z├íver tvorili trixeso. Nakreslili na┼ł kr├ísne trojice h├║b.


Upracme si Slovensko 2 ÔÇô apr├şl 202422. apr├şla sme symbolicky ukon─Źili ├║─Źas┼ą v celoslovenskom upratovan├ş, ktor├ę organizuje OZ Upracme Slovensko. Upratovali sme od 21. marca do 21. apr├şla, a spolo─Źn├Żmi silami sme vyzbierali odpadky v ┼íkolskom are├íli, i okol├ş cyklotrasy popri rieke Orava.

Star┼í├ş ┼żiaci upravili ─Źi vysadili kvetinov├ę a zeleninov├ę hriadky pred ┼íkolskou jed├íl┼łou. A t├ş najstar┼í├ş, deviataci, pomohli skr├í┼íli┼ą ┼żidovsk├Ż cintor├şn.

OZ Upracme Slovensko ─Ćakujeme za poskytnut├ę pom├┤cky, v┼íetk├Żm upratuj├║cim za kraj┼íiu a ─Źistej┼íiu Zem.


FAST Heroes ÔÇô medzin├írodn├Ż projekt ÔÇô apr├şl 2024FAST Heroes je medzin├írodn├Ż projekt, do ktor├ęho sme sa zapojili aj my. ┼Żiaci z 3.B u┼ż tret├şkr├ít. Tentoraz sa k nim pripojili i deti z 1.C, 4.C a 7.A.

Cie─żom projektu je nau─Źi┼ą sa rozpozna┼ą pr├şznaky cievnej mozgovej pr├şhody, a v─Ćaka tomu v─Źas zavola┼ą na magick├ę ─Ź├şslo 112. Takto dok├í┼żeme pom├┤c┼ą nielen na┼íim stark├Żm, ale aj ka┼żd├ęmu, u koho tieto pr├şznaky budeme vidie┼ą, po─Źu┼ą. Patria k nim poklesnut├í jedna strana tv├íre, nevl├ídna ruka, nezrozumite─żn├ę rozpr├ívanie.

A aby sme v tom neboli sami, nau─Ź├şme tieto pr├şznaky aj na┼íich rodi─Źov, s├║rodencov a kamar├ítov. M├┤┼żeme tak zachr├íni┼ą ┼żivot!


Dejepisn├í olympi├ída ÔÇô krajsk├ę kolo ÔÇô 19.4.2024Na┼íi ┼żiaci L├şvia Ka┼í─Ź├íkov├í z 8.B a Samo Ha┼żlinsk├Ż z 9.B post├║pili z prv├Żch miest okresn├ęho kola dejepisnej olympi├ídy v kateg├│ri├ích C a D do krajsk├ęho kola. Konalo sa 19. apr├şla v priestoroch historickej budovy Gymn├ízia M. M. Hod┼żu v Liptovskom Mikul├í┼íi. V├Żsledky e┼íte nemaj├║, ale zhodli sa na tom, ┼że to pre nich bola pr├şnosn├í sk├║senos┼ą...


Vyb├şjan├í mlad┼í├şch ┼żiakov ÔÇô OK ÔÇô 17.4.2024Vybrat├ş ┼żiaci 4. A, 4. B, 4. C, 3. A sa z├║─Źastnili 17. apr├şla okresn├ęho kola s├║┼ąa┼że vo vyb├şjanej mlad┼í├şch ┼żiakov. Z├şskali pekn├ę 3. miesto, srde─Źne gratulujeme!


Z├ípis do 1. ro─Źn├şka pre ┼íkolsk├Ż rok 2024/25 - 2. de┼ł ÔÇô 16.4.2024Aj 16. apr├şla boli v na┼íej ┼íkole bud├║ce prv├í─Źky a prv├í─Źikovia spolu s ich rodi─Źmi. Pokra─Źoval z├ípis do 1. ro─Źn├şka.

Deti nezabl├║dili a svoje triedy si ─żahko na┼íli pod─ża ob─ż├║ben├Żch rozpr├ívkov├Żch postavi─Źiek. Darilo sa im v r├┤znych ├║loh├ích, ktor├ę by mal zvl├ídnu┼ą ka┼żd├Ż pred┼íkol├ík. T├ş najodv├í┼żnej┼í├ş i zarecitovali a zaspievali. U┼ż teraz sa na V├ís te┼í├şme, mil├ş nov├ş ┼żiaci. Dovidenia v septembri!


Z├ípis do prv├ęho ro─Źn├şka pre ┼ík. rok 2024/2025 - 1. de┼ł ÔÇô 15.4.2024Pred┼íkol├íci 15. apr├şla mali v├Żnimo─Źn├Ż de┼ł ÔÇô za─Źal sa z├ípis do 1. ro─Źn├şka. Na deti ─Źakali v triedach pani u─Źite─żky i p├ín u─Źite─ż. Pripravili si r├┤zne ├║lohy, hry, rozhovory a nakoniec v┼íetky deti za ich usilovn├║ pr├ícu odmenili. Diev─Źat├í i chlapci sa l├║─Źili s ├║smevom, do prvej triedy sa v┼íetci te┼íia. ├Üprimne ─Ćakujeme za z├íujem a d├┤veru.


Dejepis netradi─Źne ÔÇô 9.A ÔÇô 12.4.2024My z 9.A sme dnes absolvovali zauj├şmav├Ż dejepis na ┼żidovskom cintor├şne. Pri vstupe sme sa dozvedeli viac o ┼żivote tejto komunity v na┼íom meste a┼ż do prijatia pr├şsnych proti┼żidovsk├Żch opatren├ş v roku 1941, ktor├ę viedli k deport├íci├ím na┼íich spoluob─Źanov do koncentra─Źn├Żch t├íborov. Viac ─Źasu sme v┼íak str├ívili jarn├Żm upratovan├şm miesta, ktor├ę v minulosti vyu┼ż├şvali vandali. Poriadne sme zamakali, aby pr├şroda mohla naplno o┼żivi┼ą n├íhrobn├ę kamene. V m├íji sa chyst├íme do Osvien─Źimu.


Odmeny za ├║spechy v s├║┼ąa┼żiach - 11.4.2024Na┼íi ┼íikovn├ş ┼żiaci dnes boli odmenen├ş za:

Krajsk├ę kolo matematickej olympi├ídy Z9:

10. miesto: Samuel Mikula - 9.B.

Okresn├ę kolo pytagori├ídy

- 1. miesto P3 : Jakub Šabo - 3.A

- 1. miesto P4 : Al┼żbeta Mikul├í┼íov├í - 4.C

- 1. miesto P5 : Filip Lehotsk├Ż - 5.A

Region├ílne kolo florbal - 2. miesto ( Nina ─îell├írov├í, Vikt├│ria Ballekov├í, Barbora Krakovsk├í, Adela Lupt├íkov├í, Lucia Lupt├íkov├í, Vikt├│ria Mari┼ł├íkov├í, Veronika Michalicov├í, Karin Tich├í)

Gratulujeme a prajeme ve─ża ─Ćal┼í├şch ├║spechov.


Knihy v marci ÔÇô 1. stupe┼ł ÔÇô marec 2024I tento rok sa ┼żiaci 1. stup┼ła zapojili do marcovej s├║┼ąa┼że. Ich ├║lohou bolo pre─Ź├şta┼ą knihu a zapoji┼ą sa do hlasovania. S├şce sme neprekonali vla┼łaj┼í├ş rekord (... marec bol tro┼íku krat┼í├ş), ale i tak n├ís deti pote┼íili. Pre─Ź├ştali 113 kn├şh a dokopy 16 824 str├ín.

Zo z├║─Źastnen├Żch sme vylosovali 20 det├ş, ktor├ę dostali mal├║ odmenu.

V┼íetk├Żm z├║─Źastnen├Żm ─Ćakujeme a prajeme e┼íte ve─ża pre─Ź├ştan├Żch kn├şh.


Technick├í v├Żchova v alt├ínku ÔÇô 8.C ÔÇô 8.4.2024Kr├ísne po─Źasie v pondelok 8. apr├şla triedu 8.C vyl├íkalo do alt├ínku. Tam na hodine technickej v├Żchovy vyr├íbali ozdobn├ę dar─Źekov├ę krabi─Źky. Pestrofarebn├í mozaika niektor├Żch potr├ípila. Trpezlivos┼ą nie je siln├í str├ínka mnoh├Żch z n├ís.


Oslavy oslobodenia mesta ÔÇô 5.4.2024Osl├ív 79. v├Żro─Źia oslobodenia n├í┼ího mesta sa v piatok 5. apr├şla z├║─Źastnili na┼íi ┼ítvrt├íci z ┼áKD.


Upracme si Slovensko ÔÇô apr├şl 2024U┼ż aj na┼íi ┼żiaci sa zapojili za─Źiatkom apr├şla do celoslovenskej akcie UPRACME SI SLOVENSKO (Deti nechc├║ smeti 5). Diev─Źat├í a chlapci z 1.C a 3.B sa nau─Źili sa, ─Źi zopakovali pravidl├í triedenia odpadu, ─Źo a kam patr├ş. Potom sa vyzbrojili dobrou n├íladou, pom├┤ckami na upratovanie (─Ćakujeme OZ Upracme si Slovensko) a upratali are├íl a ┼íir┼íie okolie na┼íej ┼íkoly.


Odmeny za ├║spechy v s├║┼ąa┼żiach - 5.4.2024M├íme kr├ísne v├Żsledky v s├║┼ąa┼żiach!

Okresn├ę kolo Hviezdoslavov Kub├şn 2024 - prednes po├ęzie a pr├│zy:

2. miesto a postup na krajsk├ę kolo Vajansk├ęho Martin - Nikol ┼ákerdov├í 3.A trieda,

Okresn├ę kolo matematick├í olympi├ída :

kateg├│ria Z6 - 2. miesto: Miroslav La┼í┼í├ík 6.B, 4. miesto - ├║spe┼ín├í rie┼íite─żka: Karol├şna ┼áuvadov├í 6.C,

kategória Z7 - 2. miesto: Sofia Furindová 7.D,

Srde─Źne gratulujeme a ─Ćakujeme za reprezent├íciu.


Zve─ża─Ćovanie zborovne - 2.4.2024Po ve─żkono─Źn├Żch sviatkoch zavl├ídla u n├ís v ┼íkole pracovn├í atmosf├ęra. Prebehla brig├ída na zve─żaden├ş na┼íej zborovne. Aby sa n├ím dobre pracovalo, treba aj estetick├ę prostredie. Nov├Ż n├íbytok, pracovn├ę stoly, stoli─Źky... a dobr├í n├ílada.


Ob─Źianska n├íuka v praxi ÔÇô 8.C ÔÇô 25.3.202425. marca hodina ob─Źianskej n├íuky v 8.C ku t├ęme TRESTN├ë PR├üVO prebiehala trochu inak, preto┼że medzi n├ís zav├ştal p├ín Mari┼ł├ík, ktor├Ż pracuje ako vy┼íetrovate─ż na pol├şcii v Dolnom Kub├şne. Porozpr├íval n├ím o svojich ne─żahk├Żch za─Źiatkoch, ─Źi o svojej s├║─Źasnej pr├íci na ├║seku ekonomickej trestnej ─Źinnosti. P├║tavo n├ím op├şsal policajn├ę pr├şpady spojen├ę s mladistv├Żmi. Varoval n├ís pred nebezpe─Źenstvom, ktor├ę prin├í┼íaj├║ internet, soci├ílne siete a hlavne drogy. Tie s├║ medzi mlad├Żmi ve─żmi roz┼í├şren├ę...


T├Ż┼żde┼ł otvoren├Żch dver├ş - 22.3.202422. marca je De┼ł vody a aj n├ím t├Ż┼żde┼ł s pred┼íkol├íkmi uplynul ako voda.

Piatkov├ş hostia boli op├Ą┼ą v 1. A a boli to deti a pani u─Źite─żky z materskej ┼íkoly v P├írnici.

Te┼íili sa najm├Ą na svojich b├Żval├Żch ÔÇ×spolu┼ík├┤lkarovÔÇť, z ktor├Żch s├║ u┼ż dnes ┼íikovn├ş ┼żiaci. Program o vode, ktor├Ż si s pani u─Źite─żkou pripravili, deti zaujal. Po─Ź├ştali s da┼ż─Ćov├Żmi kvapkami, pomocou d├í┼żdnika si zopakovali farby po slovensky aj po anglicky, rozkladali slov├í na slabiky a sp├íjali ich s t├ęmou vody, zahrali sa na tich├Ż d├í┼ż─Ć i siln├║ b├║rku a zaspievali si Pr┼í├ş, pr┼í├ş...

Na z├íver prv├íci pre─Ź├ştali rozpr├ívku o kvapke Katke a pred odchodom e┼íte dostali od ┼ík├┤lkarov pekn├Ż a u┼żito─Źn├Ż dar─Źek ÔÇô z├ílo┼żku do knihy. Potom sa u┼ż museli rozl├║─Źi┼ą, lebo vlak na nikoho ne─Źak├í.

─Äakujeme za n├ív┼ítevu a te┼í├şme sa na na┼íich bud├║cich ┼żiakov ÔÇô prv├íkov.


De┼ł otvoren├Żch dver├ş ÔÇô 21.3.202421. marec bol ve─żmi bohat├Ż de┼ł pre Kuku─Ź├şnku! Vz├ícnych host├ş sme mali. Pred┼íkol├íkov so svojimi rodi─Źmi sme srde─Źne priv├ştali na Dni otvoren├Żch dver├ş v na┼íej ┼íkoli─Źke, uk├ízali sme im, ako si ┼żijeme, ─Źo m├íme zauj├şmav├ę a nov├ę. Deti si mohli vysk├║┼ía┼ą, ─Źo len chceli. Pohybov├ę aktivity v telocvi─Źni, svoju zru─Źnos┼ą v tvoriv├Żch diel┼łach, ┼íikovnos┼ą pri fanf├│ne, pobyt v hudobnom ┼ít├║diu, s├║┼ąa┼że v kni┼żniciÔÇŽ. Deti boli ve─żmi ┼íikovn├ę a ani sa im nechcelo ├şs┼ą domov. ─Äakujeme za mil├║ n├ív┼ítevu, dovidenia na z├ípise.

Video 1, video 2, video3, video 4, video 5.


Ve─żkono─Źn├Ż strom ÔÇô 21.3.2024My sme u┼ż 21. marca v Kuku─Ź├şnke priv├ştali jar a ozdobili sme VE─ŻKONO─îN├Ł STROM!

Video 1, video 2, video 3, video 4.


T├Ż┼żde┼ł otvoren├Żch dver├ş - 21.3.2024Aj vo ┼ítvrtok 21. marca sme mali v ┼íkole mil├║ n├ív┼ítevu, tentokr├ít to boli dve triedy pred┼íkol├íkov s pani u─Źite─żkami z materskej ┼íkoly na N├ímest├ş slobody v Dolnom Kub├şne.

┼Żiaci a pani u─Źite─żky z 1. A, 1. B a 1. C triedy ich s rados┼ąou o─Źak├ívali a ochotne im predviedli ako ─Ź├ştaj├║, p├ş┼íu, po─Ź├ştaj├║, recituj├║, kreslia a st├íle sa nie─Źo nov├ę u─Źia.

Dnes ┼ík├┤lkari za┼żili aj netradi─Źn├║ hodinu telesnej v├Żchovy s p├ínom tr├ęnerom, na ktorej nielen povzbudzovali prv├íkov, ale si aj sami zacvi─Źili.

Pred rozl├║─Źkou sa pridali k na┼íim ┼żiakom a spolo─Źne osl├ívili pr├şchod jari ozdoben├şm ve─żkono─Źn├ęho stromu. ─Äakujeme za n├ív┼ítevu.


Eur├│psky kv├şz o peniazoch ÔÇô 8.C ÔÇô 21.3.2024Kv├şz je s├║─Źas┼ąou Eur├│pskeho t├Ż┼żd┼ła financi├ş (18. - 24. marec 2024), ka┼żdoro─Źnej iniciat├şvy, ktor├║ organizuj├║ n├írodn├ę bankov├ę asoci├ície koordinovan├ę Eur├│pskou bankovou feder├íciou na podporu finan─Źn├ęho vzdel├ívania v celej Eur├│pe.

Ka┼żdoro─Źne sa po─Źas jedn├ęho marcov├ęho t├Ż┼żd┼ła konaj├║ vo viac ako 30 krajin├ích stovky aktiv├şt na podporu finan─Źnej gramotnosti v Eur├│pe. Na Slovensku to je pr├íve Eur├│psky kv├şz o peniazoch organizovan├Ż Slovenskou bankovou asoci├íciou v spolupr├íci s Nad├íciou pre deti Slovenska.

Kv├şz bol online 21. marca a z na┼íej ┼íkoly sa kv├şzu sa z├║─Źastnili ┼żiaci 8. C.

S├║┼ąa┼żilo sa na spr├ívnos┼ą odpoved├ş a ─Źas. Zo 470 z├║─Źastnen├Żch ┼ík├┤l sa na┼íi ┼żiaci umiestnili na 70. mieste. Blaho┼żel├íme!


N├ív┼íteva Oravskej gal├ęrie ÔÇô 5.C ÔÇô 20.3.2024K├Żm sa deviataci v stredu 20. marca tr├ípili s Testovan├şm 9, ┼żiaci 5.C triedy nav┼ít├şvili Oravsk├║ gal├ęriu a mali mo┼żnos┼ą ako prv├ş vidie┼ą tvorbu Kl├íry Bo─Źkayovej - B├ŁVAL├Ł RAJ a jej interpret├íciu ─żudovej kult├║ry. Pre svoju tvorbu objavuje kedysi be┼żn├Ż materi├íl - n├íjden├ę vy┼í├şvan├ę de─Źky, ─Źasti ┼żensk├ęho odevu, predtla─Źen├ę text├şlie - tzv. kuch├írky. ┼Żiaci spoznali, ako sa vy┼í├şvali ÔÇ×kuch├írkyÔÇť, ktor├ę tvorili v minulosti v├Żzdobu kuchynsk├Żch stien. Ich ├║lohou bolo h─żada┼ą textov├ę posolstv├í v zobrazen├Żch sc├ęnach z rodinn├ęho, ─ż├║bostn├ęho, n├íbo┼żensk├ęho ┼żivota.

Vytvorili aj vlastn├ę kresby, pri─Źom sa in┼ípirovali 3 skupinami diel: ├║vaha, n├ílada, zru─Źnos┼ą (Rudolf Suran).

Poslednou aktivitou bolo posklada┼ą hlavolam ÔÇťtangramÔÇť, ktor├Ż zn├ízor┼łoval ─Źinnos┼ą, v ktorej je ┼żiak dobr├Ż, a potom v┼íetci spolu h├ídali dan├║ ─Źinnos┼ą. Dali si naozaj z├íle┼ża┼ą pri skladan├ş a pri niektor├Żch ─Źinnostiach sa aj potr├ípili, k├Żm ich uh├ídli.


T├Ż┼żde┼ł otvoren├Żch dver├ş - de┼ł druh├Ż - 19.3.2024Aj druh├Ż de┼ł mali na┼íi prv├íci host├ş, 19. marca to boli deti z M┼á vo Veli─Źnej, ktor├ę si na chv├ş─żu sk├║sili, ak├ę je to by┼ą ┼żiakom v 1.B. Najsk├┤r sa srde─Źne zv├ştali so svojimi kamar├ítmi, ktor├ş sa e┼íte vlani spolu s nimi hr├ívali v ┼ík├┤lke.

Rados┼ą bola nielen pri priv├ştan├ş, ale aj pri u─Źen├ş sa matematiky, ─Ź├ştania, p├şsania i angli─Źtiny.

Nezabudli sme ani na hry a relaxa─Źn├ę aktivity s pesni─Źkami a pohybom. V┼íetko, ─Źo od nich prv├ícka pani u─Źite─żka o─Źak├ívala, ochotne splnili a na konci aj sami zhodnotili. Ve─żmi sa im p├í─Źilo kreslenie, skladanie obr├ízkov na interakt├şvnej tabuli, ─Ź├ştanie i po─Ź├ştanie na po─Ź├ştadle.

Prezradili n├ím, ┼że sa u┼ż te┼íia do ┼íkoly. Tak dovidenia v septembri a ─Ćakujeme za n├ív┼ítevu.


T├Ż┼żde┼ł otvoren├Żch dver├ş - de┼ł prv├Ż ÔÇô 18.3.2024Pre┼íiel rok a dvere na┼íej ┼íkoly sa op├Ą┼ą otvorili bud├║cim prv├íkom. Ako prv├ş n├ís 18. marca nav┼ít├şvili pred┼íkol├íci spolu s pani u─Źite─żkami z materskej ┼íkoly v Dolnom Kub├şne ÔÇô Na Sihoti.

Po priv├ştan├ş s pani riadite─żkou ich u┼ż v triedach 1. A, 1. B, 1. C a 2. A netrpezlivo o─Źak├ívali ich star┼í├ş kamar├íti ÔÇô ┼íkol├íci a usmiate pani u─Źite─żky. Po vz├íjomnom zozn├ímen├ş ┼ík├┤lkari spolu s prv├íkmi a druh├íkmi ─Ź├ştali, po─Ź├ştali, h├ídali h├ídanky, plnili r├┤zne ├║lohy, recitovali b├ísni─Źky, spievali pesni─Źky, vysk├║┼íali si pr├ícu s interakt├şvnou tabu─żou i angli─Źtinu a v├Żtvarn├ę aktivity.

Uk├ízali, ┼że s├║ na ┼íkolu pripraven├ş, ve─Ć u┼ż poznaj├║ ─Ź├şsla, p├şsmenk├í, vedia vyslabikova┼ą slov├í, pekne kresli┼ą i p├şsa┼ą na tabu─żu. ─Äakujeme za mil├║ n├ív┼ítevu a te┼í├şme sa na ─Ćal┼íie stretnutia.


V├ştanie jari ÔÇô 15.3.2024D┼ła 15. marca sa na┼íi ┼żiaci 1. a 2. ro─Źn├şka z├║─Źastnili kr├ísnej akcie vyn├í┼íania Moreny - priv├ştali sme jarn├ę dni. Tento kr├ísny zvyk sme si pripomenuli v spolupr├íci s M┼á N├ímestia slobody.

Vyn├í┼íanie Moreny vyjadruje t├║┼żbu skoncova┼ą s chladn├Żm po─Źas├şm a privola┼ą tepl├ę po─Źasie. Morena bola symbolom zimy a jej zap├ílenie bolo t├║┼żbou skoncova┼ą s chladn├Żmi d┼łami.

Na rozl├║─Źku sme si zatancovali a zaspievali nieko─żko tradi─Źn├Żch ─żudov├Żch piesn├ş.


Jar prich├ídza ÔÇô marec 2024Hoci b├Żva vonku niekedy e┼íte poriadne svie┼żo, aj do are├ílu na┼íej ┼íkoly u┼ż pomaly zav├ştala jar.


Super noc s Andersenom ÔÇô 3.A ÔÇô 15.3 ÔÇô 16.3.2024V na┼íej ┼íkole sa z piatka na sobotu (15.3 - 16.3.) dialo nie─Źo nev├şdan├ę, nocovali v nej deti.

V piatok u┼ż od r├ína sa diev─Źat├í a chlapci z 3. A te┼íili na ve─Źer, kedy sa v ┼íkole ocitn├║ ├║plne sami a spolo─Źnos┼ą im bud├║ robi┼ą len pekn├ę knihy z ich novej triednej kni┼żnice i ┼íkolskej kni┼żnice.

Pripojili sa k tis├şcom det├ş, ktor├ę sa tie┼ż z├║─Źastnia medzin├írodn├ęho podujatia Noc s Andersenom. Za┼żili kr├ísny ve─Źer a noc pln├║ ─Ź├ştania rozpr├ívok a k├║zeln├Żch pr├şbehov.

V ┼íkolskej kni┼żnici deti priv├ştala ich triedna pani u─Źite─żka a pani riadite─żka im pre─Ź├ştala rozpr├ívku P├Żcha triedy.

Zozn├ímili sa s knihami Hansa Christiana Andersena a M├írie ─Äur├ş─Źkovej, h├ídali h├ídanky, s├║┼ąa┼żili, skladali n├ízvy rozpr├ívok zo slov a p├şsmen, ÔÇ×rozmotaliÔÇť popleten├ę rozpr├ívky, sp├íjali ilustr├ície s n├ízvami rozpr├ívok, ─Ź├ştali si z kn├şh v triede i z digit├ílnej kni┼żnice KUBO, tr├ęnovali pam├Ą┼ą, zdobili medovn├şky so ┼íikovnou starou mamou, podnikli no─Źn├║ cestu tmavou ┼íkolou, na ktorej ich ─Źakali stra┼íidielka s tajomnou ┼íifrou a vybl├íznili sa na diskot├ęke.

R├íno povyliezali so spac├íkov, nasledovala hygiena, ktor├í, aj ke─Ć na nocova─Źke v ┼íkole, mus├ş by┼ą! Nakoniec e┼íte stihli z├ívere─Źn├ę aktivity (posedie┼ą si v triednej kni┼żnici, predstavi┼ą svoje ob─ż├║ben├ę knihy, ktor├ę si v nej na┼íli, uh├ídnu┼ą n├ízvy a hrdinov rozpr├ívok v r├Żchlokv├şze a napokon n├íjs┼ąj poklad ÔÇô pln├Ż ko┼í├şk sladkost├ş). Na z├íver bolo vyhodnotenie tejto kr├ísnej akcie, rozl├║─Źka... a ┼íup domov.

Noc s Andersenom 2024 je u┼ż pre 3. A hist├│riou. Splnili ├║lohy, pom├íhali si, podporovali sa a ocenili navz├íjom, pochvalu i odmenu si pr├ívom zasl├║┼żili. V┼íetci, ktor├ş spolo─Źne str├ívili noc v ┼íkole, maj├║ na ─Źo spom├şna┼ą.

─Äakujeme v┼íetk├Żm, ktor├ş sa pri─Źinili o toto pekn├ę podujatie.


Stoln├Ż tenis ÔÇô ┼żiaci ÔÇô krajsk├ę kolo ÔÇô 2. miesto ÔÇô 14.3.2024M├íme 2. miesto na krajskom kole v stolnom tenise ┼żiakov!

14. marca n├ís v ─îadci kr├ísne reprezentovali Marek Grobar─Ź├şk, Samuel Mikula a Adam Mikula. Gratulujeme a ─Ćakujeme za reprezent├íciu.


Chemick├í olympi├ída ÔÇô OK ÔÇô 14.3.202414. marca sa uskuto─Źnilo okresn├ę kolo chemickej olympi├ídy, kde Lucia Benc├║rov├í z 9. B triedy uk├ízala, ┼że ch├ęmia ju bav├ş a z├şskala kr├ísne 2. miesto. Gratulujeme a ─Ćakujeme za reprezent├íciu!


N├ív┼íteva z ├Źrska ÔÇô 9.B ÔÇô 13.3.2024Na┼íi deviataci mali n├ív┼ítevu z ├Źrska.

Manus ┼żiakom porozpr├íval ve─ża zauj├şmav├ęho o jeho rodnej krajine. Nau─Źili sa p├ír fr├íz v Ir┼ítine, ktor├í sa na angli─Źtinu ani len nepodob├í, dozvedeli sa, ┼że v ├şr┼ítine nie je mo┼żn├ę na ot├ízku odpoveda┼ą iba "├íno" alebo "nie", preto┼że u nich tieto slov├í neexistuj├║ .

A zistili aj to, ┼że ak by im v ├Źrsku ch├Żbala ─Źo i len kravata zo ┼íkolskej uniformy, ani by ich nevpustili do budovy ┼íkoly.

Okrem ─Ćal┼í├şch zauj├şmav├Żch inform├íci├ş mali ┼żiaci mo┼żnos┼ą hlavne po─Źu┼ą rozpr├íva┼ą ─Źloveka, pre ktor├ęho je angli─Źtina rodn├Ż jazyk a mohli s n├şm komunikova┼ą.


Tvoriv├ę dielne v OKS ÔÇô pr├íca s hlinou - 3.B ÔÇô 12.3.202412. marca diev─Źat├í a chlapci z 3.B tvorili. Hne─Ć po ve─żkej prest├ívke sa vybrali do OKS v Dolnom Kub├şne. Tam ich u┼ż ─Źakala pani Janka Tarabov├í a miestnos┼ą naplnen├í tvorivou atmosf├ęrou. Uprostred ─Źakala hlina s r├┤znymi tvor├ştkami.

Deti nelenili a tvorili. Ka┼żd├Ż miesil, va─żkal, otl├í─Źal, kr├íjal, lepil, formoval. V├Żsledkom s├║ kr├ísne a jedine─Źn├ę mydelni─Źky.


Jarn├í cena vo vrhu gu─żou ÔÇô 8.3.2024V piatok 8. marca sa v na┼íej ve─żkej telocvi─Źni stretli ┼żia─Źky a ┼żiaci dolnokub├şnskych ┼ík├┤l na 8. ro─Źn├şku Jarnej ceny vo vrhu gu─żou.

V├Żsledky t├Żch naj├║spe┼ínej┼í├şch:

Kateg├│ria: najmlad┼íie ┼żia─Źky 2013 a mlad┼íie, hmotnos┼ą gule 2 kg:

 1. Sab├şna Kuba─Źkov├í 5,75

 2. Ella Kackov├í 5,05

 3. Krist├şna Dibdiakov├í 4,22

Kateg├│ria: najmlad┼í├ş ┼żiaci 2013 a mlad┼íie, hmotnos┼ą gule 2 kg :

 1. J├ín ┼áimko 5,57

 2. Simon ┼áimko 4,41

 3. Marek Lup├ík 4,25

Kateg├│ria: mlad┼íie ┼żia─Źky 2011-2012, hmotnos┼ą gule 2 kg:

 1. Vikt├│ria Zajacov├í 9,06

 2. Timea Hr├ş┼łov├í 7,05

 3. -

Kateg├│ria: mlad┼í├ş ┼żiaci 2011-2012, hmotnos┼ą gule 3 kg:

 1. Andrej Mu─Źka 7,73

 2. Matej ─Äa─Ćo 6,79

 3. ─Żubom├şr Dibdiak 6,09

Kateg├│ria: star┼íie ┼żia─Źky 2009-2010, hmotnos┼ą gule 3 kg :

 1. Ivana Zavo─Ćan─Ź├şkov├í 8,81

 2. Vikt├│ria Mari┼ł├íkov├í 7,53

 3. Lea Kriv├í┼łov├í 7,47

Kateg├│ria: star┼í├ş ┼żiaci 2009-2010, hmotnos┼ą gule 4 kg:

 1. Jakub Pr├şlepok 10,44

 2. J├ín ─Äa─Ćo 9,81

 3. Andrej Kalis 9,69

Kateg├│ria: dorast 2007-2008, hmotnos┼ą gule 5kg a 3kg

 1. Juraj Jaroslav Le┼í┼łovsk├Ż 12,32

 2. Mat├║┼í Kleja 7,93

 Diev─Źat├í:

 1. Alexandra Tk├í─Źov├í 5,82

Srde─Źne gratulujeme!

Po─Ćakovanie patr├ş ale v┼íetk├Żm z├║─Źastnen├Żm ┼íportovcom za ich v├Żkon a ├║─Źas┼ą v s├║┼ąa┼żi, v┼íetk├Żm organiz├ítorom , rozhodcom, mera─Źom...za vytvorenie v├Żbornej atmosf├ęry a kvalitn├Ż priebeh s├║┼ąa┼że.

Len ┼íkoda, ┼że jedin├Żmi s├║┼ąa┼żiaciami v tejto s├║┼ąa┼żi boli len ┼żiaci na┼íej ┼íkoly, tak sn├í─Ć sa in├ę ┼íkoly pripoja na bud├║ci rok.


3x3 basketbal ÔÇô OK ÔÇô 7.3.2024Na┼íi ┼żiaci boli ├║spe┼ín├ş na okresnom kole v 3├Ś3 basketbale chlapcov a diev─Źat. Chlapci obsadili 2. miesto, diev─Źat├í 3. miesto. Gratulujeme a ─Ćakujeme za vzorn├║ reprezent├íciu ┼íkoly.


Hviezdoslavov Kub├şn ÔÇô ┼íkolsk├ę kolo ÔÇô 2. stupe┼ł ÔÇô 5.3.2024Aj v tomto ┼íkolskom roku sme zorganizovali ┼íkolsk├ę kolo s├║┼ąa┼żnej prehliadky v umeleckom prednese po├ęzie a pr├│zy - Hviezdoslavov Kub├şn. Z├║─Źastnili sa ho najlep┼í├ş recit├ítori triednych k├┤l.

V├ş┼ąazi ┼íkolsk├ęho kola - 2. stupe┼ł Z┼á, ktor├ş postupuj├║ do okresn├ęho kola:

II. kateg├│ria (5. - 6. r.):

po├ęzia - Adela Lupt├íkov├í 5.A

próza - Marco Škrabák 5.C

III. kateg├│ria (7. - 9. r.):

po├ęzia - Tereza ┼áuvadov├í 7.C

V┼íetk├Żm recit├ítorom gratulujeme a v├ş┼ąazom prajeme ve─ża ┼í┼ąastia v okresnom kole!


N├ív┼íteva v├Żstavy obrazov ÔÇô 3.B ÔÇô 5.3.2024V utorok 5. marca sa ┼żiaci 3.B vybrali do OKS v Dolnom Kub├şne.. So z├íujmom si popozerali obrazy p. Juraja Maz├║ra. Tesne pred ich odchodom sa v dver├ích objavil p├ín maliar. E┼íte chv├ş─żu sa s n├şm porozpr├ívali, pochv├ílili, po─Ćakovali.


Kor─Źulka cup 2024 ÔÇô 1.3.2024Na┼íi ┼żiaci 4. ro─Źn├şka - neakt├şvni hokejisti a hokejistky n├ís reprezentovali na ┼íkolskom hokejovom turnaji KOR─îULKA CUP 2024, ktor├Ż organizovali tr├ęneri MHK Doln├Ż Kub├şn.

Video TU.


Tvoriv├ę dielne v OKS - plstenie - 2.A ÔÇô 1.3.20241. marca sa ┼żiaci 2. A triedy vybrali do Oravsk├ęho kult├║rneho strediska, kde sa dozvedeli zauj├şmavosti o spracovan├ş a vyu┼żit├ş ov─Źej vlny v minulosti. Potom si pod veden├şm Janky Tarabovej vyrobili z nej kr├ísne n├íhrdeln├şky starod├ívnou textilnou technikou - plsten├şm.


Majstrovstv├í Slovenska v atletickom 5-boji ÔÇô 24.2.2024D┼ła 24. febru├íra sa v Bratislave konali Majstrovstv├í Slovenska v atletickom 5-boji mlad┼íieho ┼żiactva, na ktor├ę sa kvalifikovala aj na┼ía ┼żia─Źka Vikt├│ria Zajacov├í.

Je to ve─żmi n├íro─Źn├Ż viacboj, ktor├Ż pozost├íva z behu cez prek├í┼żky, ┼íprintu na 60 m, skoku do dia─żky, vrhu gu─żou a na z├íver beh na 600bm. Prihl├ísilo sa na┼ł 105 diev─Źat, do s├║┼ąa┼że vybrali 64 pod─ża tabu─żkov├Żch predpokladov v├Żkonnosti.

Vikt├│ria mala najlep┼í├ş v├Żkon v behu na 60 m, kde bola piata a po s├║─Źte bodov zo v┼íetk├Żch discipl├şn skon─Źila na v├Żbornom 8. mieste. Gratulujeme!


Zve─ża─Ćovanie na┼íej ┼íkoli─Źky ÔÇô febru├ír 2024Po─Źas jarn├Żch pr├ízdnin sa v na┼íej ┼íkole usilovne pracovalo!

Okrem jarn├Żch upratovac├şch pr├íc sa pracovalo aj na posilnen├ş kamerov├ęho syst├ęmu, aby bolo v ┼íkole bezpe─Źnej┼íie.  Pridali sme ─Ćal┼íie 4 kamery, 2 na najvy┼í┼íie poschodie a 2 pred vchody do ┼íkoly.

Tie┼ż sa postupne vymie┼łaj├║ dvere na triedach za kvalitnej┼íie a odolnej┼íie, tak d├║fame, ┼że dlho vydr┼żia bez akejko─żvek ujmy!

Svetl├í LED u┼ż boli vymenen├ę v niektor├Żch triedach a chodb├ích v minulom roku, teraz sa pokra─Źovalo ─Ćalej.

N├íbytok do ┼íatne pre pani kuch├írky bol vymenen├Ż za kr├ísne skrine.

Po t├Żchto ├║prav├ích je na┼ía ┼íkoli─Źka e┼íte kraj┼íia, spolo─Źne ju zve─ża─Ćujme.


Triedne kni┼żni─Źky ÔÇô febru├ír 2024V tomto ┼íkolskom roku sme boli ├║spe┼ín├ş  v projekte M┼áSR ÔÇô ─î├ştame radi a z├şskali sme pre ┼íkolu 1500,- ÔéČ.

Cie─żom tohto projektu je posilnenie pozit├şvneho vz┼ąahu ku knih├ím a ─Ź├ştaniu a budovanie ─Źitate─żsk├ęho sebavedomia u det├ş a mlad┼í├şch ┼żiakov. Radi by sme dosiahli, aby bolo ─Ź├ştanie v na┼íej ┼íkole a v jednotliv├Żch triedach pre deti rados┼ą, nie povinnos┼ą!

Zatia─ż m├íme triedne kni┼żni─Źky v t├Żchto ┼íiestich triedach: 1.C, 3.A, 3.B, 3.C, 4.B, 4.C.

V ka┼żdej triede je ┼íirok├ę spektrum ─Źitate─żov a na r├┤znej ├║rovni. Pri zastavovan├ş triednej kni┼żnice sme na to mysleli, kni┼żky si osobne pre triedu vyberali pani u─Źite─żky.  Knihovni─Źky pre tento ├║─Źel sme zak├║pili z rozpo─Źtu ┼íkoly.

Chceme  v triedach vytvori┼ą pr├şjemn├ę ─Źitate─żsk├ę prostredie a motivova┼ą   det├ş ─Ź├şta┼ą viac a najm├Ą ─Ź├şta┼ą radostnej┼íie. Chceme sa dopracova┼ą ku  konceptu ─Źitate─żsk├ęho sebavedomia, ─Źitate─żsk├Żch vzorov a kni┼żnej kult├║ry, ktor├í sa ned├í pestova┼ą iba doma.

Aj napriek tomu, ┼że m├íme na┼íu ┼íkolsk├║ kni┼żnicu, triedne kni┼żnice s├║ de┼ąom najbli┼ż┼íie ÔÇô doslova na p├ír krokov. Maj├║ ich na o─Źiach po─Źas prest├ívok, svojho vo─żna, m├┤┼żu si v nich kedyko─żvek listova┼ą a na vypo┼żi─Źanie nepotrebuj├║ ─Źitate─żsk├Ż preukaz.

Nechceme, aby z triednych kni┼żn├şc boli len zbierky kn├şh, ktor├ę u┼ż doma nikto nechce.

Knihy v triednych kni┼żniciach bud├║  modern├ę, p├║tav├ę, z├íbavn├ę a kr├ísne, chceme, aby to boli knihy na  mieru ─Źitate─żskej ├║rovni ┼żiakov v jednotliv├Żch ro─Źn├şkoch a v triedach. U┼ż teraz vieme, ┼że kni┼żnica sa roz┼íiruje, pekn├ę knihy darovali triedam aj rodi─Źia.

Ver├şme, ┼że tento osvieten├Ż z├ímer , ve─żmi vhodn├Ż pre t├║to dobu,  sa n├ím podar├ş. Potom u┼ż naozaj nevieme, ─Źo pom├┤┼że, lebo podmienky na rozvoj ─Źitate─żskej gramotnosti m├íme v ┼íkole vynikaj├║ce!

A dobr├í motivuj├║ca spr├íva: na┼íe deti s nad┼íen├şm priv├ştali nov├ę knihy v triedach a pustili sa do ─Ź├ştania.


Projekt Zdrav├Ż chrb├ítik - ukon─Źenie ÔÇô 12.2.2024,V pondelok 12. febru├íra na┼íi ┼ítvrt├íci ├║spe┼íne ukon─Źili projekt Zdrav├Ż chrb├ítik. Na z├ívere─Źnej hodine si zopakovali v┼íetky potrebn├ę a u┼żito─Źn├ę cviky na posilnenie, spevnenie a spr├ívne dr┼żanie tela, vystriedali fit lopty, balan─Źn├ę podlo┼żky ─Źi  posil┼łovacie gumy. ─Äakujeme tr├ęnerke Zuzke Hollej za in┼ípirat├şvne a z├íbavn├ę hodiny. Ak v├ís ┼żiaci motivovali, pridajte sa aj vy! Dobr├ę n├ípady s├║ aj vo fotogal├ęrii ni┼ż┼íie. Ka┼żd├Ż pohyb sa r├íta!

Aj ┼żiaci 3.B a 3.C ukon─Źili v polovici febru├íra tento projekt. D├║fame, ┼że cvi─Źenia neupadn├║ do zabudnutia, a ┼że ich deti nau─Źia i svojich rodi─Źov.


Karneval ÔÇô 9.2.2024V piatok 9. febru├íra dopadol karneval 1. stup┼ła na┼íej ┼íkoly na v├Żborn├║. Chodbu zaplnili kr├ísne a origin├ílne masky, vl├ídla dobr├í n├ílada, smiech a z├íbava...

video 1

video 2

video 3

video 4


Ly┼żiarsky v├Żcvik ÔÇô Kub├şnska ho─ża ÔÇô 8.A, 8.B, 8.C ÔÇô 5.2. a┼ż 9.2.2024Vy┼íe 50 na┼íich ├┤smakov sa od 5. febru├íra do 9. febru├íra zdokona─żovalo v ly┼żiarskom umen├ş na oravsk├Żch kopcoch.

Po─Źasie bolo r├┤znorod├ę, snehu bolo na┼í┼ąastie dostatok a na┼íe deti uk├ízali, ┼że s├║ naozaj ┼íikovn├ę.


Pr├şrodoveda z├íbavne a hravo ÔÇô 3.A, 4.C ÔÇô febru├ír 2024Ako sa spr├ívne stara┼ą o novonaroden├ę die┼ąatko - u─Źivo ┼ítvrt├íckej pr├şrodovedy. V 4.C to po┼łali z├íbavne a hravo... A k tomu vytvorili aj kr├ísne projekty na t├ęmu - Ja, ako novorodenec.

V 3.A si overili vedomost├ş o fungovan├ş ─żudsk├ęho tela pomocou skupinov├ęho vyu─Źovania.


Nehejtujem, d├ívam lajk ÔÇô 5.2.2024V pondelok - 5. 2. 2024 sa na┼íi ┼żiaci 7. ro─Źn├şka z├║─Źastnili prevent├şvno ÔÇô osvetov├ęho podujatia s n├ízvom NEHEJTUJEM, D├üVAM LAJK. Organiz├ítorom bol KIC Edukos o. z. a ├Üstredie pr├íce, soci├ílnych vec├ş a rodiny v spolupr├íci s viacer├Żmi organiz├íciami.

Cie─żom tohto podujatia bolo zvy┼íovanie vedomia ┼żiakov v r├┤znych oblastiach: bezpe─Źn├ę pou┼ż├şvanie modern├Żch informa─Źn├Żch a komunika─Źn├Żch technol├│gii s d├┤razom na rizik├í spojen├ę s pou┼ż├şvan├şm internetu, n├ísledky nevhodn├ęho spr├ívania, du┼íevn├ę zdravie, emocion├ílne pre┼ż├şvanie... V programe vystupoval aj n├í┼í ┼żiak Marek Grobar─Ź├şk z 8.A triedy.

S├║─Źas┼ąou podujatia bolo aj vyhodnotenie v├Żtvarnej s├║┼ąa┼że M├öJ DE┼ç BEZ INTERNETU.

Zo 159 v├Żtvarn├Żch pr├íc boli z na┼íej ┼íkoly naj├║spe┼ínej┼í├ş:

- kateg├│ria 3. - 4. ro─Źn├şk: 2. miesto - Luk├í┼í Budiak

- kateg├│ria 5. - 6. ro─Źn├şk: 1. miesto - Lukas Migel

- kateg├│ria 7. - 9. ro─Źn├şk: 1. miesto - Roland Mistr├şk

Ďakujeme za reprezentáciu!


Projekt Zdrav├Ż chrb├ítik - febru├ír 2024Aj vo febru├íri pokra─Źuje projekt Zdrav├Ż chrb├ítik.

In┼ípir├ícia na spr├ívne cvi─Źenie s fit loptami doma - video 1, video 2, video 3, video 4.


XXV. ro─Źn├şk Rodi─Źovskej z├íbavy KUKU─î├ŹNKYKor─Źuliarsky v├Żcvik ÔÇô 3.A, 3.B ÔÇô 29.1. ÔÇô 2.2.2024┼Żiaci 3.A a 3.B triedy op├Ą┼ą po roku absolvovali kor─Źuliarsky v├Żcvik pod veden├şm hokejov├Żch tr├ęnerov MHK Doln├Ż Kub├şn. Poctivo tr├ęnovali, s├║┼ąa┼żili, ├║spe┼íne prekon├ívali prek├í┼żky, navz├íjom si pom├íhali a na z├íver si vysl├║┼żili diplomy, medaily a ve─żk├║ pochvalu. ─ÄAKUJEME tr├ęnerovi Tom├í┼íovi, Nikolajovi a Jurajovi. Te┼í├şme sa na ─Ćal┼íie stretnutie.


Meluz├şna v Slnie─Źku ÔÇô 4.B ÔÇô febru├ír 2024┼Żiaci 4.B sa zapojili do novembrovej v├Żzvy v ─Źasopise Slnie─Źko, v ktorej mali v├Żtvarne stv├írni┼ą Meluz├şnu ÔÇô v├şlu, ktor├í prin├í┼ía siln├Ż kv├şliv├Ż vietor.

Pote┼íili sme sa, ke─Ć z mnoh├Żch kr├ísnych v├Żtvarn├Żch pr├íc (pozn. redakcie) uverejnili vo febru├írovom ─Ź├şsle aj obr├ízky Romanky Briestenskej a Timonka Gajdo┼í├şka. Hoci je febru├ír zimn├Ż mesiac a Meluz├şna by mala ├║radova┼ą v plnom pr├║de, po─Źasie tomu ve─żmi nenasved─Źuje. Preto si pripome┼łme zimu aspo┼ł v─Ćaka detskej fant├ízii na obr├ízkoch napr. aj prostredn├şctvom ─Źasopisov.


Moduly ÔÇô gymnastika ÔÇô 2.B, 4.C ÔÇô 30.1.2024Od 30. janu├íra sme za─Źali s MODULMI - GYMNASTIKA... ┼Żiaci z 2.B a 4.C bud├║ obratn├ş a ohybn├ş.


Odmenenie stoln├Żch tenistov ÔÇô 30.1.2024Na┼íi stoln├ş tenisti a tenistky si zasl├║┼żili po─Ćakovanie a odmenu za v├Żborn├ę umiestnenie v okresnom kole (1. a 2. miesto). Nech sa dar├ş aj na─Ćalej!


Pyram├şda zdravej v├Ż┼żivy ÔÇô 3.B ÔÇô 29.1.2024V pondelok 29. janu├íra ┼żiaci 3.B besedovali s pracovn├ş─Źkou z region├ílneho ├║radu verejn├ęho zdravotn├şctva na t├ęmu Pyram├şda zdravej v├Ż┼żivy. Dozvedeli sa viac o potravin├ích, ktor├ę by sme jes┼ą mali a nemali, a pre─Źo.


┼Żiacky ples Kuku─Ź├şnky ÔÇô 12. ro─Źn├şk ÔÇô 26.1.2024V piatok 26. janu├íra ve─Źer sa na┼ía ┼íkola roz┼żiarila vypar├íden├Żmi diev─Źatami a chlapcami. Z├íbava bola perfektn├í, volili sa aj kr├í─żovn├ę a kr├íli plesu, sympa┼ą├í─Źky a sympa┼ą├íci... a ┼żrebovala sa aj ob─ż├║ben├í tombola!

Pozrite si aj video 1, video 2, video 3, video 4, video 5, video 6, video 7


Stoln├Ż tenis diev─Źat├í a chlapci ÔÇô okresn├ę kolo ÔÇô 25.1.2024M├íme kr├ísne dve umiestnenia - okresn├ę kolo v stolnom tenise, ktor├ę sa konalo 25. janu├ír 2024:

chlapci - 1. miesto,

diev─Źat├í - 2. miesto.

Gratulujeme!


Olympijsk├Ż odznak v┼íestrannosti ÔÇô oceneniaNa┼ía ┼íkola sa v ┼íkolskom roku 2023/24, na jese┼ł, zapojila do plnenia Olympijsk├ęho odznaku v┼íestrannosti.

Je to preverenie v┼íetk├Żch pohybov├Żch schopnost├ş ÔÇô sily, r├Żchlosti aj vytrvalosti a pozost├íva zo ┼íiestich testov: ─Źlnkov├Ż beh, v├Żdr┼ż v zhybe, vytrvalostn├Ż ─Źlnkov├Ż beh, sed ÔÇô ─żah, skok do dia─żky z miesta a hod medicimbalom.

Mnoh├ę deti mali v├Żborn├ę v├Żkony, ale nie vo v┼íetk├Żch discipl├şnach, preto sa im odznak nepodarilo z├şska┼ą.  Certifik├ít z├şskala aj na┼ía ┼íkola a odznaky a certifik├ít z├şskali:

ZLAT├Ł  ODZNAK: Vikt├│ria Zajacov├í

STRIEBORN├Ł ODZNAK: Nela Z├íchelov├í, Peter Jan─Źo, R├│bert Macek, Jakub Pr├şlepok

BRONZOV├Ł ODZNAK: Matej ─Äa─Ćo, Matej Jamri┼íka, Kl├íra Lau─Źekov├í, Bibi├ína Majkov├í, Andrej Mu─Źka, J├ín ─Äa─Ćo, So┼ła Kobelov├í, Barbora Krakovsk├í, Mat├║┼í Pac├ík, Tatiana Palugov├í

GRATULUJEME!


Pracovn├ę  vyu─Źovanie s vare┼íkami ÔÇô 4.D ÔÇô 23.1.2024Aj z vare┼íiek sa daj├║ vyrobi┼ą b├íbky. Na┼íi ┼ítvrt├íci vyrobili b├íbky babky a na konci vyu─Źovacej hodiny si s nimi zahrali divadlo.


Projektanti na technike ÔÇô 8.C ÔÇô 22.1.202422. janu├íra sa z ├┤smakov na technike stali projektanti. Zatia─ż si len z krabice a kart├│nu stavali svoj naprojektovan├Ż dom. Uvid├şme, kto z nich ho zrealizuje v bud├║cnosti.


Za─Źiatok halovej atletickej sez├│ny ÔÇô 20.1.2024Halov├í atletick├í sez├│na v tomto kalend├írnom roku za─Źala pre na┼íich atl├ętov 20.1. 2024 v Bratislave v zn├ímej hale El├ín na Majstrovstv├ích stredoslovenskej oblasti.

Priniesli sme 3 medaily: zlato vybojoval n├í┼í b├Żval├Ż ┼żiak Juraj Le┼í┼łovsk├Ż a nasledovali  ho na┼íi deviataci Peter Jan─Źo vo vrhu gu─żou a Mat├║┼í Pac├ík v trojskoku, ktor├ş z├şskali strieborn├ę medaily.

─Äal┼íie v├Żborn├ę  v├Żkony dosiahli:

Jakub Pr├şlepok, ktor├Ż bol  4. vo vrhu gu─żou a 5. v skoku do dia─żky.

Na┼íi v├Ż┼íkari dosiahli zhodne 145 cm, ─Źo sta─Źilo Martinovi Turo┼łovi na 5. miesto a Vikt├│ria Zajacov├í v├Żkonom siahala na bronzov├║ medailu, ale jej s├║perky zvl├ídli t├║to v├Ż┼íku na menej pokusov, preto sa umiestnila na 7. mieste.

Ivana Zavo─Ćan─Ź├şkov├í skon─Źila vo vrhu gu─żou na 5. mieste.

Tom├í┼í Le┼í┼łovsk├Ż na svojich prv├Żch pretekoch z├şskal 2x ┼íieste miesto, a to vo vrhu gu─żou a v skoku do dia─żky.

Ale najviac s├║perov porazil Mat├║┼í ┼ákerda, ktor├Ż v behu na 60 m be┼żal fin├íle a skon─Źil na 7. mieste. V tejto discipl├şne s├║┼ąa┼żilo 49 pretek├írov.

Gratulujeme!


Geografick├í olympi├ída ÔÇô ┼íkolsk├ę kolo ÔÇô 19.1.2024┼Żiaci 2. stup┼ła sa z├║─Źastnili 19.janu├íra  ┼íkolsk├ęho kola 52.ro─Źn├şka Geografickej olympi├ídy , kde si 43 mlad├Żch geografov a geografiek na┼íej ┼íkoly mohlo zas├║┼ąa┼żi┼ą.

Geografick├í olympi├ída je s├║┼ąa┼ż, ktor├í ┼żiakov povzbudzuje v ┼ít├║diu a ┼żiak m├┤┼że zisti┼ą, ak├Ż m├í preh─żad o svete.


Osmijanko v 2.C ÔÇô 16.1.2024V spolupr├íci s Oravskou kni┼żnicou sme sa pustili do Osmijankovej liter├írnej z├íhrady, celoslovenskej ─Źitate─żskej s├║┼ąa┼że.

Z kn├şh, ktor├ę sme si vybrali, n├ís 1. stopa zaviedla do Zelenej po┼íty. Je to kniha od spisovate─żky V. ┼áikulovej. Deti, ktor├ę vyrastaj├║ v dome so z├íhradou, si stavaj├║ bunkre, lozia po stromoch, zakop├ívaj├║ svoje poklady, ob─Źas nie─Źo vyparatia.

2. stopa viedla k ┼ípuntu z knihy O ┼ítopl├şkovi od spisovate─żky H. Ponickej. Je o korkovom pan├í─Źikovi, ktor├Ż vysko─Źil z hrdla f─ża┼íe a vybral sa spozn├íva┼ą svet.

3. stopa n├ís zaviedla k otvorenej br├íni─Źke cez z├íhradn├ę vr├ítka, kde sa hlavn├Ż hrdina pr├şbehu Billy sna┼ż├ş presk├║ma┼ą, ─Źo je za nimi.

Nakoniec - 4. stopa viedla ku kvetinov├ęmu z├íhonu v knihe Poklad na dne kalam├íra od talianskeho spisovate─ża Gianni Rodari, k b├ísni─Źke Zakvitnut├ę hlavy. Zistili sme, ak├ę by to bolo, keby namiesto vlasov r├ístli kvety. A vyjadrili sme to aj kresbami.


Tr├ęneri v ┼íkole ÔÇô 1.C ÔÇô janu├ír 2024Telesn├í v├Żchova v 1.C s tr├ęnerom - deti to bav├ş, zlep┼íuj├║ sa a na hodiny sa te┼íia.


Odovzdanie v├Ż┼ąa┼żku z viano─Źn├ęho baz├íra ÔÇô 16.1.2024Z├ístupcovia ┼żiackeho parlamentu, ktor├ş s pani u─Źite─żkami zabezpe─Źovali VIANO─îN├Ł BAZ├üR, odovzdali 16. janu├íra darovac├ş list a sumu 700 eur pre detsk├ę oddelenie na┼íej nemocnice. Stretli sa s pani prim├írkou Dud├í┼íikovou a ─Ćal┼í├şmi zamestnanky┼łami. Pr├şjemne si posedeli a porozpr├ívali sa o ┼íkole a detsk├Żch pacientoch. ─îoskoro sa dozvieme, na k├║pu ─Źoho bud├║ penia┼żky pou┼żit├ę...


Dent├ílna hygiena ÔÇô 1.A, 1.C ÔÇô 15.1.2024V pondelok 15. janu├íra sa v 1.C a v 1.A uskuto─Źnili besedy s pracovn├ş─Źkou R├ÜVZ zameran├ę na dent├ílnu hygienu. Deti sa nau─Źili - ako si spr├ívne ─Źisti┼ą z├║bky, ak├║ zubn├║ kefku a pastu treba pou┼ż├şva┼ą a kedy je vhodn├ę nav┼ít├şvi┼ą zubn├ęho lek├íra.


Kor─Źuliarsky v├Żcvik ÔÇô 2.B, 2.C ÔÇô 8.1. a┼ż 12.1.2024┼Żiaci 2.B a 2.C v d┼łoch 8.1. - 12.1.2024 absolvovali na zimnom ┼ítadi├│ne kor─Źuliarsky v├Żcvik. Poniektor├ş st├íli na ─żade prv├Ż kr├ít, neb├íli sa a nau─Źili sa u┼ż na druh├Ż de┼ł kor─Źu─żova┼ą bez pom├┤cky. In├ş sa zdokonalili, uk├ízali svoje schopnosti a nadanie. V┼íetci to v├Żborne zvl├ídli bez zranenia.

12. janu├íra ukon─Źili v├Żcvik sl├ívnostn├Żm pochodom s olympijsk├Żm oh┼łom a olympijskou vlajkou. Z├íver patril ich triednym hymn├ím.


Projekt Zdrav├Ż chrb├ítik - janu├ír 2024Od 8. janu├íra v projekte "Zdrav├Ż chrb├ítik"  po─Źas 6 t├Ż┼żd┼łov je 1 hodina telenej v├Żchovy pod veden├şm cvi─Źite─żky Z. Hollej zameran├í na cvi─Źenia pre spr├ívne dr┼żanie tela, rovnov├íhu, spr├ívnu ch├┤dzu...

Te┼í├şme sa zo v┼íetk├Żch pozit├şv, ktor├ę ┼żiakom tieto pohybov├ę aktivity prin├í┼íaj├║.


Vzdel├ívanie s KUBOM ÔÇô december 2023─î├ştaj, u─Ź sa a zab├ívaj s KUBO-m (digit├ílna kni┼żnica ) aj na hodin├ích informatiky.

S n├írastom inform├íci├ş rastie aj n├írast dezinform├íci├ş na internete, a teda rastie aj na┼ía zodpovednos┼ą nau─Źi┼ą deti pracova┼ą s t├Żmito inform├íciami, aby sa nestali ─żahk├Żmi obe┼ąami bludov.

Aj na geografii sme sa u─Źili s KUBO-m, o ─îesku a Slovensku. Kde sa vyr├íba kri┼ít├í─ż, pivo, olomouck├ę syr─Źeky, tatrovky? Kto vymyslel kockov├Ż cukor? Boli ste u┼ż v NP ─îesk├ę ┼ávaj─Źiarsko?

O tomto a mnohom ─Ćal┼íom sme sa dozvedeli....


Oravsk├í kni┼żnica a gal├ęria ÔÇô 2.C ÔÇô 19.12.2023┼Żiaci 2.C nav┼ít├şvili Oravsk├║ kni┼żnicu, zaspom├şnali si na spisovate─ża Tom├í┼ía Janovica, prostredn├şctvom jeho tvorby, ke─Ć┼że zomrel 14.12.2023. Ka┼żd├Ż ┼żiak si vybral b├íse┼ł a pre─Ź├ştal ju. Tak si uctili jeho pamiatku.

Potom sa presunuli do Oravskej gal├ęrie, kde obdivovali novoro─Źenky, mohli sa in┼ípirova┼ą a vyrobi┼ą si vlastn├ę poh─żadnice. Vyp├şsan├ę poh─żadnice poslali po┼ítou.


Predviano─Źn├Ż ─Źas ÔÇô 6.C ÔÇô december 2023Predviano─Źn├Ż ─Źas od Mikul├í┼ía v ┼íkole m├í svoje ─Źaro! Hlavne, ak sa podar├ş u┼żi┼ą si ho nie len v triede ale aj mimo nej. My zo 6.C sa te┼í├şme na chv├şle, ktor├ę tr├ívime spolu. Pred ─Źasom sme si u┼żili sneh a ─Źaj v parku. Dnes sme si vychutnali ─Źaj zo ┼íkolskej jed├ílne aj prv├ę dom├íce viano─Źn├ę pe─Źivo.


┼ákola v gal├ęrii ÔÇô 4.B ÔÇô 14.12.2023D┼ła  14. decembra si na┼íi ┼ítvrt├íci spr├şjemnili adventn├Ż ─Źas n├ív┼ítevou Oravskej gal├ęrie. Po prehliadke aktu├ílnych v├Żstav  sa te┼íili na tvoriv├║ diel┼łu, v ktorej si vyr├íbali viano─Źn├ę a novoro─Źn├ę pozdravy.  V pokojnom galerijnom prostred├ş  vyu┼żili  naplno svoju fant├íziu a kreativitu a v├Żsledkom boli  mil├ę umeleck├ę dielka, ktor├ę s ├║primnou vin┼íova─Źkou  m├┤┼żu poputova┼ą  k ich najbli┼ż┼í├şm a urobi┼ą im rados┼ą. Mo┼żno in┼ípirovali viacer├Żch a vnukli im n├ípad na vlastnoru─Źne zhotoven├Ż dar─Źek. Dar─Źek zo srdca!


Adventn├ę ─Ź├ştanie v 4.B ÔÇô 13.12.2023D┼ła 13. decembra sa ┼żiaci  4.B v r├ímci projektu Cel├ę Slovensko ─Ź├şta de┼ąom zapojili do adventn├ęho ─Ź├ştania a tak uk├ízali svoje ─Źitate─żsk├ę zru─Źnosti svojim kamar├ítom a prostredn├şctvom kr├ítkeho videa  aj rodi─Źom. V kr├ísny adventn├Ż  ─Źas si pripomenuli  viano─Źn├ę zvyky a  trad├şcie,  zimn├ę porekadl├í a pranostiky a nad┼íene si obzerali zimn├ę ilustr├ície v detsk├Żch knih├ích.

Svoje z├í┼żitky zn├ízornia aj vo v├Żtvarn├Żch pr├ícach na t├ęmu Zimn├í rozpr├ívka, z ktor├Żch tie najvydarenej┼íie po┼íl├║ do ─Źasopisu Adamko.

┼Żel├íme v┼íetk├Żm nad┼íencom ─Ź├ştania (aj t├Żm ostatn├Żm), aby  pre┼żili kr├ísne a pokojn├ę Vianoce ako zo "Zimnej rozpr├ívky".

M├┤┼żete si pozrie┼ą aj kr├ítke vide├í: video 1, video 2.


Zvyky na Luciu ÔÇô 13.12.2023Prišiel 13. december a meniny má Lucia.

Tento de┼ł na┼íi predkovia pova┼żovali v staroslovanskom zvykoslov├ş za najv├Ą─Ź┼í├ş strid┼ż├ş de┼ł. Povr├íva sa, ┼że vtedy mohli ─żudia vidie┼ą lieta┼ą na metl├ích strigy.

Aj napriek kres┼ąansk├Żm legend├ím sa verilo, ┼że Lucia bola najv├Ą─Ź┼íou bosorkou a ┼że v noci sa stret├ívaj├║ vospolok v┼íetky strigy. Toto tvrdenie dalo z├íklad po─Źetn├Żm legend├ím a pover├ím.

Najzn├ímej┼í├şm zvykom na sviatok sv├Ątej Lucie je chodenie bosoriek zahalen├Żch v bielych placht├ích po domoch, ktor├Żch ├║lohou bolo vyhna┼ą z gazdovsk├Żch domov a dvorov stra┼íidl├í, zl├Żch duchov, temn├ę sily, choroby a tr├ípenia. S t├Żmto d┼łom sa sp├íjalo i ometanie k├║tov hus├şm kr├şdlom, aby v┼íetko zl├ę zmizlo pre─Ź...

Tieto zvyky a oby─Źaje o┼żivujeme aj v dne┼ínej dobe.

Triedy a riadite─ż┼ła s├║ vymeten├ę, v┼íetko vy─Źisten├ę od chor├┤b a zla.

Nov├Ż rok m├┤┼żeme priv├şta┼ą, h├ídam budeme st├íva┼ą rovn├Żmi nohami a dobre sa budeme ma┼ą..

Pozrite si aj video z nášho facebooku.


Adventn├ę ─Ź├ştanie v Oravskej kni┼żnici - 1.C ÔÇô 11.12.2023Hlasn├ę ─Ź├ştanie n├ím d├í to, ─Źo cez ┼żiadne in├ę m├ędium nedostaneme.


Prevencia na Okresnom s├║de ÔÇô OBN ÔÇô 8. ro─Źn├şk ÔÇô 11.12.2023Na┼íi ├┤smaci a ├┤sma─Źky zo v┼íetk├Żch troch tried 11. decembra absolvovali v jednej zo s├║dnych sien├ş prevent├şvne predn├í┼íky zameran├ę na ┼íikanovanie, kyber┼íikanovanie, delikvenciu a kriminalitu det├ş a mladistv├Żch. V─Ćaka sudkyni, prokur├ítorke a pracovn├ş─Źkam resocializa─Źn├ęho zariadenia sa dozvedeli ve─ża zauj├şmav├ęho a hlavne podnetn├ęho na prem├Ż┼í─żanie. Na hodin├ích ob─Źianskej n├íuky pokra─Źujeme...


DOD v SO┼áP K┼ła┼żia ÔÇô 9. ro─Źn├şk ÔÇô 8.12.20238. decembra sa na┼íi ┼żiaci 9. ro─Źn├şka z├║─Źastnili D┼ła otvoren├Żch dver├ş v Strednej odbornej ┼íkole polytechnickej v K┼ła┼żej.

Pozreli si prezent├íciu venovan├║ ┼íkole a jej aktivit├ím, u─Źebne i miesta odborn├ęho v├Żcviku. Dozvedeli sa o du├ílnom vzdel├ívan├ş a jeho v├Żhod├ích.

V r├ímci tohto d┼ła chlapci nav┼ít├şvili firmu Miba a jej v├Żrobn├ę haly, vysk├║┼íali si pr├ícu na CNC stroji.

Vo firme Mahle si pozreli priestory v├Żroby s odborn├Żm v├Żkladom. Po exkurzii firmy poskytli ┼żiakom ob─Źerstvenie a odovzdali informa─Źn├ę let├íky a dar─Źekov├ę predmety.


Viem, ─Źo zjem ÔÇô 7.12.2023I v tomto ┼íkolskom roku sa tretiaci, ┼ítvrt├íci, piataci a ┼íiestaci zapojili do celoro─Źn├ęho projektu Viem, ─Źo zjem. Jeho cie─żom je motivova┼ą ┼żiakov k vyv├í┼żen├ęmu ┼żivotn├ęmu ┼ít├Żlu, spr├ívnym stravovac├şm n├ívykom a podpori┼ą ich z├íujem o pohybov├ę aktivity. Vo ┼ítvrtok 7.12. absolvovali prv├ę besedy s pracovn├ş─Źkami ├Üradu verejn├ęho zdravotn├şctva v Dolnom Kub├şne. Odniesli si mno┼żstvo poznatkov o potravinovej pyram├şde, o tom, ktor├ę potraviny s├║ zdrav┼íie a pre─Źo.

Ver├şme, ┼że nadobudnut├ę inform├ície bud├║ pre ┼żiakov prospe┼ín├ę.


┼ákolsk├Ż kor─Źuliarsky program ÔÇô 3.C, 4.A, 4.B, 4.C ÔÇô 4.12. ÔÇô 8.12.2023V d┼łoch 4. a┼ż 8. decembra sa ┼żiaci 3.C, 4.A, 4.B a 4.C  z├║─Źastnili ┼íkolsk├ęho kor─Źuliarskeho programu na zimnom ┼ítadi├│ne v Dolnom Kub├şne. Pod veden├şm tr├ęnerov sa cel├Ż t├Ż┼żde┼ł  zdokona─żovali vo svojich kor─Źuliarskych zru─Źnostiach a u┼ż├şvali si ┼íportov├ę hry na ─żade, ktor├ę posledn├Ż de┼ł zav┼Ľ┼íili malou olympi├ídou s kr├ísnym ├║vodn├Żm ceremoni├ílom a z├ívere─Źn├Żmi triednymi kor─Źuliarskymi hymnami. Za svoj v├Żkon boli ┼żiaci odmenen├ş medailami, diplomami  a dvaja z ka┼żdej triedy aj trofejami za najusilovnej┼íiu kor─Źuliarku a kor─Źuliara. Ve─żk├ę  PO─ÄAKOVANIE patr├ş tr├ęnerom Tom├í┼íovi, Jurajovi a Mi┼łovi za trpezliv├Ż pr├şstup, z├íbavn├ę vedenie hod├şn kor─Źu─żovania a motiv├íciu det├ş k ┼íportovaniu. Bolo naozaj SUPER!

Pozrite si aj pr├şspevok ku kor─Źuiarskemu kurzu na┼íej 4.D facebook MHK DK.


Mil├ę predviano─Źn├ę stretnutie ÔÇô 6.12.2023─Äal┼íiu vz├ícnu n├ív┼ítevu sme mali poobede 6. decembra. Stretli sme sa s na┼íimi b├Żval├Żmi zamestnancami, ktor├ş od n├ís odi┼íli do d├┤chodku.

Mikul├í┼í s├şce nepri┼íiel osobne, ale nechal pre na┼íich mil├Żch host├ş dar─Źeky a mal├ę pohostenie.

Po kr├ítkom programe sa rozpr├ívalo, smialo, spom├şnalo ...veru, bolo na ─Źo. Te┼í├şme sa na stretnutie znova o rok.


Povzbudzovanie parahokejistov ÔÇô 6.12.2023Presne na Mikul├í┼ía sa na┼íi ┼żiaci 7. a┼ż 9. ro─Źn├şka vybrali pozrie┼ą na parahokejov├Ż z├ípas a povzbudi┼ą slovensk├║ parahokejov├║ reprezent├íciu v boji s reprezent├íciou z Ju┼żnej K├│rey. Povzbudzovali dobre, lebo na┼íi reprezentanti vyhrali 5:2. Blaho┼żel├íme!

V popolud┼łaj┼í├şch hodin├ích zase na┼íe ┼íikovn├ę deti predviedli parahokejistom svoj program v hoteli Park na poz├ípasovom poseden├ş. O tomto si m├┤┼żete pre─Ź├şta┼ą a pozrie┼ą p├ír fotiek TU.


Pri┼íiel Mikul├í┼í! ÔÇô 6.12.20236. decembra sme mali v ┼íkole mil├║ n├ív┼ítevu. Zav├ştal k n├ím Mikul├í┼í. Samozrejme, ┼że s n├şm i jeho nerozlu─Źn├ş kamar├íti - Anjel a ─îert.

Pozdravili deti, tie im zarecitovali, zaspievali, zahrali. S─ż├║bili, ┼że bud├║ e┼íte lep┼íie ako doteraz.

Z tejto akcie robila ┼żiv├ę vstupy do vysielania r├ídia Regina pani report├ęrka ÔÇô pozrite TU.


Florinov dom ÔÇô Od Katar├şny do Hromn├şc ÔÇô 5.A ÔÇô 5.12.20235. decembra ┼żiaci 5.A nav┼ít├şvili Florinov dom, kde aktu├ílne prebieha v├Żstava s n├ízvom Od Katar├şny do Hromn├şc.

Pani lektorka ich obozn├ímila s pre┼ż├şvan├şm adventn├ęho a viano─Źn├ęho obdobia na┼íich predkov, ich zvykov a trad├şci├ş, ako boli p├íra─Źky, zvyky na sv. Ondreja, sv. Luciu, koledovanie.

Mali mo┼żnos┼ą vidie┼ą uk├í┼żky betlehemov, tradi─Źnej viano─Źnej v├Żzdoby, ─Źi ┼ítedrej ve─Źere, ale aj ru─Źne vy┼í├şvan├Żch k┼łazsk├Żch orn├ítov.

─Äakujeme za spr├şjemnenie predviano─Źn├ęho ─Źasu.


Mikul├í┼íska zbierka sladkost├ş ÔÇô november / december 2023Ve─żk├í v─Ćaka, Kuku─Ź├şnk├íri! Ste deti s ve─żk├Żm srdcom. V Mikul├í┼ískej zbierke sladkost├ş sme nazbierali tak├║to kopu v┼íeli─Źoho. T├ş, ktor├Żm to patr├ş, bud├║ ma┼ą ve─żk├║ rados┼ą.


EKO Vianoce ÔÇô 1.12.20231. decembra za─Źal najjagavej┼í├ş mesiac v roku - za─Źali EKO Vianoce.

"O ─Źom sn├şva Zem"... je n├ízov EKO Vianoc. Strom─Źeky v Parku Martina Kuku─Ź├şna s├║ laden├ę do farieb vybran├Żch ┼ít├ítov, ich vlajok. My sme si vybrali vesel├ę, farebn├ę a roztancovan├ę ┼ápanielsko a v jeho farb├ích na┼íe deti ozdobili n├í┼í Kuku─Ź├şnkovsk├Ż strom.

Podve─Źer sa viacer├ş stretli v Parku Martina Kuku─Ź├şna, pani vychov├ívate─żky rozpredali za p├ír min├║t medovn├ş─Źky, ktor├ę napiekli pani kuch├írky. Po kr├ítkom programe a pr├şhovore organiz├ítorov nastal dlho o─Źak├ívan├Ż okamih ÔÇô rozsvietenie strom─Źekov, ktor├ę vyzdobili deti kub├şnskych ┼ík├┤lok a ┼ík├┤l.

Medzi nimi je i ten n├í┼í. Ve─żmi sa te┼í├ş na Va┼íu n├ív┼ítevu. A kto ho e┼íte nevidel, mo┼żno sa in┼ípiruje, a vyberie sa na ve─Źern├║ prech├ídzku - report├í┼ż RTVS.

Ve─żk├ę po─Ćakovanie patr├ş diev─Źat├ím a chlapcom z 3.B, ktor├ş ─Źas┼ą svojich novembrov├Żm prest├ívok venovali v├Żrobe ozd├┤b v duchu t├ęmy. A tak je n├í┼í strom─Źek ozdoben├Ż recyklovan├Żmi ozdobami v  ─Źervenej a ┼żltej farbe.

Z├írove┼ł ─Ćakujeme v┼íetk├Żm rodin├ím, ktor├ę n├ím pomohli s materi├ílom na tvorenie.


Zimno-viano─Źn├í atmosf├ęra ÔÇô 1.12.2023Cel├í na┼ía ┼íkola a jej are├íl sa 1. decembra odeli do ─Źarovnej zimno-viano─Źnej atmosf├ęry. Ver├şme, ┼że sneh n├ím vydr┼ż├ş a┼ż do Vianoc, aj ke─Ć ho ob─Źas treba odhadzova┼ą...


Super florbal poh├ír ┼żiakov a ┼żia─Źok Z┼á - OK ÔÇô 2. a 1. miesto ÔÇô 28.11. a 30.11.2023V okresnom kole Super florbal poh├ír ┼żiakov a ┼żia─Źok z├íkladn├Żch ┼ík├┤l pre ┼íkolsk├Ż rok 2023/2024 z├şskali na┼íi chlapci 2. miesto a diev─Źat├í 1. miesto (postupuj├║ do bojov o krajsk├ę kolo)!

Gratulujeme a ─Ćakujeme za reprezent├íciu.


Viano─Źn├í akad├ęmia ÔÇô 29.11.2023├Ü┼żasn├í atmosf├ęra, kr├ísny z├í┼żitok, skvel├ę deti! Tak├í bola ┼íkolsk├í akad├ęmia RUKA V RUKE 2023.

Pozrite si aj videá na našom facebooku: video 1, video 2, video 3, video 4, video 5, video 6, video 7, video 8, video 9, video 10, video 11, video 12, video 13, video 14


Z├ílo┼żka do knihy ÔÇô 3.B, 4.B ÔÇô november 202314. ro─Źn├şk ─Źesko-slovensk├ęho projektu Z├ílo┼żka do knihy, ktor├í sp├íja ┼íkoly - In┼ípiruj├║ci svet rozpr├ívok, b├ísn├ş a pr├şbehov

Pri pr├şle┼żitosti Medzin├írodn├ęho mesiaca ┼íkolsk├Żch kni┼żn├şc vyhl├ísila Slovensk├í pedagogick├í kni┼żnica v spolupr├íci s Kni┼żnicou J. Mahena v Brne a Ministerstvom ┼íkolstva SR projekt, do ktor├ęho sa zapojili i na┼íi ┼żiaci.

Deti z 3.B a 4.B (pod veden├şm p. u─Źiteliek J. Keve┼íovej a E. Zvadovej) ─Ź├ştali, pre─Ź├ştan├ę rozoberali a ilustrovali.

Druhou ─Źas┼ąou projektu bolo vytvorenie 75 kusov z├ílo┼żiek. Ka┼żd├í v sebe ukr├Żvala odkaz na zauj├şmav├║ knihu. Tieto na┼íe deti poslali pridelenej ┼íkole. Bola ┼łou Fakultn├ş Z┼á Komenium, 8. kv─Ťtna, Olomouc.

A u┼ż o p├ír dn├ş ich pote┼íila z├ísielka so z├ílo┼żkami a pozdravom od kamar├ítov z ─îeska.


Bedminton ÔÇô okresn├ę kolo ÔÇô 2. miesto ÔÇô 21.11.2023V utorok 21. novembra sa na┼íe ┼żia─Źky z├║─Źastnili okresn├ęho kola v bedmintone. A uspeli!

Z├şskali kr├ísne 2. miesto.

─Äakujeme diev─Źat├ím: Timea Reguliov├í, Kl├íra Lau─Źekov├í, Vikt├│ria Zajacov├í za reprezent├íciu.


Bubnova─Źka ÔÇô 5.C, 7.C ÔÇô 20.11.2023V pondelok 20. novembra sa v na┼íom meste u┼ż 10. kr├ít konalo celoslovensk├ę podujatie BUBNOVA─îKA - aby bolo deti lep┼íie po─Źu┼ą!

Aj na┼íi ┼żiaci z 5.C a 7.C triedy boli tento rok bubnova┼ą na n├ímest├ş, aby bolo deti lep┼íie po─Źu┼ą.

Je nevyhnutn├ę posilni┼ą t├ęmu nen├ísilia na de┼ąoch, preto┼że ticho deti pred n├ísil├şm neochr├íni.


Olympi├ída slovensk├ęho jazyka - OK ÔÇô 2. miesto ÔÇô 15.11.2023Na┼ía ┼żia─Źka z 9.B triedy - Lucia Benc├║rov├í n├ís 15. novembra reprezentovala na okresnom kole Olympi├ídy slovensk├ęho jazyka, kateg├│ria C, ktor├ę sa uskuto─Źnilo v Oravskom Podz├ímku. Umiestnila sa na 2. mieste, srde─Źne gratulujeme a ─Ćakujeme za reprezent├íciu!


Lego na matematike ÔÇô 7.B, 7.D ÔÇô november 2023Lego v┼żdy a v┼íade! V├Żborn├Ż pomocn├şk aj na vyu─Źovan├ş. Lego zlomky - zmyslupln├í z├íbava na hodine matematiky 7.B, 7.D.


IN┼áPIR├üCIE ÔÇô 3.B ÔÇô 10.11.2023Deti z 3.B v piatok odprevadili Martina na koni a vybrali sa i do Msks v Dolnom Kub├şne, kde je vo v├Żstavnej sieni nain┼ítalovan├í v├Żstava kub├şnskych v├Żtvarn├şkov IN┼áPIR├üCIE.

Popozerali si obrazy, a tradi─Źne nevynechali ani st├ílu v├Żstavu venovan├║ dolnokub├şnskym ┼żidovsk├Żm spoluob─Źanom.


Martin na bielom koni ÔÇô 10.11.2023Tak k n├ím ten Sv├Ąt├Ż Martin pri┼íiel, ale nie na bielom koni... Ak├í bude teda zima, uvid├şme, ale my v┼íetci sme ho priv├ştali, ako sa patr├ş. Aj spevom, aj ─Źajom, k├ívou, lekv├írov├Żmi buchtami... Aj sokoliari boli! Tak zima u┼ż m├┤┼że pr├şs┼ą.

Pozrite si aj report├í┼ż telev├şzie JOJ a facebookov├║ str├ínku Mesta Doln├Ż Kub├şn.


Kor─Źuliarsky v├Żcvik ÔÇô 1.A, 1.B, 1.C, 2.A ÔÇô 6.11. a┼ż 10.11.2023V t├Ż┼żdni od 6.11. do 10.11. sa te┼íili z ─żadu na kor─Źuliarskom v├Żcviku ┼żiaci z 1.A a 1.B triedy.

Deti pod veden├şm tr├ęnerov boli ve─żmi ┼íikovn├ę a ─żadu, ─Źi p├ídov sa nikto neboj├ş. U┼ż├şvali si pohyb na ─żade a zdokona─żovali sa v kor─Źu─żovan├ş.

Priv├ştali medzi sebou aj b├Żval├ęho reprezenta─Źn├ęho hokejov├ęho brank├íra Ras┼ąa Sta┼łu.

Aj triedy 1.C a 2.A d┼łoch 6.11. - 10.11. absolvovali kurz kor─Źu─żovania. Okrem akt├şvneho pohybu za┼żili aj obrovsk├ę mno┼żstvo z├íbavy s tr├ęnermi.

V piatok v┼íetci ukon─Źili kury sl├ívnostn├Żm pochodom s olympijsk├Żm oh┼łom, s vlajkami a malou uk├í┼żkou svojich schopnost├ş. Te┼í├şme sa o rok.

Pozrite si aj: facebook MHK Doln├Ż Kub├şn


Osmijankova liter├írna z├íhrada ÔÇô 2.C ÔÇô 9.11.2023Vo ┼ítvrtok 9.novembra sa ┼żiaci 2.C zapojili do liter├írnej s├║┼ąa┼że Osmijankova liter├írna z├íhrada. Teta Alenka z Oravskej n├ím  pre─Ź├ştala uk├í┼żky z 8 kn├şh. ┼Żiaci si vybrali 4 detsk├ę kni┼żky, najviac sa im p├í─Źila kniha od Hany Ponickej - O ┼ítopl├şkovi, k├Żm do ┼íkoly nechodil.


Mal├ş v├Żskumn├şci ÔÇô 4.B ÔÇô 9.11.2023Vo ┼ítvrtok 9. novembra sa v r├ímci T├Ż┼żd┼ła vedy a techniky na Slovensku ┼żiaci v 4.B na hodine pr├şrodovedy zmenili na mal├Żch v├Żskumn├şkov, ktor├ş sa zamerali na sk├║manie vesm├şru.

Dozvedeli sa ─Źo je veda a technika, ktor├ę zariadenia pom├íhaj├║ ─żu─Ćom sk├║ma┼ą vesm├şr a tie┼ż u─żah─Źova┼ą im ┼żivot na Zemi, ─Źo tvor├ş slne─Źn├║ s├║stavu, vyh─żad├ívali zauj├şmavosti o vesm├şre v encyklop├ędi├ích a na internete, pozorovali ─Ćalekoh─żadom okolit├║ krajinu a skon┼ítruovali dopravn├Ż prostriedok, ktor├Żm by sa mohlo letie┼ą do vesm├şru. ┼Żiaci boli danou t├ęmou nadchnut├ş a z├í┼żitkov├Żm u─Źen├şm z├şskali nov├ę vedomosti z oblasti vedy a techniky.


Elektrotechnika na technike ÔÇô 8.A, 9.C ÔÇô 8.11.2023┼Żiaci 8. A a 9. C na hodine technickej v├Żchovy v r├ímci t├Ż┼żd┼ła vedy a techniky pracovali s elektrotechnick├Żmi stavebnicami.

Samostatn├í tvoriv├í pr├íca so stavebnicami napom├íha ku skvalitneniu a zefekt├şvneniu vyu─Źovania, prispieva k v├Ą─Ź┼íej n├ízornosti, motivuje ┼żiakov k ┼ít├║diu na technick├Żch ┼íkol├ích a predov┼íetk├Żm vlastnoru─Źne zhotoven├Ż funguj├║ci v├Żrobok prin├í┼ía ┼żiakom rados┼ą.


Cesta za vedou a technikou ÔÇô 8.11.2023Slovensko nikdy nepatrilo medzi ve─żmoci v oblasti vedecko-technick├ęho pokroku, no aj tak sa na┼íli jednotlivci, ktor├ş dok├ízali zrealizova┼ą svoje prevratn├ę n├ípady a prispie┼ą tak svetu revolu─Źn├Żmi technol├│giami.

V 7.A triede sa o niektor├Żch porozpr├ívali na triednickej hodine . Boli to Jozef Murga┼í ÔÇô bezdr├┤tov├Ż telegraf, Aurel Stodola ÔÇô parn├ę a spa─żovacie turb├şny, tepeln├ę ─Źerpadlo, ┼átefan Bani─Ź ÔÇô pad├ík, J├ín Bah├Ż─ż ÔÇô helikopt├ęra a s├║─Źasn├Ż inov├ítor ┼átefan Klein ÔÇô lietaj├║ce auto. Potom ┼żiaci potr├ípili svoje mozgov├ę z├ívity pri rie┼íen├ş hlavolamov.

V triedach deviateho ro─Źn├şka sa ┼żiaci venovali praktick├ęmu vyu┼żitiu neutraliz├ície. Vysk├║┼íali si analytick├║ met├│du titr├íciu, ktorou mo┼żno presne stanovi┼ą mno┼żstvo kysel├şn alebo hydroxidov v l├ítkach. Tie┼ż dok├ízali, ┼że pri neutraliz├ícii m├┤┼żeme vyrobi┼ą so─ż.


V├Żroba fotoapar├ítov ÔÇô 8.B ÔÇô 8.11.2023┼Żiaci ├┤smeho ro─Źn├şka na hodine techniky vyu┼żili vedomosti z fyziky a v skupin├ích zostrojili fotoapar├íty zo z├ípalkovej krabi─Źky. Tieto funk─Źn├ę fotoapar├íty s filmami si bud├║cu hodinu sami vysk├║┼íaj├║ a urobia svoje z├íbery. Filmy d├íme vyvola┼ą a uvid├şme, ak├ę fotky sa im podarilo zachyti┼ą ich vlastnoru─Źne vyroben├Żmi fotoapar├ítmi.

Po kroku k pokroku!


Veda a technika na pracovnom vyu─Źovan├ş ÔÇô 3.A ÔÇô 8.11.2023V r├ímci t├Ż┼żd┼ła vedy a techniky sa ┼żiaci 3.A po─Źas pracovn├ęho vyu─Źovania zamerali na zostavovanie elektrick├Żch obvodov, pri─Źom ich ├║lohou bolo zasvieti┼ą ┼żiarovku a z├írove┼ł dosta┼ą do pohybu mal├║ vrtu─żku.

Po ├║spe┼ínom zvl├ídnut├ş ├║loh absolvovali hodinu pr├şrodovedn├Żch zru─Źnost├ş s na┼íimi deviatakmi, ktor├ş im vysvetlili z├ísady spr├ívneho mikroskopovania a zapojili ich do pozorovania tela blchy, kr├şdla muchy, nohy pav├║ka, ─Źi dokonca zvle─Źenej hadej ko┼że. Aktivity boli pre deti zauj├şmav├ę, a to hlavne preto, ┼że im u─Źivo sprostredkovali rovesn├şci, len o nie─Źo star┼í├ş kamar├íti. ─Äakujeme!


T├Ż┼żde┼ł vedy a techniky na ruskom jazyku -  8.11.2023┼Żiaci, ktor├ş sa u─Źia tento cudz├ş jazyk druh├Ż a tret├ş rok, odprezentovali pozit├şva vyu┼ż├şvania technick├Żch zariaden├ş na vyu─Źovan├ş.

Za─Źiato─Źn├şci si z popul├írnej rozpr├ívky vyp├şsali slov├í, ktor├ę u┼ż dok├í┼żu prelo┼żi┼ą.


iBobor ÔÇô Benjam├şni ÔÇô 8.11.2023Symbolom s├║┼ąa┼że iBobor je usilovn├Ż, inteligentn├Ż a ─Źul├Ż bobor. Cie─żom s├║┼ąa┼że je posmeli┼ą ┼żiakov v kreat├şvnej┼íom pou┼ż├şvan├ş modern├Żch technol├│gi├ş a precvi─Źi┼ą si logick├ę myslenie. To si dnes precvi─Źili aj niektor├ş ┼żiaci 6. a 7. ro─Źn├şka na┼íej ┼íkoly v kateg├│rii ÔÇ×Benjam├şniÔÇť. Rie┼íili 15 n├íro─Źn├Żch ├║loh po─Źas 40-tich min├║t. V┼íetci pracovali na maximum a my ver├şme, ┼że ich umiestnenia bud├║ ─Źo najlep┼íie.


Hlavolamy na matematike ÔÇô 7.C, 8.B ÔÇô 8.11.2023Existuje cel├Ż rad vec├ş, ktor├ę m├┤┼żeme robi┼ą pre svoje zdravie ÔÇô ┼íportova┼ą, zdravo jes┼ą, ma┼ą dostatok sp├ínku. Ale aj n├í┼í mozog potrebuje tr├ęning. Je d├┤le┼żit├ę neust├íle ho vystavova┼ą nov├Żm podnetom a v├Żzvam. Preto si dnes ┼żiaci 7.C a 8.B triedy v r├ímci ÔÇ×T├Ż┼żd┼ła vedy a technikyÔÇť na hodin├ích matematiky potr├ípili svoje hlavi─Źky rie┼íen├şm r├┤znych hlavolamov. Uk├ízali, ┼że vedia vyrie┼íi┼ą r├┤zne typy ├║loh, posklada┼ą sklada─Źky, vyplni┼ą sudoku, ... A i┼ílo im to v├Żborne!


Lom svetla a pres├Żpacie hodiny na fyzike ÔÇô 7.A, 8.C ÔÇô 8.11.2023├ösmaci si na hodine fyziky ukazovali r├┤zne optick├ę klamy, pri ktor├Żch sa pozer├íme na nejak├Ż predmet a on v skuto─Źnosti vyzer├í inak.

Rozpr├ívali sa o tom, pre─Źo sa n├ím zd├í slamka vo vode v poh├íri ako zlomen├í, pre─Źo rybky v akv├íriu vid├şme pod ur─Źit├Żm uhlom, ┼że je ich akoby viac, pre─Źo ┼í├şpku na papieri, ktor├í ukazuje do─żava, vid├şme oto─Źen├║, ak ju pozorujeme za kadi─Źkou naplnenou vodou. ├ösmaci u┼ż vedia, ┼że je to v─Ćaka lomu svetla.

Siedmaci si zas vysk├║┼íali by┼ą kon┼ítrukt├ęrmi pres├Żpac├şch hod├şn z 15. storo─Źia. Pres├Żpacie hodiny sa za─Źali be┼żne pou┼ż├şva┼ą pribli┼żne v 14.-15. stor. a to v najr├┤znej┼í├şch odvetviach, na mori, v kostole, v priemysle ─Źi v gastron├│mii. Boli prv├Żm spo─żahliv├Żm, opakovane pou┼żite─żn├Żm a pomerne presn├Żm meradlom ─Źasu.

Na hodine fyziky siedmaci prezentovali svoje vlastnoru─Źne vyroben├ę pres├Żpacie hodiny. Ka┼żd├ę merali in├Ż stanoven├Ż ─Źas. D├┤le┼żit├ę bolo zvoli┼ą spr├ívnu kon┼ítrukciu hod├şn, spr├ívne ich upevni┼ą a tie┼ż zvoli┼ą spr├ívny materi├íl, ktor├Ż sa v hodin├ích pres├Żpa. Vydaren├ę pres├Żpacie hodiny si ┼żiaci odprezentovali pred spolu┼żiakmi.

Kr├ísny z├í┼żitok!


Hokejov├í reprezent├ícia ┼żien ÔÇô november 2023Na┼ía ┼żia─Źka Nina ─îell├írov├í zo ┼íportovej triedy - hokej, z 8.A triedy, bola nominovan├í do reprezenta─Źn├ęho dru┼żstva SR 16/18 ┼Żeny a z├║─Źastnila sa na V├Żcvikovom t├íbore v Bratislave a tie┼ż na Turnaji 4 kraj├şn vo Franc├║zsku (Vaujany). Gratulujeme a ┼żel├íme ve─ża ┼íportov├Żch ├║spechov!


M├┤j najkraj┼í├ş z├í┼żitok na bicykli ÔÇô 3.11.2023V r├ímci T├Ż┼żd┼ła mobility bola p├ínom prim├ítorom n├í┼ího mesta vyhl├ísen├í liter├írna s├║┼ąa┼ż s n├ízvom M├┤j najkraj┼í├ş z├í┼żitok na bicykli, do ktorej sa mohli zapoji┼ą ┼żiaci piatych ro─Źn├şkov dolnokub├şskych ┼ík├┤l.

Medzi tri autorky, ktor├ę z├şskali od poroty najviac hlasov, patrila aj na┼ía ┼żia─Źka Charlottka Nechalov├í z 5.C triedy.

Vo ┼ítvrtok 3.11. 2023 sa uskuto─Źnilo stretnutie autoriek v├ş┼ąazn├Żch pr├íc u p├ína prim├ítora, ktor├Ż im odovzdal ceny. Charlottke srde─Źne blaho┼żel├íme.


Spom├şnanie na bl├şzkych s n├ídejou ÔÇô 2.11.2023D┼ła 2. novembra sa v r├ímci d┼ła Pamiatky zosnul├Żch ┼żiaci nav┼ítevuj├║ci vyu─Źovanie n├íbo┼żenstva vybrali na ne─Ćalek├Ż cintor├şn.

N├ív┼ítevy cintor├şna sa z├║─Źastnili ┼żiaci 5. a┼ż 7. ro─Źn├şka, nav┼ítevuj├║ci katol├şcke a evanjelick├ę n├íbo┼żenstvo.

Zmyslom n├ív┼ítevy cintor├şna bolo uvedomovanie si hodnoty, jedine─Źnosti, no aj kone─Źnosti ─żudsk├ęho ┼żivota a uvedomenie si hodnoty vz┼ąahov a bl├şzkych os├┤b.


Exkurzia ÔÇô Knie┼ża z Popradu a jeho hrobka ÔÇô 6.C ÔÇô 26.10.2023Viete o tom, ┼że v roku 2005 bola pri v├Żstavbe priemyseln├ęho parku pod Tatrami objaven├í unik├ítna DREVEN├ü hrobka germ├ínskeho bojovn├şka zo 4. storo─Źia? Na┼íi ┼íiestaci v tom maj├║ u┼ż jasno! Nav┼ít├şvili nov├║ a modern├║ expoz├şciu KNIE┼ŻA Z POPRADU A JEHO HROBKA priamo v Podtatranskom m├║zeu, kde absolvovali ┼ípeci├ílne hodiny dejepisu s histori─Źkou a archeol├│gom! Dozvedeli sa aj o vz├ícnom n├íleze odliatku mozgovne neandert├ílca z roku 1926 a ve─ża zauj├şmav├ęho o praveku a dobe kovov pod na┼íimi ve─żhorami. Odpor├║─Źame nav┼ít├şvi┼ą!


Z├í┼żitkov├ę u─Źenie - 1.C ÔÇô 26.10.2023S├║┼ąa┼żenie s Envir├í─Źikom ÔÇô 3.B ÔÇô okt├│ber 2023Ke─Ć ┼żiakom z 3.B pani po┼ít├írka doru─Ź├ş bal├ş─Źek ─Źasopisov, hne─Ć sa na ne vrhn├║. Prelistuj├║, pre─Ź├ştaj├║ a v┼żdy sa zapoja do s├║┼ąa┼ż├ş. Niekedy stihn├║ odpoveda┼ą na v┼íetky s├║┼ąa┼żn├ę ├║lohy, inokedy je to viac o ┼í┼ąast├ş.

A tak sa v okt├│bri te┼íilo a┼ż 12 det├ş z v├Żhry od ─Źasopisu ENVIR├ü─îIK. Blaho┼żel├íme.


Ka┼żd├Ż z n├ís je v├Żnimo─Źn├Ż ÔÇô 23.10.202323. okt├│ber je Medzin├írodn├Żm d┼łom ┼íkolsk├Żch kni┼żn├şc, a preto sme v tento de┼ł zorganizovali podujatie v na┼íej ┼íkolskej kni┼żnici s n├ízvom Ka┼żd├Ż z n├ís je v├Żnimo─Źn├Ż.

Cie─żom tohto podujatia bolo podpori┼ą pozit├şvny a trval├Ż vz┼ąah k ┼íkolskej kni┼żnici, ku knihe a k samostatn├ęmu ─Ź├ştaniu ┼żiakov. Do podujatia sa zapojili takmer v┼íetci ┼żiaci na┼íej ┼íkoly.

Prv├íci boli (a niektor├ş e┼íte len bud├║) pasovan├ş za nov├Żch ─Źitate─żov na┼íej ┼íkolskej kni┼żnice a druh├íci, tretiaci a ┼ítvrt├íci sa pri re┼ąazovom ─Ź├ştan├ş stretli s v├Żnimo─Źn├Żmi kni┼żn├Żmi hrdinami. Pre piatakov bola pripraven├í ve─żmi podnetn├í beseda s p├ínom Romanom Ve─Źerekom, riadite─żom Okresnej kni┼żnice Antona Habov┼ítiaka, ktor├Ż im porozpr├íval o svojich kni┼żn├Żch hrdinoch a predstavil im nov├Ż online v├Żpo┼żi─Źn├Ż syst├ęm - KUBO. O ┼íiestakov sa postarali na┼íi ┼íikovn├ş deviataci, ktor├ş im formou rovesn├şckeho vzdel├ívania vysvetlili v ─Źom bol v├Żnimo─Źn├Ż Martin Kuku─Ź├şn. Siedmaci a ├┤smaci sa venovali d├┤le┼żitej aktu├ílnej t├ęme ÔÇô rozpozn├ívanie hoaxov a ako sa dobra┼ą pravdy z pre─Ź├ştan├ęho. No a nakoniec na┼íi deviataci op├Ą┼ą pre┼żili ,,stretnutieÔÇť s v├Żnimo─Źn├Żm Mal├Żm princom, ktor├Ż tentokr├ít nielen pohladil ich du┼íu, ale aj preveril ich logick├ę myslenie.

Tento de┼ł str├íven├Ż v ┼íkolskej kni┼żnici bol naozaj v├Żnimo─Źn├Ż a my ver├şme, ┼że aj v─Ćaka nemu si na┼íi ┼żiaci cestu do kni┼żnice, ku knihe a k ─Ź├ştaniu ─żah┼íie n├íjdu.


Z prv├íkov s├║ u┼ż ─Źitatelia ÔÇô 1.B ÔÇô 23.10.2023V pondelok 23. okt├│bra si v na┼íej ┼íkole pripom├şname Medzin├írodn├Ż de┼ł ┼íkolsk├Żch kni┼żn├şc. Pri tejto pr├şle┼żitosti sa prv├íci zo ┼áKD st├ívaj├║ ─Źitate─żmi ┼íkolskej kni┼żnice. Dnes to boli ┼żiaci 1. B triedy. V miestnosti plnej kn├şh sa stretli nielen s usmiatou pani knihovn├ş─Źkou, ale aj s vesel├Żmi rozpr├ívkov├Żmi hrdinami. Tom a Jerry sprev├ídzali pani riadite─żku ┼íkoly, ktor├í prv├í─Źikov sl├ívnostne pasovala na ─Źitate─żov. Najsk├┤r v┼íak museli splni┼ą tri ├║lohy. So v┼íetk├Żmi si ─żahko poradili. Vyrie┼íili rozpr├ívkov├ę h├ídanky, v ktor├Żch r├Żchlo spoznali zn├íme i menej zn├íme postavy.

Niektor├ş ┼żiaci u┼ż pekne ─Ź├ştaj├║, ─Źo v┼íetk├Żm pr├ştomn├Żm aj predviedli. V┼íetci prv├í─Źikovia s─ż├║bili, ┼że sa bud├║ v┼żdy spr├íva┼ą ako dobr├ş ─Źitatelia, knihy bud├║ ─Źasto ─Ź├şta┼ą, opatrova┼ą ako vz├ícne poklady a bud├║ ich ma┼ą radi. Potom ich u┼ż mohla pani riadite─żka pasova┼ą na skuto─Źn├Żch ─Źitate─żov s vlastn├Żmi ─Źitate─żsk├Żmi preukazmi. Viacer├ş ich hne─Ć vyu┼żili a domov odi┼íli s po┼żi─Źanou peknou kni┼żkou.

Aj ÔÇ×klubistiÔÇť z 1. A a 1. C triedy dostan├║ svoj preukaz a zlo┼żia ─Źitate─żsk├Ż s─żub. Stane sa tak e┼íte v tomto t├Ż┼żdni.

─Äakujeme v┼íetk├Żm, ktor├ş pomohli akciu zorganizova┼ą.


Hovorme o jedle - farebn├Ż t├Ż┼żde┼ł ÔÇô ─Źierna - 20.10.2023M├ím ─Źierny de┼ł, m├ím dnes skr├ítka ─Źierny de┼ł......

Mnoh├ş z n├ís preferuj├║ pestrej┼íie jedlo pln├ę r├┤znych farieb predov┼íetk├Żm preto, ┼że je to kraj┼íie. No vedeli ste, ┼że nejde len o v├Żzor, ale aj o efekt, ak├Ż maj├║ tieto farby na na┼íe zdravie?

Pr├şroda to zariadila ve─żmi jednoducho. V┼íetky rastliny obsahuj├║ fytochemik├ílie, ktor├ę s├║ ich obrann├Żm syst├ęmom, chr├ínia ich pred infekciami, ┼íkodcami, maj├║ antibakteri├ílne, pestic├şdne a protiples┼łov├ę vlastnosti. Tieto chemick├ę zl├║─Źeniny s├║ taktie┼ż zodpovedn├ę aj za ─Ćal┼íie vlastnosti ako napr. farba, v├┤┼ła, chu┼ą, ─Źi antioxida─Źn├ę ├║─Źinky a teda v kone─Źnom d├┤sledku ur─Źuj├║ aj ich vplyv na n├í┼í zdravotn├Ż stav.

Na dnes bola vyhl├ísen├í t├ęma: CUKRY, TUKY, SO─Ż .... v┼íetko ve─żmi problematick├ę potraviny... Dnes sme boli v ─Źiernom, aby sme si zapam├Ątali, ┼że aj to, ─Źo n├ím v jedle ve─żmi chut├ş, nemus├ş by┼ą v┼żdy celkom zdrav├ę!

Cukry: S├║ d├┤le┼żitou zlo┼żkou potravy. Nach├ídzaj├║ sa be┼żne v potravin├ích a s├║ zdraviu prospe┼ín├ę. Opatrnos┼ą je potrebn├í v pr├şpade ich nadmernej konzum├ície. Tak├Żto cukor by sa mal sta┼ą len okrajovou zlo┼żkou potravy. Tam, kde je to mo┼żn├ę je dobr├ę ich zo stravy vynecha┼ą, respekt├şve nahradi┼ą ich zdrav┼í├şmi variantmi, napr. vybera┼ą ─Źokol├ídu s vysok├Żm obsahom kakaa, su┼íen├ę ovocie namiesto cukr├şkov, a vyvarova┼ą sa pr├şli┼ínej konzum├ície sladen├Żch n├ípojov, cukroviniek, ─Źi alkoholu.

Tuky: S├║ tie┼ż d├┤le┼żitou zlo┼żkou potravy, ktor├í sa be┼żne nach├ídza v potravin├ích, predov┼íetk├Żm v mlie─Źnych v├Żrobkoch, m├Ąse, olejoch, ┼żivo─Ź├ş┼ínych, ─Źi rastlinn├Żch tukoch. Probl├ęmy v┼íak m├┤┼że sp├┤sobi┼ą ich nadmern├í konzum├ícia, preto by mali rovnako tvori┼ą iba okrajov├║ zlo┼żku potravy.

So─ż: sl├║┼żi nielen na ochucovanie pokrmov, ale je i zdrojom sod├şka nevyhnutn├Żch pre ─Źinnos┼ą n├í┼ího organizmu. Vo vy┼í┼í├şch d├ívkach n├ím so─ż, rovnako ako cholesterol, ┼íkod├ş.

Za bezpe─Źn├║, zdraviu ne┼íkodn├║ d├ívku je pova┼żovan├Żch 5 g soli denne, ─Źo je pribli┼żne jedna ─Źajov├í ly┼żi─Źka. Nadmern├í konzum├ícia soli podporuje zv├Ż┼íenie krvn├ęho tlaku, zlyhanie srdca, mozgov├ę pr├şhody a zdravotn├ę probl├ęmy spojen├ę so zadr┼żiavan├şm vody v tele. ─î├şm menej sol├şme, t├Żm viac vynikn├║ ostatn├ę jemnej┼íie chute toho, ─Źo jeme.

Pozrite si aj video, ako si na┼íe deti zaspievali na z├íver t├Ż┼żd┼ła spojen├ęho s aktivitou ÔÇ×Hovorme o jedleÔÇť.

Kr├ísny a zdrav├Ż de┼ł prajeme!


Hovorme o jedle - farebn├Ż t├Ż┼żde┼ł ÔÇô ─Źrven├í - 19.10.2023Vo ┼ítvrtok 19. okt├│bra u n├ís v ┼íkole prevl├ídala ─Źerven├í farba!

─îerven├ę potraviny s├║ bohat├ę aj na lykop├ęn a prospievaj├║ obehov├ęmu syst├ęmu, preto┼że pom├íhaj├║ budova┼ą zdrav├║ bunkov├║ stenu. T├Żm sa zlep┼íuje aj krvn├Ż tlak, funkcia org├ínov a celkov├Ż krvn├Ż obeh.

Pigmenty naz├Żvan├ę antoky├íny dod├ívaj├║ farbu ─Źerven├Żm a fialov├Żm potravin├ím a sl├║┼żia ako ├║─Źinn├ę antioxidanty v tele. S├║ d├┤le┼żit├ę pre zachovanie dobrej pam├Ąti a zdrav├ęho srdca. ┼át├║die tie┼ż uk├ízali, ┼że antoky├íny zni┼żuj├║ riziko niektor├Żch typov rakoviny a mozgovej m┼Ľtvice.

Tieto potraviny tie┼ż chr├ínia n├í┼í organizmus pred ┼íkodliv├Żm UV ┼żiaren├şm, prispievaj├║ k ochrane pred rakovinou prostaty a kardiovaskul├írnymi ochoreniami. Zauj├şmavos┼ąou je, ┼że lykop├ęn sa najlep┼íie absorbuje z tepelne upraven├Żch potrav├şn a jeho vyu┼żite─żnos┼ą zvy┼íuj├║ tie┼ż tuky. Preto ho dok├í┼żeme lep┼íie vyu┼żi┼ą z dusen├Żch alebo varen├Żch paradajok oproti surov├Żm. Medzi ─Źerven├ę potraviny patria ─Ćalej mel├│ny, maliny, jahody, repa, ─Źerven├í paprika a podobne.

Ako na n├ís p├┤sob├ş ─Źerven├í farba? ─îerven├í vyjadruje v├í┼íe┼ł, l├ísku a energiu.

Patr├ş ku radostn├Żm tepl├Żm farb├ím a dod├íva okoliu vitalitu, vyhnime sa preto vyu┼żitiu ─Źervenej farby v detsk├Żch izb├ích. ─îerven├║ farbu v minulosti vyu┼ż├şvali vl├ídcovia, preto┼że p├┤sob├ş vzne┼íene a bud├ş dojem re┼ípektu.

─îerven├í ovplyv┼łuje ─żudsk├║ psychiku, celkov├ę rozpolo┼żenie a n├íladu. ─Żudia, ktor├ş maj├║ ob─ż├║ben├║ ─Źerven├║ farbu a d├ívaj├║ jej prednos┼ą napr├şklad pri v├Żbere svojho odevu, s├║ v┼íeobecne pln├ş energie a ┼żivotn├ęho el├ínu.

A u nás v škole to tak naozaj bolo!


Dejepis v gal├ęrii ÔÇô 5.C ÔÇô 18.10.2023Dne┼ín├Ż dejepis bol pre 5.C netradi─Źn├Ż. Ako vytvori┼ą rodostrom? ┼Żiakom to vysvetlila galerijn├í pedagogi─Źka ┼Żofia M├Ąsiarov├í. Vzorom bola v├Żznamn├í rodina Zme┼íkalovcov. ┼Żiaci svoje vedomosti z dejepisu spoja s poznatkami z gal├ęrie na v├Żtvarnej v├Żchove, kde svoje rodostromy dokon─Źia.


Hovorme o jedle - farebn├Ż t├Ż┼żde┼ł ÔÇô biela - 18.10.2023V stredu 18. októbra sa u nás v škole belelo!

Potraviny, ktor├Żch prirodzen├í farba je biela, obsahuj├║ ┼íirok├ę spektrum ┼żiv├şn. S├║ zdrojom drasl├şka, vitam├şnu C, kyseliny listovej a samozrejme obsahuj├║ aj ve─ża vl├íkniny.

S├║ prospe┼ín├ę pri probl├ęmoch s vysok├Żm krvn├Żm tlakom a cholesterolom. Taktie┼ż pom├íhaj├║ pri prevencii rakoviny ┼żal├║dka a srdcov├Żch chor├┤b. Patria sem napr. ban├íny, karfiol, cesnak, cibu─ża, z├ízvor, pa┼ítrn├ík, ┼íalotka, biela repa, zemiaky, fenikel, biela fazu─ża ─Źi huby

Biela farba v ┼żivote symbolizuje za─Źiatok. Je to farba nepo┼íkvrnenia. Posil┼łuje tvorivos┼ą a energetick├Ż tok, o─Źis┼ąuje a dod├íva silu a t├Żm uzdravuje telo. Je to farba vyrovnan├Żch, ├║primn├Żch a sebavedom├Żch ─żud├ş.


Hovorme o jedle - farebn├Ż t├Ż┼żde┼ł ÔÇô zelen├í - 17.10.2023V utorok 17. októbra u nás v škole dominovala zelená farba!

Zdrojom zelenej farby v potravin├ích je chlorofyl, pr├şrodn├Ż ÔÇ×─Źisti─ŹÔÇť krvi, ktor├Ż pom├íha pe─Źeni a obli─Źk├ím pri odstra┼łovan├ş toxick├Żch l├ítok z organizmu. Listov├í zelenina (kel, r├şmsky ┼íal├ít, ┼ípen├ít, rukola, mangold a pod.) by mala by┼ą pravidelnou s├║─Źas┼ąou na┼íej stravy.

Okrem mnoh├Żch ─Ćal┼í├şch ┼żiv├şn obsahuj├║ zelen├ę potraviny aj vysok├ę mno┼żstvo vitam├şnu K, ktor├Ż je nevyhnutn├Ż pri zr├í┼żan├ş krvi a budovan├ş pevn├Żch kost├ş.

─Äal┼íie zelen├ę potraviny ako kivi, zelen├í paprika, brokolica ─Źi kapusta s├║ dobr├Żm zdrojom vitam├şnu C. Kapustovit├ę druhy zeleniny obsahuj├║ zl├║─Źeniny, ktor├ę stimuluj├║ telo k produkcii vlastn├Żch enz├Żmov bojuj├║cich proti rakovine a pom├íhaj├║ neutralizova┼ą ├║─Źinky karcinog├ęnov...

Viete aj to, ┼że: ZELEN├ü - je farbou rastlinn├ęho ┼żivota a krajiny?

Sp├íja sa s pocitov├Żm ch├ípan├şm, s pocitom by┼ą prospe┼ín├Ż a n├ípomocn├Ż. Podnecuje mier a kamar├ítstvo a pozit├şvne vpl├Żva na vz┼ąahy. Ob─żubuj├║ ju ─żudia kreat├şvni, emot├şvni, samostatn├ş, s vlastnou hlavou ... a to sme my v┼íetci v Kuku─Ź├şnke!!!!!!

─Äakujeme v┼íetk├Żm zelen├Żm!


Sendvi─Źov├ę my┼íky ÔÇô 16.10.2023V pondelok 16. okt├│bra sa za─Źal t├Ż┼żde┼ł zdravej v├Ż┼żivy (aktivita Hovorme o jedle).  Tento de┼ł sa niesol v znamen├ş oran┼żovej a hnedej farby. Ke─Ć┼że dnes bol i de┼ł chleba, tak sme so ┼żiakmi deviateho ro─Źn├şka, ale i so ┼żiakmi tretieho a ┼ítvrt├ęho ro─Źn├şka vyr├íbali sendvi─Źov├ę my┼íky.  Zauj├şmav├ę boli v├Żsledky t├Żch mal├Żch, ktor├ş nezaostali za star┼í├şmi.


Hovorme o jedle - farebn├Ż t├Ż┼żde┼ł ÔÇô oran┼żov├í, hned├í - 16.10.2023V pondelok 16. okt├│bra sa mnoh├ş objavili v ┼íkole oble─Źen├ş v hnedom alebo oran┼żovom. ─Äakujeme v┼íetk├Żm za akt├şvny pr├şstup. V jed├ílni n├ís tie┼ż ─Źakali tieto farby.

V utorok sa d├íme do zelen├ęho ... a ─Źak├í n├ís na obed ┼ípen├ít ...


Jesenn├í v├Żzdoba v na┼íej ┼íkole - okt├│ber 2023Beseda s R. Bratom ÔÇô 6.A, 6.B, 7.C, 7.D ÔÇô 12.10.2023Vo ┼ítvrtok 12. okt├│bra sa ┼żiaci 4 tried na┼íej ┼íkoly (6.A, 6.B, 7.C, 7.D) z├║─Źastnili v Oravskej kni┼żnici besedy so zn├ímym slovensk├Żm prekladate─żom, redaktorom a spisovate─żom pre deti a ml├íde┼ż Romanom Bratom. De┼ąom sa vo svojom pr├şhovore pok├║sil predstavi┼ą literat├║ru ako pr├şbeh, nie stra┼íiaka a nudu.

Pre deti a ml├íde┼ż nap├şsal u┼ż vy┼íe 20 kn├şh a kr├ítky ├║ryvok n├ím pre─Ź├ştal aj zo svojej najnov┼íej pripravovanej knihy. V tvorbe sa in┼ípiruje re├ílnym ┼żivotom, preto mnoh├ę t├ęmy, ktor├Żm sa venuje, s├║ ve─żmi aktu├ílne. Na besede sa zameral najm├Ą na probl├ęm ┼íikany a kyber┼íikany, s ktor├Żmi sa s├║─Źasn├ę deti, bohu┼żia─ż, stret├ívaj├║ ─Źoraz ─Źastej┼íie. ┼Żiaci mali pre autora nachystan├ę aj mil├ę prekvapenie - dotv├írali autorov pr├şbeh pod─ża vlastnej fant├ízie a ich v├Żtvory dostal ako dar─Źek. Samozrejme, nech├Żbala ani ┼ítipka humoru a uistenie spisovate─ża, ┼że dobro napokon v┼żdy d├┤jde do cie─ża - a to je aj odkaz v┼íetk├Żch jeho kn├şh :)


┼Żiacky parlament - ├║vodn├ę stretnutie ÔÇô 11.10.2023V ┼íkole sme sa od za─Źiatku septembra u┼ż zabehli. Preto je najvy┼í┼í├ş ─Źas, aby za─Źal pracova┼ą aj ┼ŻIACKY PARLAMENT. Na ├║vodnom stretnut├ş v stredu 11. okt├│bra vyst├║pila aj pani z├ístupky┼ła a rie┼íili sme prv├ę probl├ęmy. ─îak├í n├ís pr├şprava mnoh├Żch aktiv├şt. U┼ż bud├║ci t├Ż┼żde┼ł bude o jedle a farb├ích...


Testovanie pohybov├Żch predpokladov ÔÇô 1. ro─Źn├şk ÔÇô 11.10.2023Testovanie pohybov├Żch predpokladov pokra─Źovalo aj 11. okt├│bra v prvom ro─Źn├şku. Prv├íci uk├ízali, ak├ş s├║ zdatn├ş a tie┼ż ak├║ maj├║ obrovsk├║ rados┼ą z pohybu.


Testovanie pohybov├Żch predpokladov ÔÇô 3. ro─Źn├şk ÔÇô 10.10.2023Testovanie pohybov├Żch predpokladov ┼żiakov 3. ro─Źn├şka sa v na┼íej ┼íkole uskuto─Źnilo 10. okt├│bra pod veden├şm triednych u─Źiteliek 3. ro─Źn├şka, asistentiek, pani u─Źite─żky ┼Ż├í─Źikovej a star┼í├şch ┼żia─Źok. Cel├ę testovanie prebehlo v dobrej n├ílade, deti si vysk├║┼íali svoje schopnosti, vz├íjomn├║ toleranciu a uk├ízali, ak├ę s├║ ┼íikovn├ę.


Ga┼ítankovia z 3.B ÔÇô 4.10.2023Diev─Źat├í a chlapci z 3.B sa cez pracovn├ę vyu─Źovanie rozhodli osl├ívi┼ą Svetov├Ż de┼ł zvierat (4.10.). Prijali pozvanie od p├ína lesn├şka, a spolu s n├şm nazbierali ga┼ítany pre zvieratk├í. Ur─Źite si na nich v zimn├Żch mesiacoch pochutia.

A aby ani de┼ąom (a tie┼ż rodi─Źom) nebolo ─ż├║to, tak ─Źas┼ą ga┼ítanov skon─Źila vo vreck├ích nohav├şc, ─Źi b├║nd. Ve─Źer iste pote┼íili cel├║ rodinu. A r├íno fig├║rky z nich pani u─Źite─żku.

Tento z├í┼żitok e┼íte na slohu premenili na spr├ívu.


┼áikovn├ş ┼ítvrt├íci ÔÇô 4.B ÔÇô 4.10.2023V stredu 4. okt├│bra  ┼żiaci 4.B pre┼żili z├í┼żitkov├ę dopoludnie v Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka pri stretnut├ş s ilustr├ítorom Bystr├şkom Van─Źom. Po prvotnom zozn├ímen├ş sa a inform├íci├ích zo ┼żivota a tvorby ilustr├ítora, v├Żtvarn├şka, pedag├│ga a umeleck├ęho fotografa v jednej osobe bola pre ┼żiakov pripraven├í tvoriv├í diel┼ła, v ktorej si vysk├║┼íali  v├Żtvarn├║ techniku grafiku. Pod ich rukami vznikali n├ídhern├ę v├Żtvarn├ę pr├íce in┼ípirovan├ę poves┼ąami o Oravskom hrade. Na ┼íabl├│nach z odpadov├ęho tetrapakov├ęho materi├ílu vyr├Żvali obr├ízky pln├ę tajomstiev a magickej atmosf├ęry. ─Äakujeme  za pr├şle┼żitos┼ą nau─Źi┼ą sa a vysk├║┼ía┼ą si nie─Źo nov├ę a tak uk├íza┼ą  ┼íikovnos┼ą a kreativitu na┼íich ┼ítvrt├íkov. Bolo naozaj SUPER!


V ┼íkole jeme zdravo ÔÇô 4.10. a 6.10.2023Aj tento ┼íkolsk├Ż rok si deti v na┼íej ┼íkole dopraj├║ porcie ovocia, zeleniny, mlieka a mlie─Źnych v├Żrobkov v─Ćaka projektom ÔÇ×─îerstv├ę hlavi─ŹkyÔÇť od Kuaflandu, ÔÇ×Ovocie a zelenina do ┼ík├┤lÔÇť (podpora E├Ü pre zdrav├║ v├Ż┼żivu) a "Mlie─Źny ┼íkolsk├Ż program". Zdrav├í v├Ż┼żiva je pre detsk├Ż organizmus d├┤le┼żit├í.

V stredu 4. okt├│bra si ┼żiaci pochutnali na slivk├ích a polotu─Źnom mlieku.

A v piatok 6. okt├│bra v ┼íkole na deti ─Źakali hru┼íky a smotanov├ę jogurty. Tak na zdravie a dobr├║ chu┼ą!


Dedi─Źstvo, ┼żi! ÔÇô 3.B ÔÇô 29.9.202329. september str├ívili ┼żiaci 3.B v Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka a Oravskej gal├ęrii v Dolnom Kub├şne. Prostredn├şctvom projektu DEDI─îSTVO, ┼ŻI! si pripomenuli De┼ł eur├│pskeho kult├║rneho dedi─Źstva a 135.v├Żro─Źie narodenia maliara, ilustr├ítora a grafika Martina Benku.

Pani Alenka Javorkov├í a pani ┼Żofka M├Ąsiarov├í pripravili de┼ąom z├íbavn├ę a pou─Źn├ę aktivity (kv├şz, lego, skladanie obrazu, dotv├íranie obr├ízkov, ... ). Skupinky predstavili svoje "obrazy" na vernis├í┼żi, "zahrali" obraz.

Na z├íver e┼íte zhliadli v├Żstavu obrazov M. Benku, a ─Ćal┼í├şch slovensk├Żch maliarov.


Eur├│psky de┼ł jazykov ÔÇô 26.9.2023V r├ímci Eur├│pskeho d┼ła jazykov si ┼żiaci 8. ro─Źn├şka, ktor├ş sa u─Źia rusk├Ż jazyk, zas├║┼ąa┼żili v spievan├ş ┼żartovnej piesne a odprezentovali svoje projekty t├Żkaj├║ce sa t├ęm spojen├Żch s krajinami hovoriacimi t├Żmto jazykom.

EDJ si pripomenuli aj na hodine nemeck├ęho jazyka. ┼Żiaci 7. a 8. ro─Źn├şka robili ilustr├ície nemeck├Żch riekaniek a vy─Ź├ştaniek, deviataci si pripravili pekn├ę prezent├ície z re├íli├ş Nemecka. N├ísledne diskutovali i nemeck├Żch filmoch, literat├║re, kult├║rnych a pr├şrodn├Żch pamiatok.

┼Żiaci 5.C na hodine angli─Źtiny po─Źas tvorby mapy a z├ístav rozli─Źn├Żch kraj├şn vyu┼żili svoje znalosti z geografie. Rovnako si sk├║sili aj pr├ícu v men┼í├şch t├şmoch, rozde─żovanie ├║loh, h─żadanie kompromisov. Spolo─Źne si u┼żili ─Źas, ktor├Ż tvoren├şm spolo─Źn├ęho diela plynul ve─żmi r├Żchlo.

Na hudobnej v├Żchove v 5.B si ┼żiaci vybrali ─żubovo─żn├ęho hudobn├ęho interpreta zo sveta, nap├şsali jeho meno /n├ízov skupiny, nap├şsali krajinu odkia─ż poch├ídza a jazyk v akom spieva. Mohli prida┼ą ─Ćal┼íie zauj├şmavosti, ktor├ę o ┼łom vedia, alebo kresby, ktor├ę uveden├ęho interpreta vystihuj├║.

V 3.A spozn├ívali ┼ít├íty, hrali sa hry a mali na n├ív┼íteve ┼żiaka zo Spojen├Żch ┼ít├ítov americk├Żch - z Arizony, ktor├Ż im rozpr├íval ako to u nich v ┼íkole funguje.

I ┼żiaci z 3.B si pripomenuli Eur├│psky de┼ł jazykov. Spolo─Źne spom├şnali ak├ę pozdravy po─Źuli - doma, na dovolenke, v telev├şzii,... Spolo─Źne z nich vytvorili i kr├ísny plag├ít. ─îas┼ą kreslila a ─Źas┼ą pracovala s ─Źasopisom Envir├í─Źik, kde si predstavili spolo─Źn├Ż jazyk ESPERANTO. Vypracovali ├║lohy k ─Źl├ínku, a aj s├║┼ąa┼żn├║ ot├ízku. Mnoh├ę deti pokra─Źovali i cez prest├ívku. Vytiahli mapy, ktor├ę dostali presne pred rokom od kamar├ítov z Obchodnej akad├ęmie v Dolnom Kub├şne. A h─żadali - ┼ít├íty, mest├í, pozdravy...

Aj ┼żiaci z 1.B sa zapojili do D┼ła jazykov a na v├Żtvarnej v├Żchove modelovali p├şsmenk├í z plastel├şny, ktor├ę u┼ż poznaj├║ zo ┼álabik├íra a modelovali veci za─Ź├şnaj├║ce sa na tieto p├şsmenk├í. Pr├íca v┼íetky deti ve─żmi bavila.

Aj ┼żiaci 4.B si pripomenuli EDJ 2023 aktivitami na hodine slovensk├ęho jazyka a literat├║ry. V rodnom slovenskom jazyku, ktor├Ż im je najbli┼ż┼í├ş , vytv├írali pojmov├║ mapu, l├║┼ítili tajni─Źku, vyr├íbali vlajky E├Ü a SK, pracovali s mapou Eur├│py, vyh─żad├ívali eur├│pske ┼ít├íty a ich hlavn├ę mest├í, pozn├ívali ich jazyky a p├şsali kr├ítku ├║vahu na t├ęmu Pre─Źo m├ím r├íd sloven─Źinu.

Ich pekn├ę my┼ílienky v kr├ítkych slohov├Żch pr├ícach ukazuj├║ prehlbuj├║ci sa cit a l├ísku k ich rodn├ęmu jazyku i k Slovensku, na ktor├ę mus├şme by┼ą hrd├ş.

Aj ┼żiaci 4.C a 1.B si pripomenuli d├┤le┼żitos┼ą ovl├ída┼ą svoj materinsk├Ż jazyk, ale aj pozn├íva┼ą in├ę cudzie jazyky. V rodnom slovenskom jazyku, ktor├Ż im je najbli┼ż┼í├ş vytv├írali pojmov├║ mapu, l├║┼ítili tajni─Źku, vyr├íbali vlajky E├Ü a SK, pracovali s mapou Eur├│py, vyh─żad├ívali eur├│pske ┼ít├íty a ich hlavn├ę mest├í. Vytvorili kr├ísne plag├íty s najzn├ímej┼í├şmi eur├│pskymi jazykmi, vyh─żad├ívali zauj├şmavosti o jednotliv├Żch jazykoch a nau─Źili sa aj z├íkladn├ę fr├ízy napr. po taliansky, franc├║zsky, chorv├ítsky.

Na┼íi ┼ítvrt├íci (4.C) s prv├íkmi (1.B) si vysk├║┼íali rovesn├şcke vzdel├ívanie. ┼áikovn├ę ┼ítvrt├í─Źky nau─Źili deti ve─ża anglick├Żch hier a uk├ízali na┼íim najmen┼í├şm, ako m├┤┼żu komunikova┼ą po anglicky u┼ż na 1. stupni. Cie─żom t├Żchto aktiv├şt bolo osl├ívi┼ą jazykov├║ a kult├║rnu pestros┼ą v Eur├│pe a podpori┼ą u─Źenie sa materinsk├ęho, ale aj cudz├şch jazykov u┼ż od za─Źiatku ┼íkolskej doch├ídzky.


Z├í┼żitkov├í tvoriv├í diel┼ła ÔÇô 1.C ÔÇô 26.9.2023Na┼íi prv├íci z 1.C za┼żili de┼ł pln├Ż tvorivosti:

- prepojenie kn├şh a v├Żstavy

- Benkove krajiny slovom i obrazom

- Dni eur├│pskeho kult├║rneho dedi─Źstva 2023 DEDI─îSTVO ┼ŻI!


Odme┼łovanie za ├║spechy v s├║┼ąa┼żiach ÔÇô 22.9.2023V piatok 22. septembra sme op├Ą┼ą odme┼łovali za ├║spechy v s├║┼ąa┼żiach!

Luk├í┼í Zavo─Ćan─Ź├şk (8.A) a Matej Turo┼ł ( 8.A ) sa ├║spechy v atletike, Bibi├ína Kubalov├í (4.B), Lea Kriv├í┼łov├í (9.A), Tatiana Brez├íniov├í (8.B), Oskar ┼áabasevi─Źius (8.C) za ├║spech vo v├Żtvarnej s├║┼ąa┼żi.

Ďakujeme za reprezentáciu a gratulujeme!


Vyhodnotenie s├║┼ąa┼że "Ke─Ć gajdo┼íi gajduj├║..." ÔÇô september 2023Cie─żom v├Żtvarnej s├║┼ąa┼że bol z├íbavnou formou podpori┼ą z├íujem o tradi─Źn├║ kult├║ru regi├│nu v ktorom ┼żij├║ a jeho typick├Ż prejav - gajdy, gajdo┼ísk├║ hudbu, piesne a tance.

S├║┼ąa┼ż chcela povzbudi┼ą ├║─Źastn├şkov k vyjadreniu radosti z hry, tanca, z├íbavy a spolupatri─Źnosti.

Z celkov├ęho po─Źtu 125 pr├íc odborn├í porota ocenila aj na┼íich ┼żiakov v jednotliv├Żch kateg├│ri├ích.

Kateg├│ria II. Z┼á 1. ÔÇô 4.:

2. miesto: Bibiana Kubalová

Kateg├│ria III. Z┼á 5. ÔÇô 9.:

3. miesto:

Lea Kriv├í┼łov├í

Tatiana Brezániová

Oskar ┼áabasevi─Źius

Gratulujeme!


Vyhodnotenie s├║┼ąa┼że Knihomoli do Aquaparku ÔÇô 21.9.202321. septembra v kni┼żnici sl├ívnostne vyhodnotili ─Źitate─żsk├║ s├║┼ąa┼ż Knihomoli do Aquaparku 2. ro─Źn├şk. Zapojilo sa 5 tried zo z├íkladn├Żch ┼ík├┤l, viac ako 110 ┼żiakov.

├Üspe┼ín├ę boli obidve na┼íe zapojen├ę triedy:

2. miesto - noc v kni┼żnici s prekvapen├şm z├şskala minuloro─Źn├í 6.C trieda pod veden├şm p. u─Źite─żky Osadskej,

3. miesto - Callo zmrzlinu zadarmo pre cel├║ triedu z├şskala minuloro─Źn├í 2.B pod veden├şm p. u─Źite─żky Keve┼íovej.

Srde─Źne gratulujeme.


Telesn├í v├Żchova inak ÔÇô 3.A ÔÇô 20.9.2023┼Żiaci 3.A za┼żili hodinu telesnej v├Żchovy trochu inak. Otestovali si svoje znalosti z dopravn├Żch zna─Źiek, predviedli jazdu zru─Źnosti, a tie┼ż si zopakovali ak├ę d├┤le┼żit├ę je zodpovedn├ę spr├ívanie sa na ceste i na chodn├şku.


Jazda zru─Źnosti na horskom bicykli ÔÇô 20.9.2023V stredu 20. septembra sa aj na┼íi ┼ítvrt├íci z├║─Źastnili s├║┼ąa┼że v jazde zru─Źnosti na horskom bicykli, ktor├║ pripravili pracovn├şci Mesta Doln├Ż Kub├şn v r├ímci Eur├│pskeho t├Ż┼żd┼ła mobility 2023.

V┼íetci na┼íi ┼ítartuj├║ci ┼żiaci preuk├ízali v├Żborn├ę ovl├ídanie bicykla a schopnos┼ą reagova┼ą na n├ístrahy trate, ktor├í simulovala prek├í┼żky a situ├ície na na┼íich cest├ích, za ─Źo im patr├ş ve─żk├ę uznanie.

Najlep┼íie sa z na┼íich diev─Źat umiestnila Krist├şna Dibdiakov├í - 3. miesto. Z chlapcov Alexej Bi┼ítiak na 6. mieste.

Ďakujeme za reprezentáciu!

Ceny pre v┼íetk├Żch s├║┼ąa┼żiacich venovali Mesto Doln├Ż Kub├şn a Arriva, a.s.


Projekt Domestos ÔÇô september 2023Aj tento ┼íkolsk├Ż rok sa na┼íi ┼żiaci zapojili do projektu Domestos pre ┼íkoly. Cel├Ż rok bud├║ sp─║┼ła┼ą jednotliv├ę ├║lohy zameran├ę na zdravie, spr├ívne stravovanie, hygienu a boj s bakt├ęriami. Te┼í├şme sa, ┼że tento boj vyhr├íme.


Tr├ęneri v ┼íkole u prv├íkov -  20.9.2023V stredu 20. septembra prv├íci absolvovali prv├║ hodinu zameran├║ na koordin├íciu pohybov a schopnosti prekon├íva┼ą prek├í┼żky. ┼Żiaci si to u┼żili a u┼ż sa te┼íia na ─Ćal┼íie stretnutie s tr├ęnerom.


Stretnutie s D. Vojtasovou ÔÇô 18.9.2023V pondelok 18. septembra 2023 sme mali v Kuku─Ź├şnke vz├ícnu n├ív┼ítevu.

Pri┼íla sa na n├ís po nieko─żk├Żch rokoch pozrie┼ą a porozpr├íva┼ą sa na┼ía b├Żval├í ┼żia─Źka, s├║─Źasn├í MISS SLOVENSKO ÔÇô Daniela Vojtasov├í.

Po─Źas mil├ęho stretnutia s na┼íimi diev─Źatami porozpr├ívala o svojej ceste za ├║spechom, o svojom ┼żivote, o tom, ─Źo v┼íetko rob├ş, aby bola spokojn├í, ┼í┼ąastn├í a ├║spe┼ín├í.

Rozpr├ívala o n├íro─Źnej ceste, ale aj o tom, ┼że ni─Ź ne─żutuje.

Daniela bola v┼żdy cie─żavedom├í, chcela sa niekde posun├║┼ą a z├şska┼ą kvalitn├ę vzdelanie. Ke─Ć mala 15 rokov, skon─Źila na┼íu ┼íkolu so sam├Żmi jednotkami a odi┼íla z Doln├ęho Kub├şna ┼ítudova┼ą na gymn├ízium do Bratislavy. Stretla tam super ─żud├ş, robila a rob├ş to, ─Źo ju bav├ş.

Do s├║┼ąa┼że sa prihl├ísila najm├Ą preto, lebo chcela b├║ra┼ą stereotypy, ktor├ę s├║ ─Źasto sp├íjan├ę so s├║┼ąa┼żami kr├ísy a s mlad├Żmi kr├ísnymi ┼żenami, ktor├ę s├║ ─Źasto pova┼żovan├ę za hl├║pe. Chcela t├Żmto uk├íza┼ą, ┼że to tak nie je. Ku v┼íetk├ęmu, ─Źo rob├ş pristupuje s maxim├ílnym ├║sil├şm a nasaden├şm.

Jej ┼żivotn├í filozofia je: Veri┼ą si a neust├íle na sebe pracova┼ą. V┼żdy sa m├íme kde pos├║va┼ą.

Pekn├í ┼żivotn├í filozofia, treba sa jej dr┼ża┼ą, ml├íde┼ż z Kuku─Ź├şnky! ─Äakujeme ve─żmi pekne, Danielka, za pr├şjemne str├íven├ę chv├şle a prajeme kr├ísny a ├║spe┼ín├Ż ┼żivot!


Majstrovstv├í stredoslovenskej atletickej oblasti ÔÇô 17.9.2023V nede─żu 17. septembra sa na┼íi atl├ęti z├║─Źastnili Majstrovstiev stredoslovenskej atletickej oblasti jednotlivcov v Banskej Bystrici.

V─Ćaka v├Żborn├Żm v├Żkonom a osobn├Żm rekordom si na┼íi chlapci priniesli 2 medaily.

Zlat├║ medailu vyhral Luk├í┼í Zavo─Ćan─Ź├şk v hode kriketovou lopti─Źkou s v├Żkonom 54, 94 m a striebro vybojoval Matej Turo┼ł v skoku do v├Ż┼íky s v├Żkonom 145 cm. Gratulujeme!


Plody jesene ÔÇô september 2023Plody zeme a jesene - v├Żstavka v na┼íej ┼íkole...


Upracme si Slovensko ÔÇô 3.B, 1.C ÔÇô september 2023Druh├Ż septembrov├Ż t├Ż┼żde┼ł sa ┼żiaci z 3.B a 1.C zapojili do celoslovenskej akcie UPRACME SI SLOVENSKO (Deti nechc├║ smeti 4). Nau─Źili sa, ─Źi zopakovali pravidl├í triedenia odpadu, ─Źo a kam patr├ş. Potom sa vyzbrojili dobrou n├íladou, a pom├┤ckami na upratovanie (─Ćakujeme OZ Upracme si Slovensko a spolo─Źnosti Lidl) a upratali are├íl a ┼íir┼íie okolie na┼íej ┼íkoly.


Nezabudnut├ş susedia ÔÇô 9.C ÔÇô 8.9.2023Slovensko si 9. septembra pripom├şna DE┼ç OBET├Ź HOLOKAUSTU A RASOV├ëHO N├üSILIA a v┼íetky zlo─Źiny holokaustu a rasovej diskrimin├ície. V roku 1941, v deviaty septembrov├Ż de┼ł, za─Źal v slovenskom ┼ít├íte plati┼ą ┼Żidovsk├Ż k├│dex - vl├ídne nariadenie o pr├ívnom postaven├ş ┼Żidov, ktor├ę obsahovalo mno┼żstvo proti┼żidovsk├Żch predpisov. S├║─Źasne s t├Żmito z├íkonn├Żmi nariadeniami sa po─Źas obdobia druhej svetovej vojny vyd├ívali aj tak├ę, ktor├ę obmedzovali pr├íva R├│mov a mali jednozna─Źne diskrimina─Źn├Ż charakter. Tragick├ę osudy t├Żchto ─żud├ş kon─Źili napr├şklad v Osvien─Źime...

Pri tejto pr├şle┼żitosti sa na┼íi deviataci z├║─Źastnili dnes podujatia NEZABUDNUT├Ź SUSEDIA v priestoroch Gymn├ízia P. O. Hviezdoslava, pri b├Żvalej synag├│ge aj na ┼żidovskom cintor├şne. Mali mo┼żnos┼ą ucti┼ą si obete holokaustu, stretn├║┼ą sa a diskutova┼ą s ─żu─Ćmi, ktor├Żch rodiny pre┼íli ┼ąa┼żk├Żmi sk├║┼íkami, ale mali to ┼í┼ąastie a pre┼żili. V┼íetci sme si priali, aby sa ─żudia pou─Źili z hist├│rie a neboli ods├║den├ş pre┼ż├şva┼ą hr├┤zy op├Ą┼ą. NEN├üVIS┼Ą sa nestratila a dnes m├í rafinovan├ę podoby. Z mnoh├Żch ─żud├ş op├Ą┼ą rob├ş ter─Źe...


├Ü─Źelov├ę cvi─Źenie v pr├şrode ÔÇô O─îAP (ochrana ─Źloveka a pr├şrody) ÔÇô 6.9.2023Objednan├ę po─Źasie, na jednotku!!!

┼Żiaci II. stup┼ła plnili r├┤zne zauj├şmav├ę ├║lohy a z├írove┼ł tr├ívili pol d┼ła na ─Źerstvom vzduchu.

┼Żiaci 5. ro─Źn├şka str├ívili de┼ł na ihrisku v Medzihradnom. Za┼íportovali si, zdravo zas├║┼ąa┼żili a utu┼żili vz┼ąahy v nov├Żch kolekt├şvoch. Rie┼íili vedomostn├Ż kv├şz o Dolnom Kub├şne i o dopravn├Żch zna─Źk├ích. Vysk├║┼íali si ur─Źovanie svetov├Żch str├ín pomocou buzoly a mapy i pozorovan├şm pr├şrody. A na z├íver otestovali aj pripravenos┼ą v pr├şpade ohrozenia chemick├Żmi l├ítkami. Na z├íver ich pote┼íila sladk├í odmena i zmrzlina.

┼áiestaci a deviataci si zopakovali, ako sa orientova┼ą v ter├ęne, nau─Źili sa zalo┼żi┼ą ohe┼ł, pripravi┼ą si jedlo na ohni - opeka┼ą slaninku, ─Źi zapiec┼ą zemiaky v pahrebe. Po─Źasie prialo, tak sa mohli zahra┼ą aj s loptou.

┼Żiaci tried 7.A, 8.A, 8.B, 8.C mali viac turistiky. Pri v├Żstupe k vysiela─Źu nad Brezovcom mohli pozorova┼ą kr├ísnu inverziu po─Źasia a Kub├şn ponoren├Ż v hmle. Po oddychu a ob─Źerstven├ş boli ┼żiaci pou─Źen├ş o postupoch, ako rie┼íi┼ą mimoriadne situ├ície civilnej ochrany a tie┼ż si zopakovali zo zdravotnej pr├şpravy poskytnutie prvej pomoci.

Nov├ę vedomosti vyu┼żili v s├║┼ąa┼żi p├Ą┼ą─Źlenn├Żch dru┼żstiev, ktor├í prebehla na ihrisk├ích na Brezovci. Dru┼żstv├í mali za ├║lohu spr├ívne vyplni┼ą vedomostn├Ż test, ur─Źi┼ą vybran├ę druhy rastl├şn a s├║┼ąa┼żili tie┼ż v r├Żchlosti a ┼íikovnosti pri prenose "zranen├ęho" na nosidl├ích. V├ş┼ąazn├ę t├şmy si odniesli sladk├║ odmenu. Pestr├Ż a pln├Ż de┼ł n├í┼ího ├║─Źelov├ęho cvi─Źenia zakon─Źili niektor├ş ┼żiaci e┼íte futbalom, volejbalom a cvi─Źen├şm na outdoorov├Żch ihrisk├ích.


Prv├Żkr├ít v kni┼żnici ÔÇô 1.C ÔÇô 6.9.2023Spolupr├íca s vydavate─żstvom ARES - 3.B ÔÇô 6.9.2023E┼íte sme po pr├ízdnin├ích len prekro─Źili prah na┼íej ┼íkoly, a u┼ż n├ís - deti z 3.B ─Źakal bal├ş─Źek z vydavate─żstva ARES. V j├║ni sme vypracovali s├║┼ąa┼żn├ę ├║lohy z ─Źasopisu Envir├í─Źik, odpovede vlo┼żili do ob├ílky a trpezlivo ─Źakali. A dnes r├íno n├ís ─Źakalo prekvapenie - diplomy pre s├║┼ąa┼żiacich, ─Źasopisy a knihy. Jedna pre deti, no a druh├í pre pani u─Źite─żku. ─Äakujeme!

V j├║ni sa ┼żiaci 3.B z├║─Źastnili besedy s pani spisovate─żkou Danu┼íou Dragulovou-Faktorovou v Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka v Dolnom Kub├şne. Beseda bola pou─Źn├í, vesel├í, a zdala sa kr├ítka. Po pr├şchode do ┼íkoly sme sa chceli p. spisovate─żke po─Ćakova┼ą, a tak sme jej nap├şsali dopis. ─îas┼ą z neho vy┼íla v septembrov├Żch ─Ź├şslach ─Źasopisov vydavate─żstva ARES.


Vitajte v KUKU─î├ŹNKE, prv├í─Źikovia! ÔÇô 4.9.2023Prv├í─Źikom prajeme kr├ísne ┼íkolsk├ę dni, ve─ża radosti z pozn├ívania, z priate─żstiev a nov├Żch z├í┼żitkov. Nech sa im dar├ş ka┼żd├Ż jeden ┼íkolsk├Ż de┼ł!