Budujeme ho od roku 2001, kedy sme boli zaradení do škôl podporovaných týmto projektom. Učebne sú vybudované jednak z vlastných prostriedkov, jednak pomocou Infoveku. V škole je vybudovaná sieť štruktúrovanou kabelážou, pripojenie na Internet je riešené pevnou linkou z Infoveku. Sieť je zatiaľ vybudovaná bez servera (požiadali sme o jeho dodanie). Okrem učebne výpočtovej techniky sú do siete pripojení aj: riaditeľka školy, zástupcovia školy, zborovňa školy a teraz aj ďalšia miestnosť – školský internetový klub. V učebni výpočtovej techniky sú umiestnené pravidlá práce s počítačom a rôzne informačné tabule týkajúce sa IKT. So správou školskej siete nemáme problémy, správca siete u nás pracuje na dohodu od začiatku vybudovania počítačovej učebne. Sponzormi pri vybavovaní počítačovej učebne sú najčastejšie rodičia (zakúpenie tonera do tlačiarne, pomoc pri zosieťovaní počítačov…) a niektoré miestne firmy.

Prístup k počítaču a k internetu

V priebehu vyučovania učebňu výpočtovej techniky navštevujú niektorí pedagógovia na vyučovanie cudzích jazykov, odborných predmetov (chémia, fyzika, matematika). Vzhľadom na to, že v učebni máme len 6 počítačov, môžu túto miestnosť na vyučovanie navštevovať len menšie skupiny žiakov, a to robí problém pri predmetoch, ktoré sa nedajú deliť.V predchádzajúcom období si niektorí naši pedagógovia dopĺňali svoju počítačovú gramotnosť na kurzoch a mali možnosť neobmedzeného prístupu na internet.

Od minulého roka sme začali s krúžkami výpočtovej techniky, ktoré boli zabezpečované pracovníkom v rámci verejno-prospešných prác (prostredníctvom OÚP – z radov nezamestnaných), ale aj vedúcimi krúžkov z radov rodičov a študentov. Učebňa bola plne využitá na výučbu informatiky podľa pevne stanoveného rozvrhu denne, až do 16:30 hod., v niektoré dni aj dlhšie. V minulom školskom roku prešlo kurzami približne 222 žiakov našej školy od 1. po 9. ročník. Činnosť v tejto oblasti sme neorientovali len na vekovú štruktúru školopovinných detí, ale aj na deti predškolského veku. V jarných mesiacoch roku 2007 v predpoludňajších hodinách našu školu navštevovali deti zo susednej materskej školy získavali tu základy práce s počítačom, s najjednoduchšími programami. Tento kurz získal veľkú obľubu nielen u detí, ale aj u samotnej MŠ, ktorá nemá takéto možnosti. Naša činnosť bola prezentovaná v médiách (v regionálnej tlačii; v miestnej televízii).

Krúžková činnosť v tomto školskom roku pokračuje. Krúžky navštevujú znova žiaci od 1. až po 9. ročník. Krúžky vedie p. vychovávateľka Jarmila Šulejová.  Pracuje podľa časovo-tematických plánov, využíva všetky dostupné materiály, hlavne edukačný balíček (literatúru i CD –ROMy).Vzhľadom na to, že nie všetci žiaci sú na rovnakej úrovni v práci s počítačom, v čo najväčšej miere sú využívané práce v skupinách. Veľa detí sa rado hrá na hrách na www stránkach, ich výber preto treba kontrolovať a rozdeľovať podľa veku a vhodnosti.

V tomto školskom roku sme zaviedli aj voliteľný predmet: Práca s počítačom, kde žiaci 7. ročníka môžu získať nové poznatky. V minulom školskom roku sme za pomoci nášho technika vytvorili webovú stránku našej školy, samozrejme, že na jej realizácii sa podieľali aj naši starší žiaci, ktorí sú mimoriadne počítačovo zruční. Viacerým učiteľom bola pridelená e-mailová adresa, ktorú využívajú aj v rámci školskej pošty. V novembri 2003 sa nám podarilo otvoriť Školský internetový klub (ŠIK). Finančné prostriedky vo výške 100.000,- SK sme získali od NÚP – OÚP na základe vypracovania projektu na zriadenie chráneného pracoviska a vytvorenie jedného pracovného miesta pre zamestnanca so zmenenou pracovnou schopnosťou. Po výberovom konaní sme vybrali zamestnanca pre našu školu, ktorý výborne ovláda prácu s počítačom, internetom i tvorbu www stránok. Tento zamestnanec vykonáva dozor v našom ŠIK denne od 11.30 do 16. 00 hod. Za finančnú dotáciu sme nakúpili zariadenie do internetového klubu (počítačové stoly, stoličky a 3 počítače, scaner, tlačiareň).

V októbri sme vypracovali projekt "Otvorená škola“ (v rámci projektu INFOVEK) a získali sme grant v hodnote 100.000,- Sk. Za tieto finančné prostriedky sme dobudovali Školský internetový klub, zakúpili sme ďalšie 4 počítače, počítačové stoly a stoličky. Spojením týchto dvoch projektov (celková hodnota 200.000,- Sk) sa nám podarilo vybudovať modernú počítačovú miestnosť, kde budú mať naši žiaci možnosť tráviť svoj voľný čas, čakať na tréningy i popoludňajšie vyučovanie. Tu bude aj priestor umožniť aj najširšej komunite umožniť prístup k počítačom a k internetu, kurzy plánujeme uskutočniť v najbližšom období.

Naše zámery a  ciele

Na základe implementácie tohoto projektu do života by sme sa chceli prispôsobiť trendom v rozširovaní IKT a chceli by sme rozšíriť využitie internetových a multimediálnych služieb v týchto smeroch:

• zmodernizovanie vybavenia počítačovej miestnosti, doplnenie kvalitnejšou technikou
  • zabezpečovať a organizovať kurzy pre žiakov našej školy, pedagógov, rodičov našich žiakov i pre verejnosť
  • rozšíriť využitie počítačových a internetových služieb i pre širokú verejnosť
  • zabezpečovať a organizovať kurzy pre žiakov, pedagógov, celú komunitu

Ciele:

• doplniť počítačovú triedu o modernejšiu a kvalitnejšiu techniku
  • vytvorenie systému kurzov pre rôzne vekové i profesijné kategórie s možnosťou získania základných znalostí práce s počítačom a internetom
  • prelomenie prvej „bariéry z neznámeho internetu“ a zvýšenie záujmu ľudí o užitočný a zaujímavý nástroj komunikácií a informácií
  • kola sa stane nástrojom ďalšieho vzdelávania v komunite či regióne, a tým sa bude podieľať na zvyšovaní kvality života obyvateľov

Popis doterajších aktivít