Z┼á Martina Kuku─Ź├şna
"Ka┼żd├ę poznanie vych├ídza zo srdca, ka┼żd├ę vzdelanie zo ┼żivota"

 

Letn├í ┼íkola - 5. de┼ł - 13. 8. 2021Z├ívere─Źn├Ż de┼ł priniesol bohat├Ż program vych├ídzaj├║ci z t├ęmy Z ka┼żd├ęho ro┼żku tro┼íku. ┼Żiaci si zopakovali u─Źivo a pripravili vlastnoru─Źne vyroben├ę  pom├┤cky na hodiny slovensk├ęho jazyka. Tieto ÔÇ×┼ąah├í─ŹikyÔÇť m├┤┼żu vyu┼żi┼ą v ozajstnej ┼íkole, ktor├í ich od septembra ─Źak├í. Do bohato ilustrovan├ęho z├ípisn├şka z pr├ízdnin si zazna─Źili z├í┼żitky, na ktor├ę nechc├║ zabudn├║┼ą. Zopakovali si aj matematiku, prv├íci po─Ź├ştanie do 20 a druh├íci rie┼íili slovn├ę ├║lohy. Nech├Żbala ani hrav├í angli─Źtina a v├Żtvarn├ę aktivity.

Letn├║ ┼íkolu ukon─Źili n├ív┼ítevou Oravskej kni┼żnice Antona Habov┼ítiaka, kde ich ─Źakali pekn├ę nov├ę knihy, ─Źitate─żsk├í diel┼ła a koleso ┼í┼ąastia pln├ę ot├ízok o hradoch, z├ímkoch, princezn├ích a rytieroch. Na z├íver sa uskuto─Źnilo sl├ívnostn├ę vyhodnotenie cel├ęho t├Ż┼żd┼ła a odovzdanie absolventsk├Żch diplomov spolu s pam├Ątn├Żmi medailami. Bud├║ im pripom├şna┼ą spolo─Źne str├íven├ę chv├şle v letnej ┼íkole.

Po n├ívrate do tried e┼íte vyplnili anketu, v ktorej zhodnotili program letnej ┼íkoly aj to, ─Źi boli spokojn├ş s pani u─Źite─żkami a hur├í domov pokra─Źova┼ą v pr├ízdninovom oddychovan├ş.

Dovidenia v septembri.


Letn├í ┼íkola - 4. de┼ł - 12. 8. 2021Dnes ┼żiaci letnej ┼íkoly za┼żili cestu do minulosti. Najsk├┤r na  vyu─Źovan├ş prostredn├şctvom pan├ş u─Źiteliek a ich rozpr├ívania o ┼żivote na┼íich predkov i kreat├şvnych a z├íbavn├Żch ├║loh. Po vyu─Źovan├ş sa autobusom odviezli do Zuberca a ich de┼ł pokra─Źoval z├í┼żitkov├Żm u─Źen├şm v M├║zeu oravskej dediny. Tu ich ─Źakala nielen zauj├şmav├í prehliadka venovan├í hist├│rii ─żudovej architekt├║ry, remesiel, po─żnohospod├írstva, ale aj h─żadanie odpoved├ş na h├ídanky a pr├íca v skupin├ích. Porovn├ívali svoj s├║─Źasn├Ż ┼żivot so ┼żivotom v minulosti, zaujali ich dom├íce zvieratk├í, uk├í┼żky pestovania ├║┼żitkov├Żch rastl├şn a byliniek na mal├Żch pol├ş─Źkach i historick├í ┼íkola so zauj├şmav├Żmi a nezvy─Źajn├Żmi u─Źebn├Żmi pom├┤ckami.


Letn├í ┼íkola - 3. de┼ł - 11. 8. 2021┼áport k na┼íej z├íkladnej ┼íkole neodmyslite─żne patr├ş, a tak sme ho nemohli vynecha┼ą ani v ┼íkole letnej. Streda sa niesla v jeho znamen├ş. V┼íetky vzdel├ívacie aktivity na slovenskom a anglickom jazyku i matematike boli tematicky zameran├ę na olympijsk├ę hry ÔÇô ich hist├│riu, olympijsk├ę ┼íporty, vlajku a ─Ćal┼íie symboly, d├┤le┼żitos┼ą zdrav├ęho ┼żivotn├ęho ┼ít├Żlu a akt├şvneho pohybu. Po obede za─Źala na ┼íkolskom dvore Olympi├ída Letnej ┼íkoly, na ktor├║ deti nast├║pili s vlastnoru─Źne vyroben├Żmi vlajkami. Po jej sl├ívnostnom otvoren├ş a kolekt├şvnom prednese olympijskej b├ísne s├║┼ąa┼żili v┼íetci ┼żiaci v duchu olympijsk├Żch hodn├┤t a princ├şpov, ako s├║ priate─żstvo, solidarita a fair-play. Svoje sily si zmerali v netradi─Źn├Żch ┼íportov├Żch discipl├şnach, napr. v ch├┤dzi s poh├írom vody na hlave, kolobe┼żkovej ┼ítafete, skladan├ş olympijsk├Żch kruhov, triafan├ş lopti─Źiek do cie─ża na strome, stavan├ş ve┼ż├ş z kociek. V s├║lade s my┼ílienkou "nie je d├┤le┼żit├ę vyhra┼ą, ale z├║─Źastni┼ą sa" bol ocenen├Ż ka┼żd├Ż z mal├Żch ┼íportovcov, ktor├Żch od ┼íportov├Żch hier neodradil  ani ne─Źakan├Ż d├í┼ż─Ć.


O na┼íej Letnej ┼íkole 2021 p├ş┼íe aj TASR.


Letn├í ┼íkola - 2. de┼ł - 10. 8. 2021Rann├Ż kruh venovali ┼żiaci letnej ┼íkoly rozpr├ívaniu z├í┼żitkov z predo┼íl├ęho d┼ła. Top z├í┼żitkom pre v┼íetk├Żch chlapcov bola prehliadka policajn├ęho auta a pre diev─Źat├í kamerov├Ż syst├ęm mestskej pol├şcie. Dopoludnie venovali opakovaniu a upev┼łovaniu u─Źiva zo slovensk├ęho jazyka, matematiky a prvouky. Na hodine sloven─Źiny si pripomenuli d├┤le┼żitos┼ą rozli┼íovac├şch znamienok v p├şsan├ş, ─Ź├ştali si b├ísni─Źky, h├ídanky, ─żudov├ę rozpr├ívky. Na matematike tr├ęnovali orient├íciu v ─Ź├şselnom rade, ur─Źovali ─Źas, hodnotili v├Żroky, rozv├şjali matematick├ę myslenie. Na prvouke spozn├ívali rastliny a ┼żivo─Ź├şchy n├í┼ího regi├│nu. Nech├Żbal ani akt├şvny pohyb na ┼íkolskom dvore, kde si na hodine hudobnej v├Żchovy zatancovali a zaspievali.

Popoludnie deti str├ívili na vych├ídzke. Cestou na G├Ące─ż si v┼í├şmali rastliny a ┼żivo─Ź├şchy, ur─Źovali ich n├ízvy, porozpr├ívali, ─Źo o nich vedia. V cieli vych├ídzky sa ob─Źerstvili na malom pikniku v tieni vysok├Żch stromov, zahrali sa hry a pozorovali rieku Oravu. Napriek ├║nave stato─Źne zvl├ídli aj spiato─Źn├║ cestu do ┼íkoly.


Letn├í ┼íkola - 1. de┼ł - 9. 8. 2021Hoci s├║ pr├ízdniny, niektor├ş prv├íci a druh├íci z na┼íej ┼íkoly op├Ą┼ą zasadli do ┼íkolsk├Żch lav├şc. Te┼íia sa, ┼że v letnej ┼íkole, ktor├í sa dnes za─Źala, ich okrem z├íbavn├ęho u─Źenia ─Źak├í aj ve─ża nov├Żch z├í┼żitkov.

Prv├Ż de┼ł za─Źal rozpr├ívan├şm o pr├ízdnin├ích v rannom kruhu. Nesk├┤r si zopakovali p├şsmen├í a hl├ísky, ─Ź├şslice, pre─Ź├ştali si pekn├║ rozpr├ívku z kni┼żiek zo ┼íkolskej kni┼żnice a dozvedeli sa ve─ża zauj├şmavost├ş o na┼íom meste.

Po obede v ┼íkolskej jed├ílni podnikli pozn├ívaciu cestu do centra mesta, kde sa v Parku dejate─żov zozn├ímili s v├Żznamn├Żmi oravsk├Żmi osobnos┼ąami. Nasledovala n├ív┼íteva Mestsk├ęho ├║radu Doln├Ż Kub├şn. Tu im pani Salvov├í ochotne pribl├ş┼żila funkcie mestsk├ęho ├║radu, jeho v├Żznam pre ob─Źanov mesta, prezreli si kancel├íriu prim├ítora mesta a s├şdlo mestskej pol├şcie. Ve─żmi zaujal monitorovac├ş kamerov├Ż syst├ęm a najm├Ą prehliadka slu┼żobn├ęho policajn├ęho auta. Nepl├ínovan├ę, ale o to mil┼íie bolo stretnutie s p├ínom prim├ítorom J├ínom Pr├şlepkom a jeho mal├Żm syn─Źekom.

Pln├ş dojmov sa vr├ítili do ┼íkoly a o svoje hodnotenie dne┼ín├ęho d┼ła sa podelili aj s telev├şznymi report├ęrmi.

├Ü─Źastn├şci Letnej ┼íkoly Kuku─Ź├şnky ─Ćakuj├║ v┼íetk├Żm, ktor├ş obohatili ich dne┼ín├Ż de┼ł o pekn├ę z├í┼żitky.


Letn├Ż denn├Ż t├íbor - 6. de┼ł - 9. 7. 2021    Zazvonil zvonec a t├íboru je koniec. Posledn├Ż de┼ł sa deti previezli na na┼íej lok├ílke do P├írnice, niektor├ę z nich i┼íli Oravkou prv├Ż raz. V P├írnici nav┼ít├şvili Izbu star├Żch mater├ş, kde videli ve─ża zauj├şmav├Żch vec├ş z minulosti. Potom sa pre┼íli po n├íu─Źnom chodn├şku okolo P├írnick├Żch jazier. Nesmeli ch├Żba┼ą ani hry na ihrisku, kde sa deti do s├Żtosti vy┼íantili. Bolo super! A tak, ako v┼íetko raz skon─Ź├ş, skon─Źili aj nezabudnute─żn├ę dni v pr├ízdninovom t├íbore. Op├ílen├ş a pln├ş z├í┼żitkov sa v┼íetci v piatok rozl├║─Źili a odniesli si pam├Ątn├ę medaily, diplomy a kr├ísne vecn├ę ceny. Te┼í├şme na stretnutie o rok! :-)


Letn├Ż denn├Ż t├íbor - 5. de┼ł - 8. 7. 2021    Misia Liptov - kr├ísny de┼ł v Sta┼íinovskej jaskyni v Liptovskom J├íne, len ┼íkoda, ┼że sa nepri┼íli uk├íza┼ą aj netopiere. :-) Cestou nasp├Ą┼ą deti pobudli v m├║zeu Janka Kr├í─ża v Liptovskom Mikul├í┼íi. No a nakoniec - hor sa na n├íkup dar─Źekov ... ─Äal┼í├ş super de┼ł za nami!


Letn├Ż denn├Ż t├íbor - 4. de┼ł - 7. 7. 2021    Streda ÔÇô Misia Orava ÔÇô deti nav┼ít├şvili ─Źistiare┼ł  odpadov├Żch v├┤d. Boli prekvapen├ę, ko─żko n├ímahy treba vynalo┼żi┼ą na to, aby bola voda ─Źist├í. Dnes bud├║ milo prekvapen├ę aj mami─Źky, deti pre ne vyrobili tak├ęto kr├ísne vare┼íky. Poobede sa deti e┼íte v┼íeli─Źo dozvedeli o separovan├ş odpadu. Skr├ítka - dnes to bol ten prav├Ż EKO de┼ł!


Letn├Ż denn├Ż t├íbor - 3. de┼ł - 6. 7. 2021    Op├Ą┼ą de┼ł s ve─żk├Żm ÔÇ×─ÄÔÇť. Utorkov├ę predpoludnie si deti spestrili n├ív┼ítevou kon├şkov v Be┼łovej Lehote. Deti sa najsk├┤r tro┼íku  b├íli, ale potom sa zmenili na mal├Żch kovbojov. Po n├ívrate na─Źerpali sily a hur├í na netradi─Źn├║ olympi├ídu. Ka┼żd├Ż zvl├ídol v┼íetky discipl├şny a za odmenu si domov odniesol sladk├║ dobr├┤tku. K tomu v┼íetk├ęmu dnes deti stihli vyrobi┼ą aj kr├ísne b├íbky z oblasti Oravy a Liptova. Hur├í na ─Ćal┼í├ş pr├ízdninov├Ż de┼ł!


Letn├Ż denn├Ż t├íbor - 2. de┼ł - 2. 7. 2021    Dnes bol naozaj super de┼ł! Niektor├ę deti sa prv├Żkr├ít vy┼íplhali na Vy┼ínokub├şnsku skalku a boli prekvapen├ę n├ídhern├Żmi v├Żh─żadmi na okolie. Pri zostupe sa zastavili na Medzihradnom, kde videli r├┤zne cudzokrajn├ę zvieratk├í a cestou sp├Ą┼ą do ┼íkoly ich ─Źakalo stretnutie s p├ínom premi├ęrom E. Hegerom, ktor├ęmu porozpr├ívali o v├Żlete, ─Źo v┼íetko videli a za┼żili. Na z├íver d┼ła deti na┼íli poklad, ktor├Ż si dnes skuto─Źne zasl├║┼żili!


Letn├Ż denn├Ż t├íbor - 1. de┼ł - 1. 7. 2021    Letn├Ż denn├Ż t├íbor sa 1. de┼ł za─Źal priv├ştan├şm v┼íetk├Żch na┼íich ├║─Źastn├şkov. Nasledovala beseda s etnologi─Źkou ÔÇô p. Be┼łu┼íovou. ─Äal┼íiu ─Źas┼ą d┼ła deti pobudli na n├íbre┼ż├ş Oravy, kde si prezreli rozpr├ívkov├║ dedinku, dom─Źeky z t┼Ľstia a de┼ł ukon─Źili tvorivou diel┼łou, kde si vysk├║┼íali techniku zdobenia - decoupage. Kr├ísne a vesel├ę dni prajeme!


Pobyt v pr├şrode - 5. B - 29. 6. 2021    Posledn├Ż de┼ł pred odovzd├ívan├şm vysved─Źen├ş si deti z 5. B u┼żili pobyt v pr├şrode, vybrali sa smerom na Belez. Najviac bolo slnie─Źka, ale popri tom bolo aj ve─ża krokov, z├íbavy, zvieratiek, vyhladnut├ş si pochutili na v├Żbornej pizzi a unaven├ş sa "dovliekli" domov, aby sa mohli prichysta┼ą na posledn├Ż de┼ł v ┼íkole v tomto ┼íkolskom roku. Dovidenia 2. septembra 2021!


Dopravn├ę ihrisko - 2. A - 28. 6. 2021Majstrovstv├í ┼íkoly v skoku do v├Ż┼íky - 25. 6. 2021Umiestnenia:

pr├şpravka:        1. Vikt├│ria Zajacov├í 114 cm,         2. Matej ─Äa─Ćo 108 cm,

mlad┼íie ┼żia─Źky: 1. Tatiana Palugov├í 117 cm,         2. Lea Kriv├í┼łov├í 111 cm,

mlad┼í├ş ┼żiaci:     1. Matej Marcinek 158 cm,            2. R├│bert Macek 131 cm, 3. Michal ┼ákulec 123 cm,

star┼íie ┼żia─Źky:  1. Petra ┼ákulcov├í 129 cm,            2. Nina Nuttov├í 129 cm,  3. Lesia Baloghov├í 126 cm,

star┼í├ş ┼żiaci:      1. Juraj Jaroslav Le┼í┼łovsk├Ż 151 cm 2. Peter Hr├║zik 143 cm,   3. Matias Trnk├│cy 140 cm


O najkraj┼íiu kni┼żn├║ z├ílo┼żku - 1. B - j├║n 2021    Gratulujeme ┼żiakom I.B triedy, ktor├Żch kamar├ít ─îitko z vydavate─żstva Slovart odmenil pekn├Żmi knihami za zapojenie sa do s├║┼ąa┼że "O najkraj┼íiu kni┼żn├║ z├ílo┼żku". Prv├í─Źikovia sa ve─żmi pote┼íili a knihy vyu┼żij├║ pri zdokona─żovan├ş sa v ─Ź├ştan├ş. ─Äakujeme za reprezent├íciu ┼íkoly!


Nocovanie v ┼íkole ÔÇô 8. C ÔÇô 25. 6. 2021    NOCOVANIE V ┼áKOLE sa vydarilo! Predch├ídzalo mu ├║vodn├ę posedenie s r├┤znymi dobrotami, ┼íportov├ę a z├íbavn├ę hry v ├ítriu, s├║┼ąa┼że medzi dru┼żstvami 8. C triedy a nesk├┤r aj v├Żborn├í pizza. Tak├í ve─Źern├í schov├íva─Źka v are├íli ┼íkoly je tie┼ż z├í┼żitok - aj ke─Ć ├║plne potichu, aj tak podozriv├í pre obyvate─żov okolit├Żch bytoviek! Samotn├ę nocovanie (ako u┼ż tradi─Źne pri tak├Żchto akci├ích) sprev├ídzali vtipn├ę pozn├ímky, smiechy a in├ę zvuky. Po spolo─Źn├Żch ra┼łajk├ích v triede sa v┼íetci vybrali domov dosp├íva┼ą...


Prv├í pomoc ÔÇô 25. 6. 2021    Nikdy nie je neskoro nau─Źi┼ą sa spr├ívne poskytn├║┼ą laick├║ prv├║ pomoc. Na┼íi piataci si dnes pod veden├şm odborn├şkov z OZ Oravsk├í pomoc vysk├║┼íali na figur├şne KPR, pomoc pri dusen├ş a krv├ícan├ş. A i┼ílo im to naozaj v├Żborne! ─Äakujeme dobrovo─żn├şkom za u┼żito─Źne str├íven├Ż ─Źas a cenn├ę rady, ktor├ę si deti odn├í┼íaj├║ do ┼żivota a v bud├║cnosti mo┼żno niekomu zachr├ínia ┼żivot.


Bodka za deviatack├Żm dejepisom ÔÇô 9. A ÔÇô 23. 6. 2021    Symbolickou bodkou za vyu─Źovan├şm dejepisu v 9. ro─Źn├şku bola n├ív┼íteva M├ÜZEA ┼ŻIDOVSKEJ KULT├ÜRY v na┼íom kult├║rnom stredisku, kde na┼íich najstar┼í├şch ┼żiakov zaujal najm├Ą tragick├Ż zoznam deportovan├Żch spoluob─Źanov po─Źas druhej svetovej vojny. N├ísledne sa presunuli na miestny ┼żidovsk├Ż cintor├şn a vykonali kus dobrej pr├íce pri ─Źisten├ş pomn├şkov, centr├ílneho pam├Ątn├şka i schodov...


Exkurzia - Liptovsk├Ż Mikul├í┼í - 7. C - 23. 6. 2021    Siedmaci po─Źas exkurzie do Liptovsk├ęho Mikul├í┼ía nav┼ít├şvili M├║zeum jaskyniarstva a pr├şrody a tie┼ż archeologick├║ lokalitu nad priehradn├Żm m├║rom Liptovskej Mary a m├║zeum v pr├şrode Havr├ínok.


Exkurzia ÔÇô Zuberec ÔÇô 5. A ÔÇô 22. 6. 2021    Na┼íi PIATACI z ├ü─îKY sa tie┼ż vybrali na koncoro─Źn├Ż v├Żlet. Necestovali ─Ćaleko - len do Roh├í─Źov, ale pr├íve tam ich ─Źakal n├íu─Źn├Ż aj dobrodru┼żno-┼íportov├Ż program. Zav├ştali do M├ÜZEA ORAVSKEJ DEDINY, kde si prezreli aj miestnu ┼íkolu, absolvovali LEZECK├Ü DR├üHU a ochladili sa v BRESTOVSKEJ JASKYNI...

    Domov prich├ídzali s perfektn├Żmi z├í┼żitkami...


Beh olympijsk├ęho d┼ła ÔÇô 23. 6. 2021    Zalo┼żenie Medzin├írodn├ęho olympijsk├ęho v├Żboru sa po celom svete oslavuje d┼ła 23. j├║na. Aj mesto Doln├Ż Kub├şn sa ka┼żdoro─Źne zap├íja do t├Żchto osl├ív. V porad├ş u┼ż 7. ro─Źn├şk Behu olympijsk├ęho d┼ła sa konal pr├íve v tento d├ítum za Zimn├Żm ┼ítadi├│nom a do behu sa zapojili aj ┼żiaci tretieho a ┼ítvrt├ęho ro─Źn├şka na┼íej ┼íkoly. Akcia sa za─Źala sl├ívnostn├Żm n├ístupom za zvuku olympijskej hymny, potom vybran├ş ┼żiaci niesli po okruhu be┼żeckej trate vlajku. Mestsk├Ż hokejov├Ż klub pripravil pre ┼żiakov aj zauj├şmav├ę ┼íportov├ę aktivity vo vn├║tri ┼ítadi├│na. V┼íetci ├║─Źastn├şci dostali od Slovensk├ęho olympijsk├ęho v├Żboru aj vecn├ę ceny a medaily. Ve─żk├ę ─ÄAKUJEME patr├ş organiz├ítorom.


Pasovanie prv├íkov za ─Źitate─żov - 1. B - 22. 6. 2021    V utorok 22. j├║na sa ┼żiaci 1.B z├║─Źastnili pasovania za ─Źitate─żov v Oravskej kni┼żnici Antona Habov┼ítiaka, kde im boli sl├ívnostne odovzdan├ę ─Źitate─żsk├ę preukazy. Po obozn├ímen├ş sa s priestormi a pravidlami kni┼żnice sa so z├íujmom pustili do h─żadania a ─Ź├ştania kn├şh, ktor├ę si potom mohli vypo┼żi─Źa┼ą. V┼íetci sa te┼íia na slne─Źn├ę dni pln├ę oddychu str├íven├ę pri vode aj s dobrou knihou. ┼Żel├íme vesel├ę ─Ź├ştanie prv├íci!


J. Matúška - 200. rokov od narodenia - 8. A, 8. B - 20. 6. a 21. 6. 2021    Hoci na┼ía ┼íkola nesie meno po Martinovi Kuku─Ź├şnovi, nezab├║dame ani na in├Żch sl├ívnych rod├íkov. Na┼íi ├┤smaci sa preto na poslednom dejepise vybrali do MsKS pozrie┼ą si p├║tav├ę informa─Źn├ę panely s unik├ítnymi dobov├Żmi dokumentami a fotografiami o Jankovi Mat├║┼íkovi. V tomto roku si pripom├şname 200. rokov od jeho narodenia...


Moja obec, moje mesto - 6. C - 18. 6. 2021    Od kapitol MOJA RODINA a MOJA ┼áKOLA pre┼íli ┼íiestaci na ob─Źianskej n├íuke (po n├ístupe do ┼íkoly) k rozpr├ívaniu na t├ęmu MOJA OBEC, MOJE MESTO. Posledn├║ hodinu sme venovali vych├ídzke ku zn├ímej ve┼żi ne─Ćaleko na┼íej ┼íkoly, ktor├í je jedinou zachovalou p├┤vodnou stavbou v lokalite Ve─żk├Ż Bysterec. Deti sa dozvedeli, ┼że ist├Ż ─Źas bola mestom, pre┼íla si zauj├şmav├Żmi dejinami. Presk├║mali sme aj star├║ stud┼łu a v tieni stromov sme si pre─Ź├ştali zop├ír legiend o Kub├şne z pera Antona Habov┼ítiaka. Pr├şjemne str├íven├Ż ─Źas...


V├Żtvarn├í s├║┼ąa┼ż Pre lep┼íiu bud├║cnos┼ą - j├║n 2021    Gratulujeme Tom├í┼íkovi Zelen├íkovi z III.B triedy, ktor├Ż pod veden├şm tr. u─Źite─ża M. Tom├í┼ía z├şskal v celoslovenskej v├Żtvarnej s├║┼ąa┼żi v projekte Pre lep┼íiu bud├║cnos┼ą kr├ísne 3. miesto. ─Äakujeme za ├║spe┼ín├║ reprezent├íciu ┼íkoly!


Dejepisná exkurzia - Martin - 8. C - 17. 6. 2021    17. j├║na sa na┼íi ├┤smaci (8.C) vybrali na pozn├ívaciu dejepisn├║ exkurziu do ne─Ćalek├ęho Martina. V r├ímci nej nemohli vynecha┼ą ani n├í┼í n├írodn├Ż cintor├şn, kde je pochovan├Ż aj lek├ír a spisovate─ż Martin Kuku─Ź├şn, ktor├ęho meno nesie hrdo na┼ía ┼íkola od roku 1978.

Ke─Ć┼że (nielen) jeho hrob bol v neute┼íenom stave (miestne ┼íkoly maj├║ asi in├ę z├íujmy), na┼íi ┼żiaci sa dali do pr├íce...

    S├║─Źas┼ąou tejto exkurzie boli aj prech├ídzky historick├Żm Martinom, v ktorom sa p├şsali dejiny modern├ęho slovensk├ęho n├íroda v 19. storo─Ź├ş. Nevynechali SLOVENSK├ë N├üRODN├ë M├ÜZEUM, MATICU SLOVENSK├Ü ─Źi budovu jedn├ęho z troch slovensk├Żch re├ílnych gymn├ízi├ş vtedaj┼íieho Uhorska. Pre┼íli sa MEMORANDOV├ŁM N├üMEST├ŹM a pristavili sa aj pri pam├Ątnej tabuli, ktor├í oznamovala vznik ─îSR v roku 1918. V Tulipe ich prekvapila mal├í v├Żstava k 160. v├Żro─Źiu prijatia MEMORANDA SLOVENSK├ëHO N├üRODA. Bro┼ż├║ry ur─Źite vyu┼żijeme v ┼íkole...


Zber papiera - vyhodnotenie - 11. 6. 2021Zas sme nie─Źo urobili pre kraj┼íie a zdrav┼íie ┼żivotn├ę prostredie a posna┼żili sme sa v┼íetci, spolu sme nazbierali 17657 kg papiera! N├ídhern├Ż v├Żsledok!

Toto s├║ najlep┼í├ş zbera─Źi papiera pod─ża kolekt├şvov tried:

1. stupe┼ł:

1. miesto - 3.A

2. miesto - 2.A

3. miesto - 4.B

2. stupe┼ł:

1. miesto - 6.C

2. miesto - 6.A

3. miesto - 9.A

Ďakujeme za Vašu aktivitu.


Hviezdoslavov Kub├şn - okresn├ę kolo - po├ęzia - 3. miesto - 10. 6. 2021    Srde─Źne blaho┼żel├íme Ter├ęzii Go─Źalovej zo 6. C triedy za kr├ísne umiestnenie - 3. miesto v okresnom kole Hviezdoslavovho Kub├şna , v prednese po├ęzie - 2. kateg├│ria.

   O to viac sme radi, ┼że tento rok bola s├║┼ąa┼ż online a bolo treba urobi┼ą videoz├íznam. ─Äakujeme za reprezent├íciu!


Úspechy v atletike - 30. 5., 6. 6. 2021    V─Ćaka uvo─żneniu opatren├ş sa kone─Źne rozbehla aj ┼íportov├í ─Źinnos┼ą a na┼íi atl├ęti u┼ż zaznamenali pekn├ę ├║spechy na s├║┼ąa┼żiach.

    D┼ła 30.5. sa konali majstrovstv├í stredoslovenskej oblasti jednotlivcov v Nitre, kde na┼íi ┼żiaci z├şskali mnoh├ę medaily: Juraj Le┼í┼łovsk├Ż z├şskal zlato vo v┼íetk├Żch discipl├şnach a to v behu na 100m prek├í┼żok, v hode diskom a o┼ítepom, Petra ┼ákulcov├í z├şskala tie┼ż iba zlat├ę medaily, a to v hode kladivom a diskom, Lesia Baloghov├í bola hne─Ć za ┼łou v hode kladivom z├şskala striebro, Matej Marcinek z├şskal bronzov├║ medailu v hode o┼ítepom, v behu na 100m prek├í┼żok mu tesne u┼íla medaila, skon─Źil ┼ítvrt├Ż.

    Preteky pokra─Źovali aj tento v├şkend v Martine a Petra ┼ákulcov├í aj Juraj Le┼í┼łovsk├Ż potvrdili v├ş┼ąazstvo v hode kladivom. Juraj op├Ą┼ą vyhral aj v hode o┼ítepom. Petra bola druh├í v hode diskom, Lesia Baloghov├í sa zranila na behu cez prek├í┼żky ale aj napriek tomu skon─Źila tretia v hode kladivom. Aj ostatn├ę pretek├írky sa ve─żmi sna┼żili, ale tak├ę v├Żborn├ę v├Żsledky na ne e┼íte ─Źakaj├║.

    Gratulujeme!


160. v├Żro─Źie Memoranda slovensk├ęho n├íroda - 6. 6. 2021    U┼ż v nede─żu 6. j├║na si pripomenieme 160. v├Żro─Źie vyhl├ísenia MEMORANDA SLOVENSK├ëHO N├üRODA z roku 1861. Tomuto z├ísadn├ęmu dokumentu v na┼íich dejin├ích, ktor├Ż sa pok├║sil po druh├Ż kr├ít nastoli┼ą na┼íe n├írodn├ę po┼żiadavky v ─Źase stup┼łuj├║cej sa ma─Ćariz├ície, sme sa venovali na dejepise s ├┤smakmi. Pripomenuli sme si aj ┼ŻIADOSTI SLOVENSK├ëHO N├üRODA z roku 1848, za ktor├ę si ┼át├║r "vysl├║┼żil" zatyka─Ź. Sna┼ż├şme sa tak u ┼żiakov budova┼ą zdrav├ę historick├ę povedomie...


MDD - 4.A - 1. 6. 2021Na MDD si ┼ítvrt├íci zo 4.A u┼żili de┼ł pln├Ż z├íbavy, spolo─Źensk├Żch hier a s├║┼ąa┼ż├ş.


MDD - 1. B, 3. B - 1. 6. 2021    ┼Żiaci I.B a III.B triedy pre┼żili MDD v kr├ísnej pr├şrode na G├Ąceli. U┼ż├şvali si slne─Źn├Ż de┼ł pri r├┤znych ┼íportov├Żch a z├íbavn├Żch aktivit├ích. Srde─Źne ┼żel├íme v┼íetk├Żm de┼ąom nekone─Źne ve─ża vesel├Żch dn├ş pln├Żch z├í┼żitkov.


MDD - 2. C - 1. 6. 2021V ka┼żdom z n├ís je kr├ísne die┼ąa,

a to die┼ąa povedie ┼ąa,

do krajiny snov,

kde je ┼żivot hrou.

Darujme si v tento de┼ł,

s l├ískou aspo┼ł jeden sen ...

A ten sa mo┼żno splnil aj de┼ąom v II.C, ktor├ę tento sl├ívnostn├Ż de┼ł str├ívili v Oravskej gal├ęrii. Zozn├ímili sa s umen├şm, v tvorivej dielni popustili uzdu svojej fant├ízii, spravili si ÔÇ×piknikÔÇť na n├ídvor├ş v ┼Żupnom dome, vychutnali si sladk├║ zmrzlinu a na z├íver si pozreli rozpr├ívku Pavla Dob┼íinsk├ęho ÔÇô Mech├║rik Ko┼í─Ź├║rik.


MDD - 3. C - 1. 6. 2021    ┼Żiaci 3.C sa po─Źas MDD vybrali na t├║ru na Trniny. Poniektor├ş mali probl├ęmy ├şs┼ą pe┼íi hore kopcom, ale nakoniec to zvl├ídli v┼íetci.


Z├ípis prv├í─Źikov - 25. 5. - 26. 5. 2021    Pri┼íli k n├ím na┼íi bud├║ci prv├í─Źikovia a ich rodi─Źia. Deti n├ím uk├ízali, ─Źo v┼íetko u┼ż vedia, ak├ę s├║ ┼íikovn├ę.

... osobn├ę stretnutia s├║ nenahradite─żn├ę. ─Äakujeme V├ím za prejaven├║ d├┤veru, de┼ąom ┼żel├íme kr├ísne, e┼íte pred┼íkolsk├ę dni a te┼í├şme sa na stretnutie v septembri.


"Sladk├ę" a "zdrav├ę" pracovn├ę vyu─Źovanie v 3. C    ┼Żiaci 3.C  si takto vedia spr├şjemni┼ą pracovn├ę vyu─Źovanie - nepe─Źen├í pi┼ík├│tov├í torta. R├Żchle a jednoduch├ę, zvl├ídli to sami ┼żiaci. Na ─Ćal┼íej hodine vysk├║┼íali mrkvov├Ż ┼íal├ít, vitam├şnov nikdy nie je dos┼ą ─îo si pripravili, to si aj zjedli.


Z├í┼żitkov├ę u─Źenie v 2. C - 12. 5. 2021    Za st├íle spr├şsnen├Żch hygienick├Żch podmienok ─Źakalo na druh├íkov mno┼żstvo ├║loh, pri ktor├Żch vyu┼żili svoje vedomosti z├şskan├ę v ┼íkole. Spozn├ívali fl├│ru a faunu Oravy, zozn├ímili sa s hist├│riou, zacvi─Źili si v pr├şrode, prilo┼żili ruky k dielu a vy─Źistili okolie rieky Oravy. Na z├íver tematick├ęho vyu─Źovania predstavili svoje projekty. Deti dok├ízali svoje teoretick├ę vedomosti uplatni┼ą v praxi, ├║lohy plnili a pracovali usilovne, za ─Źo si zasl├║┼żia pochvalu.

    Ur─Źite si podobn├ę z├í┼żitkov├ę u─Źenie v pr├şrode zopakujeme aj v bud├║cnosti.


V├Żsadba strom─Źekov ÔÇô 5. 5. 2021V na┼íom ┼íkolskom are├íli sme vysadili strom─Źeky namiesto sp├şlen├Żch stromov. Nech len pekne rast├║.


M├íj, m├íj, m├íj zelen├Ż... - 30. 4. 2021Jarn├ę upratovanie a skr├í┼ílenie mesta - 30. 4. 2021    ┼Żiaci 9.B sa zapojili do prospe┼ínej akcie Jarn├ę upratovanie a skr├í┼ílenie mesta. Svojou ┼íikovnos┼ąou prilo┼żili ruku k dielu a skr├í┼ílili okolie MsKS. Svoj vz┼ąah k pr├şrode uk├ízali aj ┼żiaci 8.B, ktor├ş sa zamerali na okolie ┼íkoly a rieky Orava. A deti z 2.A, 3.A a 4.D sa pri upratovan├ş Kuzminova mohli pokocha┼ą aj v├Żh─żadom na slnkom zaliaty Kub├şn.


Dejepis v ter├ęne - 28. 4. 2021    Kr├ísne slne─Źn├ę po─Źasie vyu┼żili na┼íi ├┤smaci na dejepis v ter├ęne. Pri pr├şle┼żitosti v├Żro─Źia vyhl├ísenia G├Ące─żsk├Żch ┼żiadost├ş oravsk├ęho ─żudu z 26. apr├şla 1848 si pripomenuli t├║to udalos┼ą priamo na mieste - pri Baj─Źiovskej ve┼żi. T├í prech├ídza aj v s├║─Źasnosti postupnou rekon┼ítrukciou, o ktorej im viac porozpr├ívala pani Milada Antalov├í. Bol to vecne a pr├şjemne str├íven├Ż ─Źas...


22. apr├şl - DE┼ç ZEME    Pri pr├şle┼żitosti D┼ła Zeme 22.4. 2021 sa ┼żiaci piateho a ┼íiesteho ro─Źn├şka na┼íej ┼íkoly z├║─Źastnili zoomkonferencie s Michaelou Brchnelovou, medzin├írodne uzn├ívanou slovenskou vedky┼łou, laure├ítkou r├┤znych eur├│pskych a svetov├Żch cien, moment├ílne pracuj├║cou na belgickej univerzite KU Leuven. ─Äakujeme!

     Aj ┼żiaci 4.B tvorivo pracovali a cez r├┤zne skupinov├ę i individu├ílne aktivity si e┼íte viac uvedomovali d├┤le┼żitos┼ą ochrany na┼íej celej plan├ęty Zem.

     Zauj├şmav├Ż bol aj prv├ícky "De┼ł Zeme". Najmlad┼í├ş ┼żiaci na┼íej ┼íkoly  si toti┼ż tie┼ż uvedomuj├║ potrebu chr├íni┼ą na┼íu plan├ętu a spolu s pani u─Źite─żkou sa u─Źili ┼żi┼ą a rozm├Ż┼í─ża┼ą ekologicky.

      A ruku k dielu prilo┼żili aj deti zo 4.D.

      ┼Żiaci 3.C sa pustili do upratovania 27.4., upratovali okolie ┼íkoly  smerom na G├Ącel, smet├ş bolo ne├║rekom, 4 pln├ę vrecia!


Okresn├ę kolo Pytagori├ídy - tento rok netradi─Źne   D┼ła 13.04.2021 prebehla v na┼íej ┼íkole Pytagori├ída P3 a P4 online formou. S takouto formou pr├íce sa ┼żiaci na┼íej ┼íkoly na 1. stupni stretli prv├Żkr├ít. ┼Żiaci sa popasovali nielen s pr├şkladmi, ale aj s in├Żm po─Ź├şta─Źom, na ak├Ż boli po─Źas di┼ítan─Źnej v├Żu─Źby zvyknut├ş.

    Ver├şme, ┼że ┼żiaci v┼íetky ├║skalia matematiky brav├║rne zvl├ídli a te┼í├şme sa na skvel├ę v├Żsledky.


Ve─żk├í noc m├┤┼że pr├şs┼ą...    V na┼íom arbor├ęte vyr├ístli tak├ęto "kraslicov├ę stromy"! A v ┼íkole sa objavili aj ve─żkono─Źn├ę dekor├ície... Ve─żk├í noc m├┤┼że pr├şs┼ą...


Prišla vzácna návšteva - Mikuláš - 4. 12. 2020Mikul├í┼í je dedko star├Ż, vie on robi┼ą ve─żk├ę ─Źary.

Nadel├ş ti radosti, ─Źi┼żmu pln├║ sladkost├ş.

─Äakujeme, Mikul├í┼í, za tie kr├ísne chv├şle,

za dar─Źeky od teba, za ├║smevy mil├ę.

Stretneme sa o rok zas, pr├ş─Ć, Mikul├í┼í, medzi n├ís...


    Deti boli na Mikul├í┼ía ve─żmi dobre pripraven├ę a odmeny si zasl├║┼żili. Po─Ćakovali sa b├ísni─Źkami, vin┼ími i peknou sc├ęnkou.... a Mikul├í┼í so svojou dru┼żinou nav┼ít├şvil aj vedenie ┼íkoly a kolegov.


Voda pre ┼żivot - ┼żivot pre vodu - november 2020    Prv├í─Źky Sabinka Kuba─Źkov├í a Romanka Briestensk├í (I.B) sa pod veden├şm p. u─Źite─żky M. Tom├í┼íovej v okt├│bri zapojili do celoslovenskej s├║┼ąa┼że v liter├írnej tvorbe ┼żiakov I. stup┼ła a ┼ípeci├ílnych ┼ík├┤l pod n├ízvom Voda pre ┼żivot - ┼żivot pre vodu. Obidve s├║┼ąa┼żili v 4. osobitnej kateg├│rii - ┼żiaci I. ro─Źn├şka Z┼á, kde skladali r├Żmy o vode a pr├şrode doplnen├ę kresbou.

    Ve─żmi sa te┼í├şme, ┼że Sabinka Kuba─Źkov├í sa stala vo svojej kateg├│rii V├Ź┼ĄAZKOU a Romanka Briestensk├í z├şskala cenu za ├║─Źas┼ą! Viac inform├íci├ş TU.

    Srde─Źne gratulujeme a ─Ćakujeme za skvel├║ reprezent├íciu ┼íkoly!


├Üspechy Sabinky vo v├Żtvarn├Żch s├║┼ąa┼żiach - november 2020    M├íme kr├ísne umiestnenia vo v├Żtvarn├Żch s├║┼ąa┼żiach CHUTN├ë MA─ŻOVANIE a OCHRAN├üRIK 2020. Na┼ía prv├í─Źka Sabinka KUBA─îKOV├ü z I.B triedy zv├ş┼ąazila v 1. kateg├│rii v VII. ro─Źn├şku t├Ż┼żd┼ła HOVORME O JEDLE v tejto v├Żtvarnej s├║┼ąa┼żi (t├ęma: Cukry, tuky, so─ż) a v s├║┼ąa┼żi Ochran├írik 2020 v kateg├│rii Z┼á - I. stupe┼ł sa jej pr├íca umiestnila na 2. mieste (Ochran├írik ─Ź├şsla ties┼łov├ęho volania 112 a civilnej ochrany). Kr├ísnu cenu a diplom za toto 2. miesto jej pri┼íiel odovzda┼ą prednosta Okresn├ęho ├║radu v Dolnom Kub├şne Mgr. Pavol ─Żorko.

    Pri jej tvorbe ju viedla p. u─Źite─żka M├íria Tom├í┼íov├í. Te┼í├şme sa z ├║spechu!


Oravsk├Ż z├íchrann├Ż syst├ęm v akcii - 28. 10. 2020    V stredu 28.10.2020 podve─Źer sa v na┼íej ┼íkole pracovalo aj takto... Ve─żk├í V─ÄAKA Oravsk├ęmu z├íchrann├ęmu syst├ęmu za obrovsk├║ pomoc - bezplatn├ę vydezinfikovanie v┼íetk├Żch priestorov na┼íej ┼íkoly aj ┼íkolskej jed├ílne.


├Üspech vo v├Żtvarnej s├║┼ąa┼żi Nama─żuj ─żudov├ęho muzikanta - september 2020    V r├ímci 21. medzin├írodn├ęho gajdo┼ísk├ęho festivalu Gajdova─Źka 2020 sa uskuto─Źnila region├ílna v├Żtvarn├í s├║┼ąa┼ż Nama─żuj ─żudov├ęho muzikanta, v ktorej Tade├í┼íko Kostro┼í z III.B sa umiestnil na 2. mieste v I. kateg├│rii.Srde─Źne blaho┼żel├íme a ─Ćakujeme za ├║spe┼ín├║ reprezent├íciu ┼íkoly!


Atleick├ę s├║┼ąa┼że - jese┼ł 2020    Nako─żko na jar pri┼íla karant├ęna a atletick├ę s├║┼ąa┼że (tak ako aj ostatn├ę ┼íportov├ę aktivity) dostali ─Źerven├║, presunuli sa na koniec leta a jese┼ł. Preto na┼íi atl├ęti dobrovo─żne tr├ęnovali cez leto a posledn├ę dva mesiace tr├ívia takmer ka┼żd├Ż v├şkend na pretekoch. Absolvovali preteky v Dubnici, Martine, Michalovciach a dokonca aj majstrovstv├í Slovenska v Trnave. O ich ┼íikovnosti sved─Ź├ş aj to, ┼że n├ím atletick├Ż zv├Ąz poskytol pom├┤cky v hodnote 1000 eur.       

     Naj├║spe┼ínej┼í├ş s├║: Petra ┼ákulcov├í a Lesia Baloghov├í, ktor├ę sa opakovan├Żmi v├ş┼ąazstvami na majstrovstv├ích stredn├ęho Slovenska dostali aj na spom├şnan├ę majstrovstv├í Slovenska, kde z├şskali striebro a bronz v hode kladivom.

     ─Äalej je to z chlapcov Juraj Le┼í┼łovsk├Ż, ktor├Ż je obrovsk├Ż talent a opakovane v├ş┼ąaz├ş vo viacer├Żch discipl├şnach ako s├║ hod kriketkou, skok do v├Ż┼íky, beh cez prek├í┼żky kde nem├í na strednom Slovensku premo┼żite─ża. Na majstrovstv├í Slovenska sa dostal v  hode o┼ítepom, kde s├║┼ąa┼ż├ş v star┼íej kateg├│rii a skon─Źil na 4. mieste. M├í aj ve─żmi ┼íikovn├ęho kolegu Mateja Marcineka, ktor├Ż je v jeho tesnom z├ívese a z├║─Źastnili sa spolu na viacboji v Michalovciach. Ve─żmi pekn├ę v├Żkony opakovane dosahuje aj Peter Jan─Źo v kateg├│rii pr├şpraviek a tie┼ż m├í viacer├ę popredn├ę umiestnenia.

    Na posledn├Żch pretekoch v Martine tento v├şkend sme mali takisto skvel├ę v├Żsledky so spom├şnan├Żmi ┼żiakmi ale aj napr. Michal ┼ákulec mal 3 osobn├ę rekordy a bol raz na 1. mieste a dva kr├ít na 4. mieste, So┼ła Rosinsk├í si dala osobn├Ż rekord v ch├┤dzi na 1 km a Bibi├ína P├ętryov├í v behu na 600m. Luk├í┼í Z├ívo─Ćan─Ź├şk iba za─Źal s atletikou a skon─Źil na 2. mieste v hode kriketkou a 4. miesto v behu na 600m.

Aj ostatn├ş atl├ęti ur─Źite zapracuj├║ a budeme sa te┼íi┼ą aj   na ich  ├║spechy.

    ─Äakujeme za reprezent├íciu!


Eur├│psky de┼ł jazykov - 25. 9. 2020    V piatok 25. septembra 2020 si siedmaci hrav├Żmi aktivitami na hodine nemeck├ęho jazyka pripomenuli Eur├│psky de┼ł jazykov.


Deti nechc├║ smeti - 4.  ro─Źn├şk - od 11.9. do 19.9.2020    Svetov├Ż ─Źistiaci de┼ł - najv├Ą─Ź┼íia upratovacia akcia op├Ą┼ą aj na Slovensku - 19. 9. 2020 - pre ─Źist├ę a pr├şjemn├ę okolie vyzvali ┼żiaci 4. A, 4. B a 4. C, ktor├ş sa do upratovania pustili ako prv├ş. ─Äakujeme.


├Ü─Źelov├ę cvi─Źenie ÔÇô 6. A, 6. C ÔÇô 4. 9. 2020    4. 9. 2020 boli ┼żiaci 5. a┼ż 9. ro─Źn├şka na ├║─Źelovom cvi─Źen├ş. Cie─żom 6. A a 6.C bol Brezovec - vysiela─Ź. Hmla im skomplikovala v├Żstup, tak┼że si precvi─Źili orient├íciu v ter├ęne, pri─Źom k dispoz├şcii mali mapu a buzolu. V├Ż┼íkov├ę metre zase overili ich kond├şciu. Po n├íro─Źnom v├Żstupe ich na Brezovci obklopovala hmla, tak┼że si dopriali aj trocha z├íbavy. Zrazu behom p├ír min├║t hmla zmizla a ... odmenou bol kr├ísny v├Żh─żad na mesto a okolit├ę pohoria. Ten v├Żh─żad st├íl za t├║ n├ímahu, pos├║─Ćte sami..


Prv├Ż de┼ł v ┼íkole - 2. 9. 2019    2. septembra 2020 sa deti op├Ą┼ą vr├ítili do ┼íkolsk├Żch lav├şc, prv├Żkr├ít si do nich sadli aj na┼íi prv├í─Źikovia. V┼íetk├Żm ┼żel├íme ve─ża ├║spechov a radosti z nov├Żch vedomost├ş, ktor├ę na─Źerpaj├║ po─Źas nasleduj├║cich mesiacov. Na myorava.sme.sk si m├┤┼żete pre─Ź├şta┼ą ─Źl├ínok "Vitajte v ┼íkole prv├í─Źikovia".