Z┼á Martina Kuku─Ź├şna
"Ka┼żd├ę poznanie vych├ídza zo srdca, ka┼żd├ę vzdelanie zo ┼żivota"

Denn├Ż letn├Ż t├íbor EKOVANDR├ü─îIK - 1. 7. - 4. 7. a 8. 7. - 12. 7. 2019


    V piatok 12.7. sme ├║spe┼íne ukon─Źili letn├║ pr├ízdninov├║ ─Źinnos┼ą na Kuku─Ź├şnke. V dvoch turnusoch - od 1.7. do 4.7. a od 8.7. do 12.7. 2019 - sme odrekreovali 50 det├ş, ktor├ę si rodi─Źia na tieto aktivity prihl├ísili. Rekrea─Źn├í ─Źinnos┼ą sa uskuto─Źnila aj v─Ćaka podpore mesta Doln├Ż Kub├şn cez projekt "┼áanca pre v┼íetk├Żch". N├í┼í denn├Ż t├íbor sa niesol v znamen├ş ekol├│gie pod n├ízvom EKOVANDR├ü─îIK. Vandrovali sme na nezvy─Źajn├Żch a ve─żmi zauj├şmav├Żch miestach, zaoberaj├║cich sa ┼żivotn├Żm prostred├şm, ekol├│giou a ochranou pr├şrody. Deti nav┼ít├şvili miesta, kde sa so svojimi rodi─Źmi nedostan├║ - ├║troby priehradn├ęho m├║ru, zdroj pitnej vody v Oraviciach, ─îOV, Technick├ę slu┼żby, ZOO a ─Ćal┼íie in├ę zauj├şmav├ę miesta. Spokojnos┼ą det├ş aj rodi─Źov bola ve─żk├í. Po─Ćakovanie patr├ş v┼íetk├Żm, ktor├ş priebeh t├íbora a aktivity zabezpe─Źovali. Tu s├║ fotky z aktiv├şt I. turnusu:    V II.turnuse sme vandrovali t├Żmi ist├Żmi miestami ako v I., len n├ís zavialo e┼íte do ZOO Bojnice, do Parku Martina Kuku─Ź├şna i do Aquaparku. Deti z├şskali ve─ża nov├Żch inform├íci├ş aj nov├ę kamar├ítstva. U┼ż teraz sa te┼í├şme na ─Ćal┼íie podobn├ę stretnutia a aktivity:Rozl├║─Źka s deviatakmi - 28. 6. 2019    Piatok 28. 6. 2019 sme pre┼ż├şvali v ┼íkole ve─żmi emot├şvne -  l├║─Źili sme sa s deviatakmi. Majte sa kr├ísne, ┼í┼ąastn├Ż a ├║spe┼ín├Ż ┼żivot prajeme!


Preteky v skoku do v├Ż┼íky - 26. 6. 2019   D┼ła 26. 6. 2019 sa v na┼íej telocvi─Źni konali prv├ę preteky v skoku do v├Ż┼íky na na┼íom novom dosko─Źisku, ktor├ę zak├║pila TJ Orava z dot├ície mesta v r├ímci grantov├ęho programu ┼áanca pre v┼íetk├Żch. S├║┼ąa┼że sa z├║─Źastnilo 32 det├ş. ┼Żiaci sk├íkali s rados┼ąou a na to, ┼że nebolo ve─ża ─Źasu na tr├ęning, sk├íkali v├Żborne. D├║fame, ┼że z├íujem o t├║to atrakt├şvnu discipl├şnu bude st├íle v├Ą─Ź┼í├ş a nadvia┼żeme na trad├şciu a kvalitu Oravskej latky z minulosti.


V├Żsledky v kateg├│rii mlad┼íieho ┼żiactva:

1. Darina Klia─Źikov├í (120cm)

2. Lesia Baloghová (111cm)

3. Vanessa Hubo─Źanov├í (111cm)

1. Matej Marcinek (130cm)

2. Matúš Pacák (126cm)

3. J├ín Kurinsk├Ż (120cm)


V├Żsledky v kateg├│rii star┼íieho ┼żiactva:

1. Lenka Z├ípoto─Źn├í (127cm)

2. Bibiána Magová (119cm)

3. Dominika ┼Ż├í─Źikov├í (116cm)

1. R├│bert Judiak (137cm)

2. Matej Nem─Źek (135cm)

3. Filip Zemen─Ź├şk (131cm)


Didaktick├ę hry v pr├şrode - 1. B, 3. A - 26. 6. 2019Opeka─Źka - 9. D - 26. 6. 2019    Posledn├ę dni v ┼íkole  vyu┼żila 9. D na ÔÇ×opeka─ŹkuÔÇť. Kr├ísne po─Źasie, v├Żborn├í partia, super z├íbava...


Tajomn├Ż list 2. B pre 2. C - 25. 6. 2019    V utorok 25. j├║na 2019 do na┼íej triedy doru─Źili list. Tak├Ż naozajstn├Ż - tajomn├Ż a ne─Źakan├Ż. Nap├şsali n├ím ho spolu┼żiaci z 2. B. Vlo┼żili do ob├ílky a aj odniesli poda┼ą na po┼ítu. Presne tak, ako sme sa to u─Źili na hodin├ích slohu. ─Äakujeme V├ím. Kamar├íti z 2. C


Dotyky s literat├║rou, Vy┼ínokub├şnske prviesenky - 2. A - 20. 6. a 21. 6. 2019    V r├ímci sprievodn├Żch podujat├ş celoslovenskej recita─Źnej s├║┼ąa┼że Hviezdoslavov Kub├şn sa ┼żiaci 2. A triedy z├║─Źastnili nieko─żk├Żch akci├ş. D┼ła 20. 6. to bola tradi─Źn├í akcia Dotyky s literat├║rou, ktorej dejiskom sa stal Park Martina Kuku─Ź├şna. Okrem  recit├ície v ich podan├ş si mohli vybra┼ą pod─ża vlastn├ęho v├Żberu aj pon├║kan├ę knihy. D┼ła 21. 6. sa z├║─Źastnili vo Vy┼ínom Kub├şne recita─Źnej s├║┼ąa┼że pod n├ízvom Vy┼ínokub├şnske prviesenky ÔÇô s├║┼ąa┼że recit├ítorov po├ęzie a pr├│zy miestnych z├íkladn├Żch ┼ík├┤l, kde z├şskali nasledovn├ę umiestnenia: 1. miesto- Terezka ┼áuvadov├í, 2. miesto - Nelka Go─Źalov├í, 3. miesto ÔÇô Nelka Z├íchelov├í. Recit├ítorom srde─Źne blaho┼żel├íme!


┼ákola v pr├şrode - Tatransk├í ┼átrba - 3. ro─Źn├şk - 17. 6. - 21. 6. 2019Krásy Moravy - 7. B, 8. D - 19. 6. 2019    Siedmaci a ├┤smaci si u┼żili n├ídhern├Ż slne─Źn├Ż de┼ł na Morave, kde nav┼ít├şvili ok├║z─żuj├║ci z├ímok v Ledniciach, z├ímok vo Valticiach a z├íbavn├Ż vedeck├Ż park VIDA! v Brne, kde sa dos├Żtosti zahrali s hrav├Żmi expon├ítmi a videli vynikaj├║cu chemick├║ ┼íou pln├║ v├Żbuchov.


Region├ílna v├Żchova v spolupr├íci s Oravskou kni┼żnicou A. Habov┼ítiaka - 1. B

19. 6. 2019    V stredu 19. j├║na ┼żiaci 1. B triedy nav┼ít├şvili Historick├Ż cintor├şn aj Park dejate─żov. Podujatie sa uskuto─Źnilo v r├ímci v├Żznamn├ęho t├Ż┼żd┼ła venovan├ęho 65. v├Żro─Źiu Hviezdoslavovho Kub├şna. Po polo┼żen├ş kyti─Źky pri Hviezdoslavovom hrobe sme sa presunuli mestom  do Parku dejate─żov, aby sme spozn├ívali v r├ímci rozv├şjania region├ílnej v├Żchovy v├Żznamn├ę osobnosti p├┤sobiace na Orave. Pre prv├í─Źikov boli v "Klenotnici oravsk├Żch dejate─żov" pripraven├ę tetou knihovn├ş─Źkou Alenkou a triednou pani u─Źite─żkou zauj├şmav├ę ├║lohy, prostredn├şctvom ktor├Żch bolo oboznamovanie sa  s dejate─żmi jednoduch┼íie a zauj├şmavej┼íie. ┼Żiaci pozorne ─Ź├ştali, pracovali s historickou mapou, skladali puzzle, vyh─żad├ívali rodisk├í oravsk├Żch osobnost├ş, ako aj obce v regi├│ne Orava. Po ├║spe┼ínej a inform├íciami nabitej pr├íci ka┼żd├ęho ─Źakala odmena. Nasp├Ą┼ą sme sa vracali pln├ş z├í┼żitkov a s dobr├Żm pocitom, ┼że sme sa o na┼íom rodnom meste dozvedeli nie─Źo nov├ę a zauj├şmav├ę. Trad├şcie naozaj sp├íjaj├║ v┼íetky gener├ície.


Exkurzia do Prahy - 17. 6. - 19. 6. 2019    Na┼íi ┼żiaci na trojd┼łovej exkurzii v PRAHE po dlhej ceste absolvovali prehliadku Star├ęho mesta po Karlov most. ─Äal┼í├ş de┼ł nav┼ít├şvili Hrad, Pet┼Ö├şn, Kriv├ę zrkadl├í a za┼żili nezabudnute─żn├║ ve─Źern├║ atmosf├ęru stove┼żatej Prahy, kde uk├ízali, ┼że sa vo svete nestratia. Chv├ş─żami bavili n├ív┼ítevn├şkov Prahy a ich z├íbava ┼żala aplauz. Posledn├Ż de┼ł po ra┼łajk├ích ich ─Źakal e┼íte V├íclav├ík, N├írodn├ę m├║zeum, Burger king... a unaven├ş, ale s mno┼żstvom z├í┼żitkov ┼í┼ąastne docestovali domov!


Bachledova dolina - 6. C - 14. 6. 2019    Na┼íi ┼íiestaci sa v piatok 14. 6. 2019 vybrali na v├Żlet do Bachledovej doliny. Po n├íro─Źnom v├Żstupe v poriadnom ├║peku, so ┼íiltovkami na hlav├ích a s f─ża┼íami vody v ruk├ích, absolvovali prech├ídzku po CHODN├ŹKU KORUNAMI STROMOV. Zastavili sa pri adrenal├şnov├Żch atrakci├ích aj n├íu─Źn├Żch paneloch s ├║lohami. Najzauj├şmavej┼íia bola "trampol├şna" na vrchole vyhliadkovej ve┼że, kde mnoh├ş prekonali strach z v├Ż┼íky. A┼ż na jedno odret├ę koleno v┼íetko dopadlo na 1!


Vyhodnotenie zberu papiera - 14. 6. 2019    Nazbierali sme 13 802 kg papiera! Odme┼łujeme prv├ę 3 miesta na 1. aj na 2. stupni. ─Äakujeme v┼íetk├Żm, ktor├ş sa z├║─Źastnili a boli akt├şvni, znovu sme nie─Źo urobili pre svoje ┼żivotn├ę prostredie


Dejepis pod star├Żm orechom - 9. ro─Źn├şk - 13. 6. 2019    Don├║ti┼ą deviatakov nie─Źo kvalitn├ę vyprodukova┼ą aj po sk├║┼íkach na stredn├ę ┼íkoly, je mal├Ż z├ízrakÔÇ╝´ŞĆ V kombin├ícii s hor├║─Źavami uplynul├ęho t├Ż┼żd┼ła e┼íte v├Ą─Ź┼í├ş... Rozhodli sme sa preto absolvova┼ą obhajobu dejepisn├Żch projektov v tieni koruny star├ęho orecha...


Futbalisti v Limanowej - 13. 6. 2019    V r├ímci dru┼żobnej spolupr├íce so Z├íkladnou ┼íkolou ─Ź. 3 v Limanowej a 50 - ro─Źnej dru┼żby na┼íich miest: Doln├Ż Kub├şn a Limanowa boli na┼íi mal├ş futbalisti pozvan├ş na n├ív┼ítevu. S├║─Źas┼ąou priate─żsk├ęho stretnutia bolo aj odohratie dvoch priate─żsk├Żch futbalov├Żch z├ípasov. Obidva skon─Źili rem├şzou ( 4:4 a 6:6 ), obidve dru┼żstv├í boli v├Żborn├ę. Potr├ípili n├ís hor├║─Źavy, ale zmrzlinka za dobr├Ż v├Żkon v┼íetk├Żch pote┼íila. Na september sme pozvali na n├ív┼ítevu na┼íich po─żsk├Żch kamar├ítov. U┼ż teraz sa te┼í├şme na stretnutie.


Ob─Źianska n├íuka pri bystereckej ve┼żi - 6. C - 13. 6. 2019    Dnes sa na┼íi ┼íiestaci vybrali na hodinu ob─Źianskej n├íuky ku starej bystereckej ve┼żi, ktor├í u┼ż nejak├Ż ten t├Ż┼żde┼ł pon├║ka dva zauj├şmav├ę panely so star├Żmi fotografiami Ve─żk├ęho Bysterca a inform├ície o jeho hist├│rii ─Źi rodin├ích, ktor├ę tu ┼żili. Dozvedeli sa, ┼że lokalita, kde s├şdli aj na┼ía ┼íkola, bola na kr├ítky ─Źas od roku 1418 aj meste─Źkom. Na z├íver dobre padli nanuky z miestneho obchodu...


De┼ł pln├Ż prekvapen├ş... - 4. B - 12. 6. 2019    De┼ł pln├Ż prekvapen├ş ... tak tak├Ż bol 12. j├║n v 4. B. Cesta vlakom, n├ív┼íteva ÔÇ×Izby star├Żch mater├şÔÇť, dielne s modrotla─Źou, P├írnick├ę jazer├í s n├íu─Źn├Żm chodn├şkom, opeka─Źka, torta, rozl├║─Źka, futbal, ┼íi┼íky od starkej, ve─ża smiechu a z├íbavy. Domov sme sa vr├ítili unaven├ş, op├ílen├ş, ale spokojn├ş.


Ilustr├ítori v kni┼żnici A. Habov┼ítiaka - 1. B - 12. 6. 2019    V stredu 12. j├║na ┼żiaci 1. B triedy v r├ímci rozv├şjania ─Źitate─żskej gramotnosti a v r├ímci projektu Okresnej kni┼żnice A. Habov┼ítiaka a Tesca sa z├║─Źastnili aktivity s tetou knihovn├ş─Źkou Alenkou Javorkovou na t├ęmu "Ilustr├ície z knihy Leonardo koc├║r z ulice". Po pre─Ź├ştan├ş kr├ítkych ├║ryvkov a rie┼íen├ş ├║loh na porozumenie textu sa v┼íetci usilovne pustili do pr├íce. Na v├Żkresoch r├ístli mal├ę aj ve─żk├ę ma─Źi─Źky a bolo ich veru ne├║rekom. Po skon─Źen├ş pr├íce si dvojice pripravili vymyslen├ę pr├şbehy pod─ża zadan├Żch obr├ízkov. Fant├ízia pracovala na pln├ę obr├ítky. Prv├íci uk├ízali, ┼że ich celoro─Źn├í usilovn├í pr├íca  sa naozaj vyplatila a postupne sa st├ívaj├║ ─Źoraz zdatnej┼í├şmi ─Źitate─żmi.


Samuraji - 3. ro─Źn├şk - 11. 6. 2019    ┼átudenti zo strednej ekonomickej ┼íkoly si pripravili pre na┼íich tretiakov kr├ísne predpoludnie s n├ízvom Samuraji. Pripravili im mno┼żstvo zauj├şmav├Żch aktiv├şt. ┼Żiaci si precvi─Źili postreh, tvorivos┼ą, ┼íikovnos┼ą, obratnos┼ą. Videli uk├í┼żku bojov├ęho umenia, niektor├ş si ho aj vysk├║┼íali. Deti si pochutnali na skvelom ob─Źerstven├ş. Domov si odniesli diplomy a mal├║ pozornos┼ą. ─Äakujeme ┼ítudentom a u─Źite─żom strednej ekonomickej ┼íkoly za kr├ísne chv├şle.


Exkurzia do Osvien─Źimu - 9. ro─Źn├şk - 7. 6. 2019    Na┼ía ┼íkola pre deviatakov zorganizovala v piatok 7. j├║na u┼ż ┼íestn├ísty dejepisn├Ż pozn├ívac├ş z├íjazd do b├Żval├ęho nacistick├ęho koncentra─Źn├ęho t├íbora AUSCHWITZ - OSVIEN─îIM v Po─żsku. Tradi─Źn├í prehliadka m├║zea sa za─Źala v kine, kde sme videli zostrih dobov├Żch z├íberov z oslobodenia t├íbora v janu├íri 1945. Potom sme sa presunuli do are├ílu prvej ─Źasti t├íbora, kde n├ís priv├ştal nesl├ívne zn├ímy n├ípis ARBEIT MACHT FREI - PR├üCA OSLOBODZUJE...

    Zauj├şmav├í a na pocity bohat├í bola aj prehliadka druhej ─Źasti t├íbora KL AUSCHWITZ - BIRKENAU - BREZINKA. V hor├║com letnom po─Źas├ş sme zvl├ídli ─Ćal┼í├şch 90 min├║t v priestoroch b├Żval├Żch barakov, na rampe smrti, pri ruin├ích b├Żval├Żch kremat├│ri├ş. Pri pomn├şku obetiam holokaustu sme, pri n├ípise na po─Źes┼ą slovensk├Żch obet├ş nacistick├Żch zvr├ítenost├ş, zap├ílili svie─Źky a polo┼żili kyticu kvetov ...


N├ív┼íteva dopravn├ęho ihriska - 1. B, 3. A - 6. 6. 2019    Vo ┼ítvrtok 6. j├║na 2019 ┼żiaci 1. B a 3. A nav┼ít├şvili dopravn├ę ihrisko na s├şdlisku Brezovec, aby sa u─Źili aj zdokona─żovali vo svojich dopravn├Żch vedomostiach o pravidl├ích cestnej prem├ívky,  dopravn├Żch zna─Źk├ích, v├Żbave cyklistov, vysk├║┼íali si jazdu na bicykloch, aut├ş─Źkach, ─Źi kolobe┼żk├ích. Po malej predn├í┼íke s Mgr. Du┼íanom Medzihradsk├Żm a pr├şprave trate Bc. Branislavom Medveck├Żm sa za─Źlenili do improvizovanej cestnej prem├ívky a svoje dopravn├ę vedomosti realizovali priamo na mieste. Ver├şme, ┼że aj tak├Żmito cvi─Źn├Żmi jazdami sa z na┼íich ┼żiakov stan├║ zru─Źn├ş ├║─Źastn├şci cestnej prem├ívky.


Pobyt pre ├║spe┼ín├Żch - O┼í─Źadnica - 5. 6. a 6. 6. 2019Prevzatie ocenenia vo v├Żtvarnej s├║┼ąa┼żi Vesm├şr o─Źami det├ş - 5. 6. 2019    V stredu 5. j├║na 2019 sa  v Oravskom kult├║rnom stredisku v Dolnom Kub├şne konala vernis├í┼ż spojen├í s odovzd├ívan├şm ocenen├ş vo  v├Żtvarnej s├║┼ąa┼żi "Vesm├şr o─Źami det├ş", ktor├║ vyhl├ísila slovensk├í hvezd├íre┼ł v Hurbanove. Na┼ía ┼żia─Źka Andrejka P├║─Źikov├í z 1. B triedy  z├şskala v region├ílnom kole za v├Żtvarn├║ pr├ícu s n├ízvom Vesm├şrne bludisko kr├ísne II. miesto. Prv├í─Źke Andrejke  srde─Źne gratulujeme a ┼żel├íme ve─ża  maliarskych in┼ípir├íci├ş a ├║spechov.


N├ív┼íteva kni┼żnice - 1. B, 3. A - 5. 6. 2019    V stredu 5. j├║na 2019 ┼żiaci 1. B a 3. A nav┼ít├şvili Oravsk├║ kni┼żnicu A. Habov┼ítiaka, aby zdokona─żovali svoju ─Źitate─żsk├║ gramotnos┼ą zapojen├şm sa do projektu "Cel├ę Slovensko ─Ź├şta de┼ąom". Teta knihovn├ş─Źka Alenka Javorkov├í n├ím spolu s tetou Majkou a s vybran├Żmi ┼żiakmi ─Ź├ştali ├║ryvky z kn├şh s pr├│zou aj s veselou po├ęziou. Na z├íver si ┼żiaci vypo┼żi─Źali nov├ę knihy, aby bl├ş┼żiace sa pr├ízdninov├ę dni mohli str├ívi┼ą okrem ┼íportovania aj s kni┼żn├Żmi hrdinami.


┼ákolsk├Ż v├Żlet do Oravsk├ęho Podz├ímku - 1. B, 1. C - 4. 6. 2019    V utorok 4. j├║na 2019 sa ┼żiaci 1. B a 1. C vybrali spozn├íva┼ą svoj regi├│n v├Żletom na Oravsk├Ż rozpr├ívkov├Ż hrad. U┼ż cestou vl├í─Źikom za vesel├ęho spevu det├ş sme obdivovali kr├ísy okolitej pr├şrody. Pri zahliadnut├ş majest├ítneho Oravsk├ęho hradu ┼żiaci neskr├Żvali svoje nad┼íenie. Po pr├şchode na n├ídvorie  sme sa stali s├║─Źas┼ąou r├┤znych rozpr├ívok a s obdivom pozorovali rozpr├ívkov├ę postavy, ktor├Żm sme pom├íhali h─żada┼ą ─żudov├ę m├║drosti v pr├şsloviach a porekadl├ích. Za spr├ívne odpovede sme ako odmenu dost├ívali pe─Źiatky na plag├ítiky. Po ukon─Źen├ş prehliadky sa v┼íetci te┼íili na n├íkup suven├şrov, ktor├ę im bud├║ pripom├şna┼ą nielen m├║dros┼ą a dobro rozpr├ívok, ale aj z├í┼żitky z ich Prv├ę ho ┼íkolsk├ęho v├Żletu.


Prevzatie ocenenia za v├Żtvarn├║ s├║┼ąa┼ż Takto vid├şm svoje mesto o 50 rokov

1. 6. 2019     V sobotu 1. j├║na na MDD si v r├ímci osl├ív 50. v├Żro─Źia spolupr├íce miest Doln├Ż Kub├şn a Limanowa prevzali z r├║k prim├ítorov ocenenia za postup do v├ş┼ąazn├ęho p├ísma vo v├Żtvarnej s├║┼ąa┼żi "Takto vid├şm svoje mesto o 50 rokov" Tom├í┼íko Zelen├ík a Tade├í┼íko Kostro┼í z I. B. V├ş┼ąazn├ę aj s├║┼ąa┼żn├ę pr├íce s├║ vystaven├ę vo vestibule MsKS a v septembri poputuj├║ na v├Żstavu do mesta Limanowa. Obidvom prv├í─Źikom gratulujeme a ─Ćakujeme za ├║spe┼ín├║ reprezent├íciu.


Medzin├írodn├Ż de┼ł det├ş - 1. 6. 2019    1. j├║n 2019 - n├ídhern├Ż de┼ł, oslava MDD aj v na┼íej r├ę┼żii... program, tvoriv├ę dielne, ┼íportov├ę aktivity, ma─żovanie na tv├ír. ─Äakujeme v┼íetk├Żm, ktor├ş k tak├ęmuto kr├ísnemu, slne─Źn├ęmu, z├íbavn├ęmu a tvoriv├ęmu d┼łu prispeli.


M├║zeum oravskej dediny v Zuberci - 2. A, 2. B, 2. C, 4. B - 31. 5. 2019    31. m├íja 2019 sa ┼żiaci 2.A, 2.B, 2.C a 4.B z├║─Źastnili ┼íkolsk├ęho v├Żletu v M├║zeum oravskej dediny v Zuberci. Program pod n├ízvom ÔÇ×Zahrajme sa ako kedysiÔÇť zah┼Ľ┼łal tvoriv├ę dielne ako hrn─Źiarstvo, rezb├írstvo, drot├írstvo, svie─Źk├írstvo, ma─żbu na sklo, pernik├írstvo. Anim├ítori v dobovom odeve predstavili de┼ąom ┼íkolsk├ę vyu─Źovanie v minulosti, sp├┤sob b├Żvania, dom├ícu v├Żrobu pl├ítna a s├║kna, ml├ítenie a mletie obilia v objekte mlyna. Turistick├Ż vl├í─Źik previezol deti kr├ísnou pr├şrodou pohoria Roh├í─Źov. ┼átvrt├íci nav┼ít├şvili aj prv├║ spr├şstupnen├║ jasky┼łu na Orave - Brestovsk├║ jasky┼łu.


Vesel├Ż De┼ł det├ş v 1. B - 31. 5. 2019V┼íetk├Żm de┼ąom zo srdca  ┼żel├íme ve─ża radostne a ┼í┼ąastne pre┼żit├Żch dn├ş.


MDD v archeoparku - 6. C - 31. 5. 2019    Na┼íi ┼íiestaci (6. C) v piatok 31. 5. 2019 podnikli netradi─Źn├║ cestu do d├ívnej minulosti. Zav├ştali do archeoparku Mokr├Ż k├║t vo Vy┼ínom Kub├şne, kde im archeologi─Źka cez rozpr├ívanie a r├┤zne vykop├ívky pribl├ş┼żila ┼ąa┼żk├║ dobu kamenn├║, meden├║, bronzov├║ aj ┼żelezn├║. V dobovom pr├şbytku - zemnici si vysk├║┼íal, ak├ę ┼ąa┼żk├ę bolo drvi┼ą obilie, d├║cha┼ą mechmi do oh┼ła, vyrobi┼ą keramiku... Zauj├şmav├í bola aj uk├í┼żka dobov├ęho obliekania, ├║─Źesov a povinnej v├Żbavy ka┼żd├ęho mu┼ża. Na miesto sa ur─Źite op├Ą┼ą vr├ítime...


MDD - ┼á├║tovsk├Ż vodop├íd - 9. D - 31. 5. 2019    9. D osl├ívila MDD na turistike k ┼á├║tovsk├ęmu vodop├ídu, ktor├Ż m├í d─║┼żku 38 metrov a je najdlh┼í├ş v Malej Fatre. Treba vidie┼ą a po─Źu┼ą...


─î├ştajme si... 2019 - 2. A, 4. B - 30. 5. 2019    Vo ┼ítvrtok 30. m├íja 2019 sa triedy 2. A a 4. B v Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka z├║─Źastnili ÔÇ×─Źitate─żsk├ęho marat├│nuÔÇť, kde sa pok├║sili spolu s ostatn├Żmi ─Źitate─żmi prekona┼ą rekord 46 040 ─Ź├ştaj├║cich det├ş.


Dejepis pri Baj─Źiovskej ve┼żi - 8. A - 27. 5. 2019    Po─Źasie ├┤smakom kone─Źne dovolilo vybra┼ą sa na hodinu dejepisu k Baj─Źiovskej ve┼żi, za z├íchranu ktorej sme pred p├ír t├Ż┼żd┼łami horlivo bojovali. Priamo na mieste si pre─Ź├ştali autentick├Ż text G├Ące─żsk├Żch ┼żiadost├ş oravsk├ęho ─żudu. Ver├şme, ┼że toto miesto v─Ćaka grantu 50 000 eur u┼ż ─Źoskoro nebude hanbou vz┼ąahu k na┼íim n├írodn├Żm dejate─żom, ktor├ş v roku 1848 bojovali za na┼íu slobodu a pr├íva, ktor├ę dnes u┼ż berieme akosi automaticky...


Orava má Talent 2019 - 1. miesto v kategórii spev - 26. 5. 2019    Na┼ía super spev├í─Źka - Emma Martinez Majdi┼íov├í - z├şskala v├ş┼ąazstvo v kateg├│rii spev v s├║┼ąa┼żi Orava m├í Talent. Gratulujeme!


Sl├ívik Slovenska 2019 - okresn├ę kolo - 3. miesto - 23. 5. 2019    Gratulujeme Lenke Ratulovskej, ktor├í obsadila 3. miesto v spev├íckej s├║┼ąa┼żi SL├üVIK SLOVENSKA 2019 (III. kateg├│ria - 7. - 9. ro─Źn├şk Z┼á).


Skok sem - skok tam - rovesn├şcke vzdel├ívanie - 22. 5. 2019    V stredu 22 . 5. 2019 sa v na┼íej telocvi─Źni uskuto─Źnila kr├ísna aktivita so ┼żiakmi zo ┼ápeci├ílnej z├íkladnej ┼íkoly v Dolnom Kub├şne - 4. ─Źas┼ą rovesn├şckeho vzdel├ívania SKOK SEM- SKOK TAM - pohybov├ę aktivity , s├║┼ąa┼żiv├ę hry... V┼íetci to kr├ísne zvl├ídli, na┼íi ┼żiaci ve─żmi pom├íhali. Boli ste super!

Pozrite si aj report├í┼ż - Spr├ívy RTVS z regi├│nov - "Dolnokub├şnski ┼żiaci pom├íhaj├║ hendikepovan├Żm" (─Źas 8:39).


Futbal Cup - mal├Ż futbal star┼í├şch ┼żia─Źok - okresn├ę a region├ílne kolo - 1. a 3. miesto

17. 5. a 22. 5. 2019    Na┼íe diev─Źat├í bojovali v malom futbale star┼í├şch ┼żia─Źok - Futbal Cup - ako ozajstn├ę bojovn├ş─Źky, v okresnom kole z├şskali v├ş┼ąazstvo a v region├ílnom kole pekn├ę 3. miesto. Gratulujeme.


Exkurzia do M├║zea holokaustu v Seredi - 21. 5. 2019    ┼Żiaci 8. D triedy Radovan Hlavat├şk a Michal J├íno┼íka, ├║spe┼ín├ş rie┼íitelia okresn├ęho kola dejepisnej olympi├ídy, sa v utorok 21. m├íja 2019 za na┼íu ┼íkolu z├║─Źastnili pozn├ívacej exkurzie do M├║zea holokaustu Ôťí´ŞĆ v Seredi. Podujatie organizoval a financoval pre ┼żiakov a u─Źite─żov dejepisu z Oravy a Liptova Slovensk├Ż zv├Ąz protifa┼íistick├Żch bojovn├şkov. U┼ż ─Źoskoro sa na┼íi deviataci vyber├║ do b├Żval├ęho nemeck├ęho koncentra─Źn├ęho t├íbora Auschwitz/Osvien─Źim v Po─żsku...


Z├í┼żitkov├ę u─Źenie v Oravskej gal├ęrii a Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka - I. B

17. 5. 2019


    V piatok 17. m├íja 2019 ┼żiaci I. B str├ívili hodinu v├Żtvarnej v├Żchovy netradi─Źne v priestoroch Oravskej gal├ęrie s galerijn├Żm pedag├│gom  ┼Żofkou M├Ąsiarovou, kde mali mo┼żnos┼ą nav┼ít├şvi┼ą origin├ílnu a jedine─Źn├║ v├Żstavu venovan├║ pamiatke Leonardovi da Vincimu pri pr├şle┼żitosti 500. v├Żro─Źia jeho ├║mrtia. ┼át├║diom jeho ┼żivota i diela sa zaober├í akademick├Ż maliar Stanislav Lajda, ktor├Ż pr├íve v Oravskej gal├ęrii vystavuje zmen┼íen├║ rekon┼ítrukciu Leonardovej Poslednej ve─Źere, na ktorej pracoval vy┼íe desa┼ą rokov. ┼Żiaci svoje z├í┼żitky z ve─żkolep├ęho obrazu stv├írnili na v├Żkresy priamo v gal├ęrii. Potom sa presunuli do Oravskej kni┼żnice, kde im pani knihovn├ş─Źka Alenka  Javorkov├í uk├ízala knihy, ktor├ę tie┼ż ilustroval Stanislav Lajda. Kult├║rne pre┼żit├ę dopoludnie je pre mlad├║ gener├íciu ur─Źite dobrou in┼ípir├íciou.


Elektronick├ę testovanie TIMSS - 14. a 15. 5. 2019    Dva dni prebiehalo v na┼íej ┼íkole elektronick├ę testovanie TIMSS 2019, ktor├ę zis┼ąuje trendy vo v├Żkonoch ┼żiakov 4. ro─Źn├şka v matematike a pr├şrodovedn├Żch predmetoch, sk├║ma rozdiely medzi n├írodn├Żmi vzdel├ívac├şmi syst├ęmami v takmer 60 krajin├ích, so z├ímerom zlep┼íi┼ą vyu─Źovanie a u─Źenie sa v t├Żchto krajin├ích. Toto n├íro─Źn├ę nieko─żkohodinov├ę testovanie deti zvl├ídali super a my ver├şme, ┼że v├Żsledky bud├║ ─Źo najlep┼íie.


Dopravn├í s├║┼ąa┼ż "Bezpe─Źne na bicykli" - okresn├ę kolo - 1. a 3. miesto - 13. 5. 2019    Okresn├ę kolo s├║┼ąa┼że "Bezpe─Źne na bicykli" sa uskuto─Źnilo 13. 5. 2019 v Z┼á P. ┼ákrab├íka v Dolnom Kub├şne. Z na┼íej ┼íkoly sa z├║─Źastnili 2 dru┼żstv├í, ktor├ę boli mimoriadne ├║spe┼ín├ę - dru┼żstvo "A" z├şskalo 1. miesto (post├║pili do krajsk├ęho kola) a dru┼żstvo "B" z├şskalo 3. miesto.

Gratulujeme a dru┼żstvu "A" ┼żel├íme ve─ża ├║spechov v krajskom kole.


Dent├ílna hygiena, zdrav├Ż chrb├ítik - 1. a 3. ro─Źn├şk - 9. 5. 2019    D┼ła 9. m├íja 2019 sa na na┼íej ┼íkole uskuto─Źnili aktivity pracovn├şkov z Region├ílneho ├║radu verejn├ęho zdravotn├şctva - Poradensk├ęho centra podpory zdravia v Donom Kub├şne. Realizovali sa vo v┼íetk├Żch prv├Żch ro─Źn├şkoch a boli zameran├ę na dent├ílnu hygienu a vo v┼íetk├Żch tret├şch ro─Źn├şkoch zameran├ę na zdrav├Ż chrb├ítik.


McDonaldÔÇśs Cup - 2. miesto - 9. 5. 2019    Do najv├Ą─Ź┼íieho futbalov├ęho turnaja pre ┼żiakov 1. stup┼ła Z┼á McDonaldÔÇśs Cup nastupuj├║ v┼żdy zmie┼ían├ę dru┼żstv├í chlapcov a diev─Źat. T├ş na┼íi ┼íkolu ├║spe┼íne reprezentovali a skon─Źili na kr├ísnom 2. mieste. Gratulujeme! Svojich kamar├ítov a spolu┼żiakov pri┼íli podpori┼ą ┼żiaci 4. B triedy.


Mierov├Ż pochod po stop├ích rodiny Spitzovcov - 7. 5. 2019    V predve─Źer 74. v├Żro─Źia ukon─Źenia II. svetovej vojny 1945 sa na┼íi ┼íiestaci z├║─Źastnili MIEROV├ëHO POCHODU PO STOP├üCH RODINY SPITZOVCOV. Jej piati ─Źlenovia sa museli pre svoj ┼żidovsk├Ż p├┤vod nieko─żko mesiacov ukr├Żva┼ą pred Nemcami a ich dom├ícimi prisluhova─Źmi v hor├ích ne─Ćaleko Sr┼łacieho. Tam si vybudovali v kopci bunker, v ktorom v ┼ąa┼żk├Żch podmienkach pre┼ż├şvali. Je priam nepredstavite─żn├ę, ako stato─Źne to zvl├ídali a bojovali za pr├ívo na ┼żivot a┼ż do oslobodenia Oravy. P├ín Tibor SPITZ e┼íte ┼żije a te┼í├şme sa na stretnutie s n├şm v auguste...


S├║┼ąa┼ż MLAD├ŁCH ZDRAVOTN├ŹKOV A DRU┼ŻSTIEV PRVEJ POMOCI MLAD├ŁCH S─îK

1. miesto - 7. 5. 2019    Tieto diev─Źat├í mo┼żno raz bud├║ doktorky a bud├║ zachra┼łova┼ą ─żudsk├ę ┼żivoty! M├íme 1. miesto v ├║zemnej s├║┼ąa┼żi MLAD├ŁCH ZDRAVOTN├ŹKOV A DRU┼ŻSTIEV PRVEJ POMOCI MLAD├ŁCH S─îK, kateg├│ria DMZ II. stupe┼ł!

    ─Äakujeme Vikt├│rii Bedn├írovej (9.A) ,Tatiane Migovej ( 8.D), Soni ┼átriflerovej (8.D), Dominike ┼Ż├í─Źikovej ( 8.D) a Alexandre Bedn├írovej (7.C) za reprezent├íciu na┼íej ┼íkoly. GRATULUJEME!

Report├í┼ż TV DK "S├║┼ąa┼ż mlad├Żch zdravotn├şkov z Oravy".


Milan Rastislav ┼átef├ínik - Oravsk├í kni┼żnica - 4. B - 7. 5. 2019    St├ę v├Żro─Źie ├║mrtia n├í┼ího velik├ína M. R. ┼átef├ínika (21.7.1880 ÔÇô 4.5.1919) si pripomenuli ┼żiaci 4. B triedy v Oravskej kni┼żnici pod veden├şm p. Kazim├şrovej, ktor├í p├║tav├Żm rozpr├ívan├şm  ┼żiakov obozn├ímila s jeho ┼żivotom. Akcia vyvrcholila kv├şzom a pracovnou diel┼łou.


ÔÇ×┼Żiadna ┼íkola bez ┼żivota, ┼żiaden ┼żivot bez ┼íkoly!" - 4. B - 7. 5. 2019    So ┼żivotn├Żmi m├ş─żnikmi A. Radlinsk├ęho sa obozn├ímili ┼żiaci 4. B triedy v Oravskej kni┼żnici.


Ve─żk├í v├Żzva! - po stop├ích Hviezdoslava - 3. miesto - 6. 5. 2019   A m├íme to doma!!! 3. miesto v konkurencii 8 ┼ík├┤l v interakt├şvnej s├║┼ąa┼żi Ve─żk├í v├Żzva! - po stop├ích Hviezdoslava.

    Aj napriek nepriazniv├ęmu po─Źasiu na┼íe dru┼żstvo podalo skvel├Ż v├Żkon a uk├ízali, ┼że o P. O. Hviezdoslavovi ve─ża vedia a s├║ bystr├ş, m├║dri a ┼íikovn├ş. ─Äakujeme n├í┼ímu dru┼żstvu siedmakov: Karol├şne Kampo┼íovej (7.A), Nine Nuttovej (7.B) a Patrikovi Macekovi (7.C) za reprezent├íciu ┼íkoly. Za to, ┼że boli ochotn├ş popasova┼ą sa s n├íro─Źn├Żmi ├║lohami a hravo vyrie┼íili ├║lohy pod─ża ind├şci├ş, ktor├ę neboli jednoduch├ę.

O tejto s├║┼ąa┼żi vy┼íla aj tla─Źov├í spr├íva, ktor├║ si m├┤┼żete pre─Ź├şta┼ą v prilo┼żenom dokumente - Ve─żk├í v├Żzva!

Report├í┼ż TV DK "┼Żiaci sa vydali po stop├ích Hviezdoslava".


Vajansk├ęho Martin - 2. miesto - 3. 5. 2019    M├íme ─Ćal┼íie kr├ísne umiestnenie - krajsk├ę kolo celo┼ít├ítnej postupovej s├║┼ąa┼że a prehliadky Hviezdoslavov Kub├şn v umeleckom prednese pr├│zy v I. kateg├│rii s odpor├║─Źan├şm postupu do celo┼ít├ítneho kola (Vajansk├ęho Martin) - 2. miesto - Terezka ┼áuvadov├í z 2. A triedy.

Gratulujeme a ─Ćakujeme za reprezent├íciu!


Stavanie mája - 30. 4. 2019Report├í┼ż telev├şzie JOJ - Stavanie m├íjov.


Dejepis v ─îaplovi─Źovej kni┼żnici - 5. B - 30. 4. 2019    15. apr├şla sme si pripomenuli 180 rokov od momentu, ke─Ć Vavrinec ─îaplovi─Ź z ne─Ćalekej Jasenovej daroval svoju bohat├║ s├║kromn├║ zbierku svojich kn├şh Doln├ęmu Kub├şnu a Oravcom. Aj preto sme sa s na┼íimi piatakmi vybrali po─Źas hodiny dejepisu do tejto vedeckej kni┼żnice a mohli si tak vo vz├ícnych knih├ích zalistova┼ą. Je to ├║┼żasn├Ż pocit, dr┼ża┼ą v ruke viac ako 500 rokov star├║ prvotla─Ź a in├ę poklady ...


Florbal Z┼á ┼żia─Źky - klasifik├ícia do krajsk├ęho kola - 1. miesto - 30. 4. 2019Mal├Ż futbal ┼żia─Źok Z┼á (┼ákolsk├Ż poh├ír Slovenskej sporite─żne) - okr. kolo - 2. miesto

25. 4. 2019M├ş─żniky 2. svetovej vojny a SNP - krajsk├ę kolo - 17. 4. 2019    Na┼íe deviata─Źky Petra Zagatov├í a Simona Kr┼żkov├í tesne pred pr├ízdninami reprezentovali okres Doln├Ż Kub├şn aj na krajskom kole s├║┼ąa┼że M├ş─żniky druhej svetovej vojny na Mestskom ├║rade v Ru┼żomberku. Neobsadili s├şce prv├ę tri miesta, ale z├şskali nov├ę vedomosti a cenn├ę sk├║senosti pri vystupovan├ş na verejnosti a prezentovan├ş svojej pr├íce. Pr├şbeh Pavla Janigu - ├║─Źastn├şka vojny aj SNP - op├Ą┼ą zaujal...


─îistenie hrobu T. H. Florina - 6. C - 17. 4. 2019    Na┼ía ┼íkola sa u┼ż dlh├ę roky star├í o hrob T. H. Florina. Tradi─Źne ho dvakr├ít ro─Źne, pred sviatkami, upravuj├║ a vy─Źistia na┼íi ┼żiaci. Tentoraz to boli ┼żiaci zo 6. C triedy. ─Äakujeme za v┼íetk├Żch, ktor├ş si v├í┼żia kult├║rne hodnoty v na┼íom meste.Upracme si mesto - 17. 4. 2019Dopravn├í v├Żchova - 4. D - apr├şl 2019Kuku─Źinkovsk├Ż ve─żkono─Źn├Ż strom - 15. 4. 2019    Pred ve─żkono─Źn├Żmi sviatkami na┼íe ┼íikovn├ę deti v are├íli ┼íkoly vyzdobili vlastnoru─Źne vyroben├Żmi kraslicami strom a predviedli kr├ísny program, za ─Źo si zasl├║┼żili v├Żslu┼żku. Pre najlep┼íie kolekt├şvy bola s─ż├║ben├í odmena, je v┼íak ┼ąa┼żk├ę ur─Źi┼ą, kto by mal by┼ą v├ş┼ąazom. Preto ka┼żd├Ż, kto sa zapojil a odovzdal kraslicu, dostal odmenu v r├ímci svojho kolekt├şvu a ┼żrebovan├şm sme vybrali vlastn├şka torty - IV. oddelenie ┼áKD. Gratulujeme a ─Ćakujeme.


Mlie─Źna hliadka  - 2. ro─Źn├şk - 12. 4. 2019    D┼ła 12. apr├şla 2019 sa nieko─żko ┼żiakov 2. ro─Źn├şka z├║─Źastnilo v├Żchovno-vzdel├ívacej aktivity - MLIE─îNA HLIADKA, po─Źas ktorej sa dozvedeli ve─ża zauj├şmav├Żch inform├íci├ş o kravi─Źk├ích a spracovan├ş kravsk├ęho mlieka a za odmenu dostali kr├ísne desiatov├ę boxy s mlie─Źnymi v├Żrobkami. Z├írove┼ł sa zapojili do projektu Mlie─Źneho fondu financovan├ęho slovensk├Żmi prvov├Żrobcami a spracovate─żmi mlieka s n├ízvom ADOPTUJ KRAVI─îKU. Zaregistrovali sa aj ako kolekt├şv a niektor├ş ┼żiaci aj ako jednotlivci. Fikt├şvne si adoptovali kravi─Źky re├ílne ┼żij├║ce na farme. O kravi─Źky sa bud├║ stara┼ą formou hry pri opakovanom n├íkupe slovensk├Żch mlie─Źnych v├Żrobkov a bud├║ nformova┼ą o tom ako sa ich kravi─Źk├ím dar├ş.

Aplik├ícia be┼ż├ş na webe: www.adoptujkravicku.sk


M├ş─żniky 2. svetovej vojny a SNP - 1. miesto - 11. 4. 2019    Na┼íe deviata─Źky Petra ZAGATOV├ü a Simona KR┼ŻKOV├ü sa 11. 4. 2019 z├║─Źastnili vedomostnej s├║┼ąa┼że M├Ź─ŻNIKY DRUHEJ SVETOVEJ VOJNY A SNP, ktorej s├║─Źas┼ąou bola aj prezent├ícia zo stretnutia s Pavlom Janigom, ktor├Ż pre┼żil tie ─Źasy. V konkurencii in├Żch ┼ík├┤l z Doln├ęho Kub├şna, Oravsk├ęho Podz├ímku a Ni┼żnej z├şskali kr├ísne 1. miesto!


Návšteva predškolákov zo VII. MŠ - 10. 4. a 11. 4. 2019Gal├ęria talentov - Bansk├í Bystrica - 10. 4. 2019    V stredu 10. 4. 2019 sa 3 na┼íe ┼żia─Źky z├║─Źastnili celoslovenskej s├║┼ąa┼że GAL├ëRIA TALENTOV v Banskej Bystrici. S├║┼ąa┼ż bola zameran├í na liter├írne, v├Żtvarn├ę diela a tie┼ż na spev. V speve sa s├║┼ąa┼żilo v 2-och kateg├│ri├ích: ─żudov├í a popul├írna hudba.

    Na┼íe diev─Źat├í dosiahli kr├ísne umiestnenia: V kateg├│rii mlad┼í├şch ┼żiakov spevu ─żudov├Żch piesn├ş sa Tamara ─îerve┼łov├í (5. A) umiestnila na 1. mieste. V kateg├│rii star┼í├şch ┼żiakov spevu popul├írnych piesn├ş sa Emma Martin├ęz Majdi┼íov├í (9. A) umiestnila na 1. mieste a Lenka Ratulovsk├í (7.A) umiestnila na 3. mieste. GRATULUJEME!


Konferencia projektu záHRAda - 1. miesto - 10. 4. 2019    Z├║─Źastnili sme sa na konferencii projektu z├íHRAda, ktor├Ż realizovala Z┼á s M┼á K┼ła┼żia. Kolekt├şv na┼íich ┼żiakov si pripravil prezent├íciu, pomocou ktorej demon┼ítrovali vyu┼żitie na┼íej ┼íkolskej z├íhrady ┼żiakmi aj ┼íirokou verejnos┼ąou. Po ├║spe┼ínom rie┼íen├ş ├║loh si na┼íe dru┼żstvo odnieslo prv├ę miesto.

    Na konferencii sa obozn├ímili s n├ímetmi, in┼ípir├íciami a sk├║senos┼ąami z in├Żch ┼ík├┤l a odi┼íli domov s dobr├Żm pocitom a ─Ćal┼í├şmi n├ípadmi pre budovanie na┼íej ┼íkolskej z├íhrady.


Hra─Źky z odpadov├ęho materi├ílu - 4. B - apr├şl 2019    Odpadov├Ż materi├íl, to je pre n├ís hra─Źka, ke─Ć sa trochu chce, vznikne z toho nov├í hra─Źka.


Návšteva divadla v Martine - 7. B, 7. C - 11. 4. 2019    Siedmaci 11. 4. 2019 cestovali za kult├║rou do divadla v Martine, kde nav┼ít├şvili kr├ísne predstavenie Traja veter├íni. Ve─żk├í v─Ćaka za skvel├Ż umeleck├Ż z├í┼żitok a ve─ża smiechu!


Mal├ş re┼ítaur├ítori - Oravsk├í gal├ęria - 2. A, 3. B - 9. 4. 2019    D┼ła 9. 4. 2019 nav┼ít├şvili deti z 2. A a 3. B triedy v r├ímci v├Żtvarnej v├Żchovy Oravsk├║ gal├ęriu v ┼Żupnom dome v Dolnom Kub├şne, kde mali mo┼żnos┼ą vidie┼ą origin├ílnu a jedine─Źn├║ v├Żstavu venovan├║ pamiatke Leonarda da Vinci. Pod veden├şm galerijn├ęho pedag├│ga ÔÇ×─Ź├ştaliÔÇť obraz Leonardovej Poslednej ve─Źere, v r├ímci tvoriv├Żch dieln├ş sa zahrali na re┼ítaur├ítorov. Od pani Kazim├şrovej z Oravskej kni┼żnice A. Habov┼ítiaka sa zas dozvedeli o zvykoch a oby─Źajoch na┼íich predkov v obdob├ş ve─żkono─Źn├Żch sviatkov.


Re┼ítaur├ítori v Oravskej gal├ęrii - 4. B - 9. 4. 2019    Origin├ílna a jedine─Źn├í bola v├Żstava v OG venovan├í pamiatke osobnosti svetov├ęho v├Żznamu Leonardovi da Vinci, pri pr├şle┼żitosti 500. v├Żro─Źia jeho ├║mrtia. Na zmen┼íenej rekon┼ítrukcii, dnes z preva┼żnej ─Źasti zni─Źenej Leonardovej Poslednej ve─Źere, pracoval akademick├Ż maliar Stano Lajda vy┼íe 10 rokov. ┼Żiaci 4. B mali mo┼żnos┼ą v├Żstavu nav┼ít├şvi┼ą 9. apr├şla 2019 a pri tejto pr├şle┼żitosti si vysk├║┼ía┼ą n├íro─Źn├║ pr├ícu re┼ítaur├ítora v tvorivej dielni. ─Äakujeme za n├ídhern├Ż z├í┼żitok.


Volejbal - kvalifik├ícia do krajsk├ęho kola - 2. miesto - 8. 4. 2019Slávik Slovenska 2019 - 8. 4. 2019    D┼ła 8. 4. 2019 sa v na┼íej ┼íkole uskuto─Źnilo ┼íkolsk├ę kolo spev├íckej s├║┼ąa┼że Sl├ívik. V troch kateg├│ri├ích s├║┼ąa┼żilo 35 spev├íkov v speve ─żudov├Żch piesn├ş.

1. kateg├│ria /1. - 3. ro─Źn├şk/:

1. Mathias Hojo, 2. ro─Źn├şk, pripravovala p. u─Ź. Jur─Źov├í

2. Luk├í┼í Zavo─Ćan─Ź├şk, 2. ro─Źn├şk, pripravovala p. u─Ź. Lako┼ít├şkov├í

3. Veronika Michalicov├í, 2. ro─Źn├şk, pripravovala p. u─Ź. Lako┼ít├şkov├í

2. kateg├│ria /4. - 6. ro─Źn├şk/:

1. Tamara ─îerve┼łov├í, 5. ro─Źn├şk, pripravoval p. u─Ź. ┼ánapko

2. Samuel Jan─Źek, 5. ro─Źn├şk, pripravoval p. u─Ź. ┼ánapko

3. Danka Mikul├í┼íov├í, 5. ro─Źn├şk, pripravoval p. u─Ź. ┼ánapko

3. kateg├│ria /7. - 9. ro─Źn├şk/:

1. Lenka Ratulovsk├í, 7. ro─Źn├şk

2. Alexandra Bedn├írov├í, 7. ro─Źn├şk


Pálenie Moreny v spolupráci so VII. MŠ - 5. 4. 2019De┼ł otvoren├Żch dver├ş - 4. 4. 2019    4. 4. 2019 sa na na┼íej Kuku─Ź├şnke uskuto─Źnil DE┼ç OTVOREN├ŁCH DVER├Ź pre bud├║cich prv├í─Źikov a ich rodi─Źov. Mil├ę podujatie pon├║klo na ├║vod zauj├şmav├ę vyst├║penia na┼íich ┼żiakov prv├ęho aj druh├ęho stup┼ła a potom nieko─żko stanov├ş┼í┼ą, kde deti ─Źakali pani u─Źite─żky s r├┤znymi z├íbavn├Żmi, n├íu─Źn├Żmi aj ┼íportov├Żmi aktivitami. Te┼í├şme sa na op├Ątovn├ę stretnutie na z├ípise d┼ła 15. 4. a 16. 4. 2019. V┼áETCI STE BOLI SUPER!


Modrotla─Ź a izba star├Żch mater├ş v P├írnici - 6. C - 2. 4. 2019    2. 4. 2019 sa na┼íi ┼íiestaci v r├ímci posilnenej region├ílnej v├Żchovy z├║─Źastnili s─ż├║benej exkurzie do dielne Mateja Rabadu v P├írnici, v ktorej sa venuje o┼żivenej technike kedysi roz┼í├şrenej modrotla─Źe. Kade─Źo n├ím uk├ízal, no v┼íetky tajomstv├í neprezradil... Te┼í├şme sa, ┼że n├í┼í b├Żval├Ż ┼żiak sa dal na u┼í─żachtil├ę podnikanie.

Na skok z dielne Mateja Rabadu je v P├írnici aj izba star├Żch mater├ş s mno┼żstvom star├Żch predmetov, ktor├ę boli v minulosti s├║─Źas┼ąou vybavenia be┼żnej dedinskej dom├ícnosti. Vtipne sme sa ich zhostili a napodobnili ─Źo - to odpozeran├ę zo star├Żch filmov...


De┼ł u─Źite─żov v 4. B - 28. 3. 2019. . . a takto si rolu u─Źite─ża vysk├║┼íali v 4.B triede. Vyrast├í n├ím nov├í gener├ícia u─Źite─żov?


Eur├│psky kv├şz finan─Źnej gramotnosti - 8. A, 8. C, 8. D - 28. 3. 2019    28. 3. 2019 sa prostredn├şctvom internetu uskuto─Źnilo slovensk├ę n├írodn├ę kolo Eur├│pskeho kv├şzu finan─Źnej gramotnosti, ktor├ę organizuje Slovensk├í bankov├í asoci├ícia v spolupr├íci s Nad├íciou pre deti Slovenska.

Z na┼íej ┼íkoly sa zapojili 3 triedy - 8.A, 8.C a 8.D. Naj├║spe┼ínej┼íia bola 8. A, ktor├í v konkurencii 150-tich z├║─Źastnen├Żch obsadila kr├ísne 19. miesto.


...Kde┼że ty vt├í─Źik hniezdo m├í┼í?... - 25. 3. 2019            25. marca 2019 sme pre┼żili kr├ísny pracovn├Ż de┼ł s n├ív┼ítevou zo ┼ápeci├ílnej z├íkladnej ┼íkoly. Spolu s na┼íimi ┼íiestakmi sme sa spolo─Źne nau─Źili ve─ża o pr├şrode, o spevavcoch, o hniezden├ş a k┼Ľmen├ş vt├íkov. Po prest├ívke s ob─Źerstven├şm pre v┼íetk├Żch sme tvrdo pracovali na v├Żrobe vt├í─Ź├şch b├║dok. Spolo─Źne (v─Ćaka aj p. ┼íkoln├şkom) sme ich urobili 10 kusov. Na z├íver sme ich zavesili (niektor├ę v na┼íom ┼íkolskom are├íli, 5 sme darovali de┼ąom zo ┼ípeci├ílnej ┼íkoly). ┼Żiaci boli za hviezdy, filmovali n├ís z TV Mark├şza i z TV DK.


Report├í┼ż "Pom├íhaj├║ sebe aj vt├íkom" - TV Mark├şza - Prv├ę telev├şzne noviny - 26.3.2019.

Spr├íva TASR "Tvoriv├í v├Żu─Źba v Dolnom Kub├şne...".

─îl├ínok "Na ┼íkolsk├Żch dvoroch pribudli vt├í─Źie b├║dky" na myorava.sme.sk.


Chemick├í olympi├ída - okresn├ę kolo - 1. miesto - 22. 3. 2019    22. 3. 2019 sa uskuto─Źnilo okresn├ę kolo chemickej olympi├ídy, kde na┼íu ┼íkolu v kateg├│rii D reprezentovala Alexandra Sahu─żov├í z 9. C triedy pod veden├şm p. u─Ź. Bedn├írovej. Dosiahla na najvy┼í┼í├ş stupienok a ziskom 1. miesta post├║pila do krajsk├ęho kola. Blaho┼żel├íme a dr┼ż├şme palce v KK ChO!


Kurz kor─Źu─żovania - 1. B, 1. C - janu├ír a┼ż marec 2019Matematick├Ż klokan - 21. 3. 2019    Matematick├Ż KLOKAN op├Ą┼ą pritiahol nieko─żko nad┼íen├Żch det├ş. V pr├şjemnej a tvorivej atmosf├ęre sa uskuto─Źnil 21. marca 2019 u┼ż 22. ro─Źn├şk aj v na┼íej ┼íkole. ÔÇ×Matematika n├ís bav├ş, preto sme sa prihl├ísiliÔÇť, povedali deti. Ver├şme, ┼że toto nad┼íenie im vydr┼ż├ş aj v bud├║cnosti.


Pono┼żkov├í v├Żzva - Svetov├Ż de┼ł Downovho syndr├│mu - 21. 3. 2019     Aj na┼ía ┼íkola sa zapojila do tejto v├Żzvy. V niektor├Żch triedach v odli┼ín├Żch pono┼żk├ích pri┼íli v┼íetci, v in├Żch len niektor├ş. D├║fame, ┼że o rok n├ís bude e┼íte viac.


Hókus - pókus pre predškolákov - 19. 3., 21. 3., 26. 3. a 29. 3. 2019       V na┼íej ┼íkole sme 19. 3. priv├ştali deti─Źky z Materskej ┼íkoly VII. (N├ímestie slobody), 21. 3. deti─Źky z M┼á V. (Na Sihoti), 26. 3. deti─Źky z M┼á Veli─Źn├í, 29. 3. deti─Źky z M┼á Oravsk├í Poruba a spolu si nie─Źo povedali o vode, o pr├şrodn├Żch zauj├şmavostiach, o tom, ako funguje svet, urobili zop├ír pokusov - pod n├ízvom "H├ô├ôKUS - P├ô├ôKUS...Pokus v Kuku─Ź├şnke". Sme radi, ┼że m├┤┼żeme realizova┼ą rovesn├şcke vzdel├ívanie "Star┼í├ş u─Źia mlad┼í├şch" a te┼í├şme sa na ─Ćal┼íie stretnutia.


Biblick├í olympi├ída - okresn├ę kolo - 3. miesto - 20. 3. 2019    D┼ła 20. 3. 2019 sa v Z┼á Z├ízriv├í uskuto─Źnilo okresn├ę kolo Biblickej olympi├ídy a dru┼żstvo z na┼íej ┼íkoly obsadilo pekn├ę 3. miesto.


Jarn├í cena vo vrhu gu─żou - 19. 3. 2019    D┼ła 19. 3. 2019 sa na na┼íej ┼íkole konal u┼ż 4. ro─Źn├şk Jarnej ceny vo vrhu gu─żou. S├║┼ąa┼że sa z├║─Źastnilo 61 ┼żiakov z 3 z├íkladn├Żch ┼ík├┤l a podali v├Żborn├ę v├Żkony. T├íto discipl├şna sa te┼í├ş ─Źoraz v├Ą─Ź┼íej ob─żube, o ─Źom sved─Ź├ş hojn├í ├║─Źas┼ą a hladk├Ż priebeh. ─Äakujeme v┼íetk├Żm, ktor├ş sa z├║─Źastnili ako s├║┼ąa┼żiaci, aj rozhodcom za ich nezi┼ítn├║ pomoc. Te┼í├şme sa 5. ro─Źn├şk!


V├Żsledky na┼íich ┼żiakov v Jarnej cene vo vrhu gu─żou 2019:

Pr├şpravka diev─Źat├í: 3. miesto - Linda Urbanov├í

Pr├şpravka chlapci: 1. miesto - Rastislav Bruncko

Mlad┼í├ş ┼żiaci: 2. miesto - Juraj Le┼í┼łovsk├Ż, 3. miesto - Peter Hr├║zik

Mlad┼íie diev─Źat├í: 2. miesto - Darina Klia─Źikov├í, 3. miesto - Petra ┼ákulcov├í

Star┼í├ş ┼żiaci: 1. miesto - Peter Mrocek, 2. miesto - Martin Tom├í┼ł

Star┼íie ┼żia─Źky: 1. miesto - Lea Jur├íkov├í, 2. miesto - Ema Smolkov├í, 3. miesto - Aneta Z├íchelov├í

Dorast chlapci: 2. miesto - Matej Jan─Źek, 3. miesto - Jakub ─îaplovi─Ź

Gratulujeme!


Trad├şcia v├Żroby pl├ítna a modrotla─Źe v na┼íom regi├│ne - 6. C, 7. C - 19. 3. 2019     Na┼íi ┼íiestaci a siedmaci sa v utorok 19. marca 2019 z├║─Źastnili zauj├şmavej dvojhodinovky region├ílneho dejepisu v Oravskej kni┼żnici A. Habov┼ítiaka. Dozvedeli sa ve─ża zauj├şmav├ęho o trad├şcii v├Żroby pl├ítna v na┼íom regi├│ne a o modrotla─Źi, ktor├í aj v─Ćaka n├í┼ímu b├Żval├ęmu ┼żiakovi Matejovi Rabadovi op├Ą┼ą o┼ż├şva. Pracovali s tabletmi aj s knihami. Te┼íia sa na re├ílnu diel┼łu v P├írnici, kde ─Źoskoro v┼íetko uvidia aj na┼żivo...


Vz├ícna n├ív┼íteva - spomienky na minulos┼ą - 19. 3. 2019    Pri┼íla k n├ím vz├ícna n├ív┼íteva - p. Pavol Janiga, pam├Ątn├şk protifa┼íistick├ęho odboja, nekone─Źn├í studnica spomienok na star├Ż Doln├Ż Kub├şn, na ─żud├ş, ktor├ş sa podie─żali na formovan├ş hist├│rie. Tento neuverite─żne energick├Ż ─Źlovek m├í 93 rokov a dok├í┼że p├║tavo a kr├ísne rozpr├íva┼ą. Pozvanie prijal, aby na┼íe ┼żia─Źky pripravil na s├║┼ąa┼ż M├ş─żniky 2. svetovej vojny a Ozveny SNP v regi├│noch. ─Äakujeme mu za p├║tav├ę a miestami ve─żmi smutn├ę rozpr├ívanie o jeho osudoch a osudoch obyvate─żov Doln├ęho Kub├şna po─Źas druhej svetovej vojny, po─Źas obdobia slovensk├ęho ┼ít├ítu a SNP.


Bezpe─Źne do cie─ża s kpt. Mgr. Tiborom ┼á├índorom - 1. stupe┼ł - 11. 3. - 15. 3. 2019     V d┼łoch 11. 3. - 15. 3. 2019 sa ┼żiaci I. stup┼ła z├║─Źastnili predn├í┼íkovej aktivity spojenej s prezent├íciou a s premietan├şm rozpr├ívok s dopravnou tematikou pod n├ízvom "Bezpe─Źne do cie─ża". Predn├í┼íaj├║cim bol kpt. Mgr. Tibor ┼á├índor, ktor├Ż primerane veku, hravou formou ┼żiakom vysvet─żoval d├┤le┼żitos┼ą dodr┼żiavania dopravn├Żch predpisov na cest├ích i chodn├şkoch. Predn├í┼íkov├í aktivita bola  ukon─Źen├í v├Żchovn├Żm koncertom na t├ęmu: Maj r├íd druh├ęho ako hudbu.


V├Żtvarn├í s├║┼ąa┼ż ┼ákolsk├ę br├íny bez ┼íikany - vyhodnotenie - 13. 3. 2019    Pekn├Ż ├║spech! V stredu 13. marca 2019 si prevzali ocenenia od z├ístupcov mesta Doln├Ż Kub├şn a ├Üradu pr├íce, soci├ílnych vec├ş a rodiny v Dolnom Kub├şne, Tom├í┼íko Zelen├ík z I.B za I. miesto a Ani─Źka P├íltikov├í z III.C za II. miesto v I. kateg├│rii vo v├Żtvarnej s├║┼ąa┼żi "┼ákolsk├ę br├íny bez ┼íikany". Srde─Źne gratulujeme a ┼żel├íme ve─ża ─Ćal┼í├şch maliarskych ├║spechov.


Zimn├í KALOKAGATIA - 2. miesto - ┼átrbsk├ę pleso 12. 3. - 13. 3. 2019    Simona HOJOV├ü, ┼żia─Źka 9.D triedy sa umiestnila v celoslovenskej s├║┼ąa┼żi 9. ro─Źn├şka ZIMN├ü KALOKAGATIA na kr├ísnom 2. mieste (alpsk├ę discipl├şny - zjazdov├ę ly┼żovanie-obrovsk├Ż slalom). S├║┼ąa┼ż sa uskuto─Źnila v d┼łoch 12.a 13. marca 2019 v ┼íportovom are├íli FIS na ┼átrbskom plese (svah Interski). ─Äakujeme za reprezent├íciu a prajeme ve─ża ─Ćal┼í├şch ├║spechov.


Basketbal die─Źat - krajsk├ę kolo - 13. 3. 2019    Na┼íe diev─Źat├í z├şskali 3. miesto v krajskom kole - basketbal diev─Źat. ─Äakujeme za reprezent├íciu na┼íej KUKU─î├ŹNKY!


V├Żtvarn├í s├║┼ąa┼ż ALINO - marec 2019    V├Żborn├Ż n├ípad! Organiz├ítori zberu hlin├şkov├ęho odpadu ALINO v tomto ┼íkolskom roku vydali "Alinovu ma─żovanku" zostaven├║ v├Żberom pr├íc ┼żiakov z minuloro─Źnej v├Żtvarnej s├║┼ąa┼że ALINO, za pr├ştomnosti mentora a spisovate─ża Daniela Heviera. Ve─żmi sme sa pote┼íili, ┼że sa do "Ma─żovanky" dostali, a to jeden aj na titulku, obr├ízky Terezky ┼ákutovej a Timky Reguliovej, ┼żia─Źok z III.A triedy. Mysl├şme, ┼że je to pekn├í odmena pre v┼íetk├Żch z├║─Źastnen├Żch v├Żtvarn├şkov, ale aj usilovn├Żch zberate─żov a z├íchrancov na┼íej plan├ęty.


Marec - mesiac knihy - Oravsk├í gal├ęria - 4. B - 12. 3. 2019    ┼Żiaci 4. B triedy sa 12. 3. 2019 z├║─Źastnili zauj├şmav├ęho podujatia v spolupr├íci s Oravskou kni┼żnicou a Oravskou gal├ęriou. U─Źili sa "─Ź├şta┼ą" obrazy, stretli sa s kr├ísnou literat├║rou a nakoniec pracovali v tvorivej dielni na vlastnej ilustr├ícii.

    Te┼í├şme sa na ─Ćal┼íiu spolupr├ícu.


Hviezdoslavov Kub├şn - 1. kateg├│ria - 27. 2. 2019Region├ílne kolo v basketbale ┼żia─Źok Z┼á - 1. miesto - 22. 1. 2019Pl├ívam, pl├íva┼í, pl├ívame - plaveck├Ż v├Żcvik - 4. ro─Źn├şk - 25. 2. - 1. 3. 2019Ly┼żiarsky v├Żcvik - 8. B, 8. C - 11. 2. - 15. 2. 2019Ly┼żiarsky v├Żcvik - 8. A, 8. D - 4. 2. - 8. 2. 2019Aktivity zameran├ę na rovesn├şcke n├ísilie a budovanie dobr├Żch vz┼ąahov v triede

2. A, 2. B, 2. C, 2. D - 7. 2. 2019IX. ┼żiacky ples - 31. 1. 2019Okresn├ę kolo vo volejbale - 29. 1. 2019XXII. rodi─Źovsk├í z├íbava - MsKS - 25. 1. 2019Okresn├ę kolo v stolnom tenise - 2. miesto - 24. 1. 2019    Na┼íi chlapci R├│bert Judiak, Matej Sloboda (obaja 9. B), Tom├í┼í Jadro┼ł (4. D) a Marek Grobar─Ź├şk (3. D) dosiahli kr├ísny ├║spech - obsadili 2. miesto v okresnom kole stoln├ęho tenisu! Blaho┼żel├íme!


Okresn├ę kolo v basketbale ┼żia─Źok Z┼á - 1. miesto - 22. 1. 2019Biol├│gia v ┼íkolskom arbor├ęte, prikrmovanie spevavcov - 22. 1. 2019U─Ź├şme sa pom├íha┼ą V. - 21. 1. 2019    Z├ístupcovia ┼żiackeho parlamentu d┼ła 21. janu├íra 2019 odovzdali pani prim├írke detsk├ęho oddelenia dolnokub├şnskej nemocnice MUDr. Dud├í┼íikovej a jej kolegyniam v├Ż┼ąa┼żok z viano─Źn├ęho baz├íra, ktor├Ż sa konal v na┼íej ┼íkole pred Vianocami. I┼ílo op├Ą┼ą o kr├ísnu sumu - 330 eur. Dostali sme pr├şs─żub, ┼że podobne ako po minul├ę ┼ítyri roky, aj tentoraz bud├║ zak├║pen├ę u┼żito─Źn├ę veci pre detsk├Żch pacientov. Naposledy to boli dva kvalitn├ę ihal├ítory, ktor├ę, ako sme sa presved─Źili na vlastn├ę o─Źi, sl├║┼żia na oddelen├ş neust├íle. Tento rok sme priniesli aj hra─Źky a knihy, ktor├ę sa s├şce nepredali, ale sn├í─Ć urobia rados┼ą detsk├Żm pacientom...


Predviano─Źn├í atmosf├ęra na Kuku─Ź├şnke - 21. 12. 2018Viano─Źn├í po┼íta - 2. C - december 2018Viano─Źn├í po┼íta - 3. B - december 2018    ┼Żiaci 3. B sa dobrovo─żne zapojili s pomocou ich pani triednej u─Źite─żky D. Lako┼ít├şkovej do projektu naz├Żvan├ęho Viano─Źn├í po┼íta. Cie─żom tohto projektu je vytvori┼ą a odosla┼ą viano─Źn├║ poh─żadnicu n├íhodne vybran├Żm seniorom, ktor├ş sa nach├ídzaj├║ v domove d├┤chodcov. Tak├Żmto mil├Żm prekvapen├şm im spr├şjem┼łuj├║ viano─Źn├ę sviatky, ktor├ę pre mnoh├Żch z nich za─Ź├şnali pr├íve doru─Źen├şm viano─Źnej poh─żadnice.

Link na projekt: https://pohodovo.sk/projekty/vianocna-posta/


Pytagori├ída - 3. a 4. ro─Źn├şk - vyhodnotenie - 21. 12. 2018Viano─Źn├Ż baz├ír - 18. 12. a 19. 12. 2018─Żudov├ę zvyky na Luciu - 13. 12. 2018    D┼ła 13. 12. 2018 Lucie vymetali k├║ty od zl├Żch neduhov a chor├┤b. Sme radi, ┼że sa n├ím dar├ş uchov├íva┼ą tento ─żudov├Ż zvyk.


Viano─Źn├í akad├ęmia - VIANO─îN├ü N├üDIELKA - 12. 12. 2018Mikul├í┼íku, dobr├Ż str├Ż─Źku... - 6. 12. a 7. 12. 2018    Tak├Żto dobr├Ż str├Ż─Źko k n├ím, do na┼íej ┼íkoly, zav├ştal 6.decembra 2018. Mikul├í┼í, anjel, a viano─Źn├ş ┼íkriatkovia nav┼ít├şvili triedy na┼íej ┼íkoly, kde si pre nich pripravili ┼żiaci n├ídielku piesn├ş, tancov, vin┼íova─Źiek a b├ísni─Źiek. Mikul├í┼í so svojou dru┼żinou ich zato odmenili sladkos┼ąami

    7.decembra 2018 Mikul├í┼í so svojou dru┼żinou u┼ż tret├ş rok, v r├ímci spolupr├íce na┼íej ┼íkoly  so ┼ápeci├ílnou z├íkladnou ┼íkolou na Mat├║┼íkovej ulici, pri┼íiel pozdravi┼ą aj deti tohto zariadenia. V ich o─Źk├ích bolo vidie┼ą z├íblesky radosti a o─Źak├ívania, ─Źo Mikul├í┼í pre nich m├í.

    ┼Żiaci Z┼á M. Kuku─Ź├şna si pre tieto deti pripravili dar─Źek v podobe programu s mikul├í┼ískou a viano─Źnou tematikou. Rados┼ą deti─Źiek bola ve─żk├í a aj oni si pre Mikul├í┼ía pripravili pestr├Ż program. Odmenou pre nich boli bal├ş─Źky pln├ę sladkost├ş. 

"─Äakujeme Mikul├í┼í za tie kr├ísne chv├şle,

za dar─Źeky od Teba, za ├║smevy mil├ę.

Stretneme sa o rok zas, pr├ş─Ć Mikul├í┼í medzi n├ís."


V├Żtvarn├í s├║┼ąa┼ż ┼ákola o─Źami det├ş, ┼íkola mys─żou det├ş - vyhodnotenie - 5. 12. 2018    V stredu 5. 12. 2018 sa v priestoroch MsKS v Dolnom Kub├şne konala Spomienkov├í sl├ívnos┼ą Z┼á Janka Mat├║┼íku pri pr├şle┼żitosti 40. v├Żro─Źia prepo┼żi─Źania ─Źestn├ęho n├ízvu ┼íkole, spojen├í s odovzd├ívan├şm cien za v├Żtvarn├║  s├║┼ąa┼ż "┼ákola o─Źami det├ş, ┼íkola mys─żou det├ş". Ocenenie v III. kateg├│rii ┼żiaci 1.-4. ro─Źn├şka si prevzali aj na┼íi  ┼żiaci z I. B, Tom├í┼íko Zelen├ík - za I. miesto a Barborka ┼áabasevi─Źius - za II. miesto.

Srde─Źne gratulujeme!


Škola v minulosti - 5. B, 5. C - 29. 11. 2018    Piataci sa aktu├ílne na hodin├ích dejepisu venuj├║ region├ílnemu bloku kapitoly Od bl├şzkeho k vzdialen├ęmu. Jeho s├║─Źas┼ąou bolo aj rozpr├ívanie o hist├│rii na┼íej ┼íkoly, ktor├í si v roku 2017 pripomenula 50. v├Żro─Źie vzniku. Vyu┼żili sme informa─Źn├ę klipy a dozvedeli sa viac o tom, ako vyzerala (nielen na┼ía) ┼íkola v ─Źase, ke─Ć do nej chodili star┼íie gener├ície. Deti priniesli r├┤zne star├ę ┼íkolsk├ę fotografie, u─Źebnice, zo┼íity, ┼íkolsk├ę atlasy ─Źi vysved─Źenia zo svojich rod├şn. Unik├ítna bola grifl├şkov├í tabu─żka, star├í ┼íkolsk├í ta┼íka ─Źi dreven├Ż pera─Źn├şk aj s kalam├írom. Vypo─Źuli sme si aj mnoh├ę rozpr├ívania zo ┼íkolsk├Żch lav├şc, ktor├ę vyrozpr├ívali svojim vn├║─Źat├ím ─Źi u┼ż pravn├║─Źat├ím ich star├ş a prastar├ş rodi─Źia. Na dom├ícich ├║loh├ích z dejepisu tak spolupracuje cel├í rodina...


Ako predch├ídza┼ą ┼íikanovaniu a ako sa mu br├íni┼ą? - 4. B - 29. 11. 2018    ┼Żiaci 4. B sa 29. 11. 2018 z├║─Źastnili v tvorivej atmosf├ęre besedy, kde sa s pracovn├ş─Źkami kni┼żnice a psychologickej poradne porozpr├ívali, ako ┼íikanovaniu mo┼żno predch├ídza┼ą.


Pasovanie prvákov - 27. 11. 2018    V utorok 27. novembra 2018 sa za ├║─Źasti R┼á Mgr. Katar├şny ┼átevonkovej, ZR┼á PaedDr. Anny Hor├íkovej i ─Źlenov ┼żiackeho parlamentu uskuto─Źnilo Pasovanie prv├í─Źikov. Po pr├şhovore pani riadite─żky sa ┼żiaci predstavili vesel├Żm programom. ┼Że si naozaj zasl├║┼żia by┼ą prijat├ş medzi star┼í├şch ┼żiakov, dok├ízali svojimi znalos┼ąami v recitovan├ş a speve a zru─Źnos┼ąami v s├║┼ąa┼żiach. Na z├íver zaznela ┼íkolsk├í hymna a ┼żelanie, nech na┼íi prv├íci za┼żij├║ na Kuku─Ź├şnke ve─ża ├║spe┼ín├Żch a ┼í┼ąastn├Żch chv├ş─ż.


Zdrav├Ż chrb├ítik - 4. B - 23. 11. 2018    Cvi─Źenie s lektorkou na FIT-lopt├ích 23. 11. 2018 bolo ve─żmi zauj├şman├ę pre ┼żiakov 4. B, ktor├ş s projektom Zdrav├Ż chrb├ítik spolupracuj├║ u┼ż tret├ş rok. ┼Żiakom sa zlep┼íuje koordin├ícia, cvi─Źenie tie┼ż prispieva ku spr├ívnemu dr┼żaniu tela a ─Źo je podstatn├ę - deti cvi─Źenie bav├ş.


Florbalov├Ż turnaj "O poh├ír Cirkevnej spojenej ┼íkoly" - 1. miesto - 23. 11. 2018Okresn├ę kolo v stre─żbe zo VZPu ┼żiakov a ┼żia─Źok Z┼á - 22. 11. 2018         Vo ┼ítvrtok 22. novembra 2018 sa v priestoroch malej telocvi─Źne na┼íej ┼íkoly uskuto─Źnilo okresn├ę kolo v stre─żbe zo Vzpu mlad┼í├şch a star┼í├şch ┼żiakov Z┼á. Viac si m├┤┼żete pre─Ź├şta┼ą TU.


─îinnos┼ą z├íujmov├Żch ├║tvarov v CV─î - november 2018    ┼ákolsk├Ż rok je u┼ż v plnom pr├║de, ┼żiaci pracuj├║ s nasaden├şm, niektor├ş viac, in├ş menej, u─Źitelia zad├ívaj├║ ├║lohy a oboznamuj├║ s nov├Żm u─Źivom, atmosf├ęra ┼íkolsk├ęho vyu─Źovania je dobr├í. Ale okrem vyu─Źovania sa na na┼íej ┼íkole venujeme aj mimo┼íkolskej ─Źinnosti. De┼ąom bola v mesiaci september pon├║knut├í mo┼żnos┼ą prihl├ísi┼ą sa a pracova┼ą aj v kr├║┼żkoch, ktor├ę spadaj├║ do kompetenci├ş CV─î pri na┼íej ┼íkole. V tomto ┼íkolskom roku m├íme vytvoren├Żch 17 z├íujmov├Żch ├║tvarov s po─Źtom ─Źlenov 261. Kr├║┼żky s├║ zameran├ę na v┼íetky oblasti rozvoja osobnosti ─Źloveka: ┼íportov├║, kult├║rnu, spolo─Źensk├║ a in├ę.

    Venuj├║ sa im ved├║ci z radov na┼íich u─Źite─żov, ktor├ş sa sna┼żia obohati┼ą z├íujmy det├ş aj o mimo┼íkolsk├ę aktivity. Teraz V├ím pon├║kame nieko─żko fotografi├ş z ─Źinnosti kr├║┼żkov Mal├ş kucht├şci, Mal├ş muzikanti ÔÇô hra na flaute a Maliarik. V bud├║cnosti si budete m├┤c┼ą pozrie┼ą fotografie vo Fotogal├ęrii CV─î (v menu CV─î, Z├üUJMOV├ü ─îINNOS┼Ą).


Beseda so spisovate─żkou P. D┼żerengovou v Oravskej kni┼żnici - 4. A, 4. B

13. 11. 2018


 Beseda pln├í z├í┼żitkov, spont├ínnych reakci├ş, sp├Ątnej reflexie o pre─Ź├ştanom diele, rozhovoroch o ÔÇ×bud├║cnostiÔÇť a ┼żivotn├Żch t├║┼żbach, cie─żoch a snoch. To v┼íetko za┼żili deti zo 4. B a 4. A. ─Äakujeme!


Okresn├ę kolo - vyb├şjan├í najmlad┼í├şch ┼żiakov - 3. miesto - 7. 11. 2018Pasovanie prv├íkov za ─Źitate─żov ┼íkolskej kni┼żnice - 7. 11. 2018V├Żtvarn├í s├║┼ąa┼ż Chutn├ę ma─żovanie - 1. B - okt├│ber 2018    N├í┼í prv├í─Źik Tom├í┼í Zelen├ík (1. B) zv├ş┼ąazil v I. kateg├│rii v├Żtvarnej s├║┼ąa┼że ÔÇ×Chutn├ę ma─żovanieÔÇť (t├ęma: Chlieb, pe─Źivo, obilniny, cestoviny, zemiaky) v VI. ro─Źn├şku t├Ż┼żd┼ła HOVORME O JEDLE. Pri  jeho tvorbe ho viedla pani u─Źite─żka M├íria Tom├í┼íov├í. V├ş┼ąazovi a pani u─Źite─żke srde─Źne gratulujeme!

Viac o v├ş┼ąazoch s├║┼ąa┼żno-vzdel├ívacej aktivity HOVORME O JEDLE si m├┤┼żete pre─Ź├şta┼ą TU.


Vyhodnotenie zberu papiera - 25. 10. 2018    Op├Ą┼ą sa v na┼íej ┼íkole uskuto─Źnil zber papiera. ┼Żiaci 1. stup┼ła vyzbierali spolu 5 337 kg a ┼żiaci 2. stup┼ła

3 040 kg. Najusilovnej┼íie triedy boli vo ┼ítvrtok 25. 10. odmenen├ę sladk├Żmi kol├í─Źikmi.

Umiestnenie tried 1. stup┼ła:  1. miesto - 4. D - 1 613 kg (89,6 kg na ┼żiaka)

                                         2. miesto - 3. C - 529 kg (27,8 kg na ┼żiaka)

                                         3. miesto - 4. C - 441 kg (27,5 kg na ┼żiaka)

Umiestnenie tried 2. stup┼ła:  1. miesto - 8. C - 647 kg (25,8 kg na ┼żiaka)

                                         2. miesto - 7. A - 333 kg (18,5 kg na ┼żiaka)

                                         3. miesto - 5. C - 357 kg (14,2 kg na ┼żiaka)

V┼íetk├Żm "zbera─Źom" ─Ćakujeme a te┼í├ş n├ís, ┼że si uvedomuj├║ v├Żznam recykl├ície papiera.


Dejepis vo Florinovom dome - 100. v├Żro─Źie vzniku ─îSR a ukon─Źenia 1. svetovej vojny

9. A  - 24. 10. 2018    Deviataci sa aktu├ílne u─Źia o obdob├ş, ke─Ć do osudov ─żud├ş zasiahla 1. svetov├í vojna, ktor├í b├Żva ozna─Źovan├í aj ako VE─ŻK├ü VOJNA. Preto n├ím padla vhod nov├í expoz├şcia, ktor├í je venovan├í konfliktu dovtedy nev├şdan├ęmu. Ke─Ć┼że si ─Źoskoro pripomenieme okr├║hle 100. v├Żro─Źie jej ukon─Źenia, u─Źili sme sa v t├Żchto priestoroch. ─îakalo n├ís zauj├şmav├ę rozpr├ívanie  pani Chmel├şkovej - b├Żvalej u─Źite─żky dejepisu, ktor├í si pripravila aj p├║tav├ę no smutn├ę uk├í┼żky z dobovej literat├║ry. Neobi┼íli sme ├║─Źas┼ą Oravcov na bojisk├ích vojny a na informa─Źn├Żch paneloch sme p├ítrali po ich men├ích. Nezabudli sme ani na fakt, ┼że pred sto rokmi 28. 10. 1918 vznikla aj ─îesko - slovensk├í republika. Dozvedeli sme sa, ┼że u┼ż dva dni pred jej vyhl├ísen├şm v Prahe jeden odv├í┼żny ob─Źan Doln├ęho Kub├şna vyvesil na svoj dom vlajku s n├ípisom "Nech ┼żije ─Źeskoslovensk├í d┼Ľ┼żava!"...


Okresn├ę kolo v bedmintone ┼żiakov - 23. 10. 2018    23. 10. 2018 sa uskuto─Źnilo v telocvi─Źni Z┼á Janka Mat├║┼íku v Dolnom Kub├şne okresn├ę kolo v bedmintone ┼żiakov ┼Ż┼á a S┼á. Z├║─Źastnili sa ho aj dvaja ┼żiaci na┼íej ┼íkoly - Viktor Pol├í─Źek a Simon Kuba┼íek, ktor├ş podali v├Żborn├Ż v├Żkona a obsadili 2. miesto. Blaho┼żel├íme!

Viac si m├┤┼żete pre─Ź├şta┼ą TU.


Svetov├Ż de┼ł kni┼żn├şc - Ako ps├ş─Źek a ma─Źi─Źka sl├ívili 28. okt├│ber - 22. 10. 2018Celoslovensk├ę testovanie pohybov├Żch predpokladov ┼żiakov I. ro─Źn├şkov - 1. B

18. 10. 2018


    Vo ┼ítvrtok 18. 10. 2018 ┼żiaci 1. B absolvovali celoslovensk├ę testovanie pohybov├Żch predpokladov ┼żiakov I. ro─Źn├şkov Z┼á. Cie─żom testovania je odporu─Źi┼ą de┼ąom a ich rodi─Źom druhy ┼íportov, ktor├ę ich bud├║ viac bavi┼ą vzh─żadom na ich danosti. Prv├íkov ─Źakalo 10 discipl├şn, z ktor├Żch niektor├ę neboli v├┤bec ─żahk├ę. Ale ┼żiaci sa nez─żakli a h├║┼żevnato bojovali. Ve─Ć pr├íve h├║┼żevnatos┼ą, nad┼íenie a pevn├í v├┤─ża s├║ z├íkladom pre rozv├şjanie ┼íportov├ęho talentu. Ver├şme, ┼że rodi─Źia sa rozhodn├║ spr├ívne a bud├║ svoje deti podporova┼ą v ak├Żchko─żvek pohybov├Żch aktivit├ích.


Eur├│psky t├Ż┼żde┼ł programovania v spolupr├íci so ┼ápeci├ílnou ┼íkolou

pre ┼żiakov s telesn├Żm postihnut├şm v Dolnom Kub├şne - 17. 10. 2018O tejto peknej akcii si m├┤┼żete pre─Ź├şta┼ą v ─Źl├ínku "Deti u─Źili kamar├ítov...".


Cesta do praveku Oravy - 6. C - 16. 10. 2018    Jeden z kr├ísnych jesenn├Żch dn├ş babieho leta sme vyu┼żili na vyu─Źovanie dejepisu v priestoroch archeologickej expoz├şcie Oravsk├ęho hradu. Ke─Ć┼że sa pr├íve u─Ź├şme o praveku, ktor├Ż zanechal stopy aj v na┼íom regi├│ne, rozhodli sme sa pozrie┼ą a "po┼ąa┼żka┼ą" si na┼żivo niektor├ę vz├ícne n├ílezy. Sprievodn├ę slovo expoz├şciou n├ím dala archeologi─Źka m├║zea - Mgr. Barbora Danielov├í. Umo┼żnila n├ím nazrie┼ą nielen do vitr├şn ─Źi rekon┼ítruovan├ęho pr├şbytku z d├ívnych ─Źias, ale dostali sa n├ím do r├║k aj najnov┼íie pr├şrastky ich zbierky - sekeromlat a meden├í ─Źepe─ż spred  3500 rokov. Najv├Ą─Ź┼í├ş ├║spech ale zo┼żala podprsenka z doby bronzovej... :)


Farebn├Ż t├Ż┼żde┼ł - hned├Ż a zelen├Ż de┼ł v 4. B - 15. 10. a 16. 10. 2018    Deti zo 4. B triedy boli po─Źas "hned├ęho" d┼ła pri pr├şprave chleb├şkov a hlavne ich konzum├ícii ├║spe┼ín├ę Chleb├şky boli chutn├ę a zdrav├ę. Po─Źas "zelen├ęho" d┼ła si zase vysk├║┼íali svoje zru─Źnosti, preverili svoje chu┼ąov├ę poh├íriky a so svojimi ┼íal├ítmi a ovocn├Żmi ihlami sa podelili aj so svojimi kamar├ítmi. Zhodli sa na tom, ┼że aj ovocie a zelenina s├║ d├┤le┼żit├ę pre na┼íe zdravie.


Fyzika v praxi - 7. C - 10. 10. 2018    Na hodine fyziky 10. 10. 2018 si ┼żiaci 7. C triedy mohli vysk├║┼ía┼ą meranie teploty v praxi a pr├ícu s termov├şznou kamerou, pomocou ktorej videli aj veci, ktor├ę be┼żne o─Źami nevid├şme. Zauj├şmav├ę merania im predviedol p. Ing. Briestensk├Ż a deti sa presved─Źili, ┼że fyzika je v┼íade okolo n├ís a vie by┼ą pln├í prekvapen├ş.


┼ákola kor─Źu─żovania - 4. B - okt├│ber 2018    Tak ako po minul├ę roky, aj tento ┼íkolsk├Ż rok, sa ┼żiaci zo 4.B triedy akt├şvne z├║─Źast┼łuj├║ na kor─Źuliarskom v├Żcviku. ┼Żiaci sa neust├íle zlep┼íuj├║, napreduj├║, dok├í┼żu odhadn├║┼ą svoje sily. Panuje tu v┼żdy dobr├í n├ílada.


Okresn├ę a krajsk├ę kolo v cezpo─żnom behu - Doln├Ż Kub├şn, Liptovsk├Ż Mikul├í┼í

12. 9. a 9. 10. 2018    D┼ła 12. 9. 2018 sa v Dolnom Kub├şne uskuto─Źnilo okresn├ę kolo v cezpo─żnom behu a n├ísledne sa ┼żiaci na┼íej ┼íkoly 9. 10. 2018 z├║─Źastnili krajsk├ęho kola v Liptovskom Mikul├í┼íi, kde Martina Mes├íro┼íov├í s ve─żk├Żm n├ískokom zv├ş┼ąazila a post├║pila na majstrovstv├í Slovenska. Dru┼żstvo chlapcov skon─Źilo na 6. mieste.


Letn├í ─Źit├íre┼ł m├í za sebou prv├║ sez├│nu - 5. 10. 2018    Letn├í ─Źit├íre┼ł m├í za sebou prv├║ sez├│nu a na┼ía ┼íkola bola pri tom! Viac si m├┤┼żete pozrie┼ą v spr├ívach TVDK a na str├ínke teraz.sk .


Na┼íi atl├ętiBeseda so spisovate─żkou Ren├ítou Bo─Źkayovou - 2. B, 2. C - 29. 9. 2018Eur├│psky de┼ł jazykov - 1. stupe┼ł - 26. 9. 2018Eur├│psky t├Ż┼żde┼ł mobility - 2. ro─Źn├şkV r├ímci Eur├│pskeho t├Ż┼żd┼ła mobility sa na┼íi druh├íci z├║─Źastnili v priestoroch Oravskej kni┼żnice A. Habov┼ítiaka r├┤znych tvoriv├Żch aktiv├şt a hier s dopravnou t├ęmatikou. V z├íbavnom kv├şze o doprave si otestovali svoje vedomosti  o dopravn├Żch zna─Źk├ích a pravidl├ích cestnej prem├ívky. Najlep┼í├ş jednotlivci boli odmenen├ş sladkou odmenou.


┼áportov├Ż de┼ł 1. ro─Źn├şka - T├Ż┼żde┼ł mobility - 19. 9. 2018Cvi─Źme v rytme - T├Ż┼żde┼ł mobility - 19. 9. 2018A op├Ą┼ą sme v ┼íkole - 1. B, 3. A