ZŠ Martina Kukučína
"Každé poznanie vychádza zo srdca, každé vzdelanie zo života"



    Od roku 1992 máme družobné vzťahy s Dánskom, s Limanowou v Poľsku,  ako i so športovou školou Tematínskou v Bratislave. 


Už niekoľko rokov vďaka Mongensonovi Johansenovi, riaditeľovi ZŠ vo Vester Skerninge a poslancovi v komúne Egebjerg v Dánsku, sa rozvíjajú družobné vzťahy medzi komúnou Egebjerg a Dolným Kubínom. Na základe tejto družby žiaci našej školy, rodičia a učitelia navštívili Dánsko a dánski priatelia prichádzajú k nám i niekoľkokrát v roku.


Uskutočnili sa tieto návštevy:


  • Detské tvorivé dielne – Dziecięce warsztaty kulturalne

podujatie realizované v rámci projektu

Granica czy tylko miedza“,

ktorý je financovaný Európskou úniou z programu Iniciatíva Spoločenstva

INTERREG III A Poľsko - Slovenská republika 2004 -2006 Mikroprojekty


  • V dňoch 21.-22. apríla 2007 sa uskutočnilo stretnutie detí z Dolného Kubína (Slovensko) a Limanowej (Poľsko) v Základnej škole plk. Józefa Jońca v Limanowej. Stretnutia, ktoré je súčasťou medzinárodného projektu Granica czy tylko miedza, sa zúčastnili žiaci Základnej školy Martina Kukučína a spomínanej poľskej školy. Realizátorom projektu je Miejska Biblioteka Publiczna v Limanowej a jeho cieľom je vytvorenie a neskôr prehĺbenie kontaktov medzi poľskými a slovenskými deťmi, predstavenie jednotlivých regiónov, ich kultúry, histórie i súčasného života. Partnerom pri realizácii projektu je Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne.

Devätnásť dolnokubínskych detí sprevádzali riaditeľka ZŠ M. Kukučína Katarína Števonková, zástupkyňa riaditeľky Jana Michaligová, učiteľky školy Jarmila Šulejová a Jaroslava Ľorková a pracovníčka Oravskej knižnice A. Habovštiaka Miriam Kazimírová.

Na pôde školy privítal hostí jej riaditeľ Marek Jurkowski, primátor mesta Limanowa, riaditeľka Miejskej biblioteky Halina Matras a predseda školského detského parlamentu Andrzej Czechowski. Nasledovala prehliadka školy a vzájomné zoznámenie sa detí.

Program pokračoval prechádzkou po námestí, návštevou kostola, mestskej knižnice a mestského úradu. Po návrate do školy na deti čakal obed a chvíľa oddychu pred návštevou mestského múzea. Tam očakával hostí jeho riaditeľ a bol aj príjemným sprievodcom po expozícii múzea. Vo svojom výklade priblížil históriu mesta, slávne osobnosti, folklór a tradície regiónu. Mnohé vystavené exponáty pripomínali oravským deťom pamiatky z ich vlastného regiónu (poľnohospodárske náradie, hudobné nástroje, ľudový nábytok).

V škole medzitým poľské lektorky pripravili elektronickú prezentáciu o poľských veľkonočných zvykoch. Tá bola súčasťou ďalšieho programu a ilustrovala rozprávanie poľských detí o priebehu ich typickej Veľkej noci. Slovenskí účastníci sa zapojili do diskusie a predstavili slovenské veľkonočné zvyky. Aby na ne poľské deti nezabudli, na pamiatku dostali informačný leták, ktorý pri tejto príležitosti vydala ZŠ M. Kukučína v slovenskom i poľskom jazyku. Porovnávali slovenské a poľské zvykoslovie, hľadali odlišnosti, no najmä to, čo máme spoločné. Všetky postrehy sa zaznamenávali do papierových veľkonočných vajíčok pripevnených na nástenke a budú pomáhať pri zostavovaní detského kultúrneho informátora.

Poľských hostiteľov prekvapili deti z Oravy folklórnym vystúpením, v ktorom priblížili zvyk vynášania Moreny na konci zimy, veľkonočnú šibačku a oblievačku a obdarovanie šibačov kraslicami.

Nudiť sa nestihol nikto. Po rozhovoroch prišli na rad tvorivé dielne. Vyrábali sa tradičné poľské palmy - symbol Palmovej nedele, veľkonočné pozdravy z papiera a zdobili sa veľkonočné vajíčka povrázkami z krepového papiera a prírodnými materiálmi.

Po práci sa predstavili folklórne súbory z Limanowej a spievali sa poľské ľudové piesne. Program prvého dňa sa skončil pri ohni grilovaním a tancom za sprievodu harmoniky.

V nedeľu na účastníkov čakali slávnostné raňajky. Limanovčania ukázali, teraz už svojim oravským kamarátom, slávnostné prestieranie veľkonočného stola s typickými jedlmi. Neskôr prebiehali športové súťaže v novej školskej hale. Na rozlúčku prítomným zatancoval tanečný súbor KEDEEX, zaspieval detský spevácky zbor Humoreska a prihovorili sa zástupcovia všetkých zúčastnených inštitúcií z Poľska i zo Slovenska.



  • 26. 4. 1996 – 3.5 1996 sme zorganizovali študijno-exkurzný pobyt učiteľov z našej školy a zo základných a stredných škôl z Dolného Kubína v Dánsku. Cieľom pobytu bolo spoznať školský a politický systém v Dánsku, spoznať ich život (boli sme ubytovaní v rodinách) a kultúru.

  • 10. -16. 5. 1998 žiaci ZŠ Martina Kukučína navštívili Dánsko. Cieľom tejto návštevy bolo spoznať krajinu, jej obyvateľov, ich kultúru. Žiaci sa zúčastňovali vyučovania každý deň doobeda v súkromnej škole pri škole v Ollerupe, ktorej riaditeľom je p. Peter Mortensen. Takto si žiaci mohli overiť svoje komunikačné zručnosti v anglickom i v nemeckom jazyku a boli motivovaní k učeniu sa cudzích jazykov.

  • 29. 8. 1999 – 6. 8. 1999 sa rodičia a učitelia ZŠ Martina Kukučína zúčastnili výchovno-vzdelávacej exkurzie na ostrove Fyn v Dánsku. Cieľom exkurzie bolo spoznať krajinu, oboznámiť sa s kultúrou tohto národa, spoznať školský systém v Dánsku ako i nadviazať nové priateľstvá. 

Vzájomná spolupráca medzi Slovenskom a Dánskom sa rozširuje i v ďalších oblastiach. Študenti hudobnej školy Egterskole „Song og music“ už po tretíkrát prídu 25. 3. – 29. 3 2000 do Dolného Kubína. Koncertovať budú v MsKS a v kostole. Je to takmer 100- členný spevácky súbor študentov spolu s hudobnými kapelami.

Naše družobné vzťahy s poľským mestom Limanova


  • Mesto D. Kubín má dlhoročné vzťahy s mestom Limanowa. Naša škola má družobné vzťahy tretí rok so ZŠ v Limanowej. Vzájomné návštevy žiakov, rodičov a učiteľov sú zamerané na spoznávanie krajiny, kultúry, historických pamiatok, nadviazanie priateľstiev. Poľský jazyk je nám blízky, takže nevznikajú problémy pri komunikácii.

V roku 1999 sme nadviazali družbu so športovou školou zameranou na plávanie v Prahe


  • Naši žiaci v máji 1999 navštívili túto školu, odohrali priateľské športové zápasy, našli si nových priateľov, spoznali kultúrne pamiatky Prahy.

Niekoľkoročné družobné vzťahy máme so ZŠ Tematínskou v Bratislave


  • Každoročne v jeseni žiaci z Bratislavy prichádzajú k nám na Oravu a naši žiaci v jarných mesiacoch navštevujú priateľov v Bratislave. Takto navzájom spoznávajú Bratislavu a Dolný Kubín Kubín, merajú si sily v priateľských zápasoch (jedná sa o športovú školu v Bratislave) a navzájom si vymieňame skúsenosti pri výchove a vzdelávaní mladých športovcov.

  • V dňoch 21. a 22.04. 2007 sa uskutočnil zájazd do Lumanovej v rámci projektu